آموزش وردپرس
vaskas (2)

آب چشمه”هزارون واسکس” مفید در درمان امراض استخوانی

 قائم خبر :معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت: آب چشمه هزارون در روستای واسکس قائمشهر به دلیل وجود مواد معدنی در آن برای درمان بیماریهای پوستی و امراض استخوانی مفید است.

باقری ، چشمه هزارون را از مناطق گردشگری قائمشهر دانست و اظهار کرد: راه دسترسی به این چشمه از خروجی شهر به طرف تهران آغاز و پس از طی مسافت حدود ۳ کیلومتر در ابتدای جاده سوادکوه، یک جاده فرعی از مسیر اصلی منشعب شده و به طرف شرق امتداد یافته و پس از حدود ۱٫۵ کیلومتر به روستای واسکس می‌رسد. با ورود به روستا چشمه زیبای هزارون را خواهید دید که در مجاورت امامزاده زکریا خودنمایی می‌کند.

وی افزود: آب این چشمه به لحاظ وجود مواد معدنی برای درمان بیماریهای پوستی و امراض استخوانی مفید است و مسیر دسترسی به آن جاده‌ای آسفالته با طبیعتی زیبا است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران تصریح کرد: قائمشهر به لحاظ عبور ارتباط ریلی و جاده‌ای فیروزکوه و نزدیکی به شهرهای بابل و ساری از موقعیت ممتازی در استان برخوردار است و غالب کشاورزی آن، شامل برنج و مرکبات است. اراضی حاصلخیز این شهرستان استعداد سرشاری جهت کشت محصولات متنوع مخصوصاً گندم، جو، برنج، صیفی جات و لوبیای روغنی دارد. پرورش گاو و گوسفند و بز نیز در نواحی مختلف جلگه‌ای و کوهپایه‌ای و با استفاده از امکانات هر روستا متداول است.

باقری با اشاره به پیشینه تاریخی شهرستان گفت: آنچه که در تاریخ از قائمشهر آمده است، می‌توان به اظهارات پیترو دلاوله جهانگرد ایتالیایی اشاره کرد که در قرن ۱۶ میلادی از جاده در دست احداث شاه عباسی در این شهر در سفرنامه‌اش گزارشی داده است.

وی ادامه داد: شهرستان قائم شهر براساس شواهد و قرائنی مانند وجود اماکن مذهبی نظیر امامزاده یوسف رضا و یا آرامگاه علامه فقیه شیخ طبرسی از سابقه تمدن و فرهنگ مربوط به قبل از قرن ششم هجری خبر می‌دهد و با توجه به سوابق موجود، بنای اولیه این شهر در دوران قاجاریه با نام علی آباد نهاده شد که شامل قریه‌ای با واحدهای تجاری و مسکونی در حوالی میدان طالقانی امروزی و محله‌هایی در اطراف و روستاهای بزرگ نظیر چمنو(جمنان فعلی) قادیکلا و کوچکسرا در حاشیه بوده است. بعد از انقراض دوران قاجاریه و آغاز حکومت رضاخانی به لحاظ موقعیت خاص منطقه‌ای، محل عبور کاروان‌های تجارتی و زیارتی از استان‌های همجوار مانند تهران، گیلان و خراسان، حکومت آن زمان را بر آن داشت که در شهر واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ از قبیل کارخانجات نساجی و گونی بافی و چوب بری و شالیکوبی دایر کند.

باقری با اشاره به جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و فرهنگی قائم شهر اظهار کرد: دریاچه «گل پل» در جنوب شرقی شهرستان قائم‌شهر بعد از روستای برنجستانک و سد خاکی زمزم در میان جنگل قرار گرفته و دارای دو حوضچه مجزا است که به علت شیرینی آب، به زیستگاه ماهیان و پرندگان آبزی تبدیل شده است. این دریاچه چشم‌اندازهای جنگلی زیبایی دارد.

وی یادآور شد: این شهرستان از جنوب با شهرستان سوادکوه از شمال با شهرستان جویبار، از شرق با شهرستان ساری و از غرب با شهرستان بابل هم مرز است. این شهرستان دارای ۲ شهر، ۲ بخش و ۶ دهستان است. این شهر احتمالاً محل زندگی اقوام تپوری بوده و در متون تاریخی به نام‌های جمنو، چمنو، جمنان،علی‌آباد، شاهی و قائمشهر خوانده شده است.

همچنین ببینید

atash

آتش سوزی در روستای رکابدارکلای قائم شهر

قائم خبر :مشاهدات آتش نشانان از بررسی محل حادثه ،ساختمانی با سقف حلبی بود که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *