آموزش وردپرس
yalda

آداب و رسوم شب یلدا در قائمشهر

قائم خبر – آرمان طالبی اتوئی: دو روز مانده به شب چله،  مردم به تهیه‌ی مقدمات این شب می‌پردازند و بعد از غروب آفتاب، آن شب را جمع شده و دور کرسی می‌نشینند و سالمندان حاضر در مجلس به تعریف از سردی زمستان و دوره‌های یخبندان گذشته، داستان‌ها و افسانه‌ها می‌پردازند. آنها بعد از صرف شام و چای، روی کرسی، سفره‌ای پهن می‌کنند که در آن سفره، خوراکی‌هایی از قبیل: پرتقال، برنجک(بئو دانه به زبان محلی)، کشمش، پیسگنده(نوعی شیرینی محلی ساخته شده از دوشاب گردو و آرد) بادام شیرین، نارنگی، سیب، لیموترش، خربزه ومیوه های بومی(مانند کنس،ولیک)  هندوانه که شاه میوه این مجلس است، به اضافه انواع تنقلات و شیرینی‌های محلی وجود دارد .شام خوراکی هایی از قبیل خروس یا اردک یا غاز تهیه می شود.

valik

افراد خانواده‌ها به شوخی، بذله گویی و گفت و شنود و به دیوان حافظ می‌پردازند. در پایان جشن، هر نفر با چشم‌های بسته تعدادی گردو برداشته و هنگام خواب زیر تشک خود گذاشته و صبح گردوها را می‌شکند اگر مغز آن سفید و خوب بود، نیت‌اش برآورده می‌شود. همچنین در این شب برای دخترانی که نامزد دارند، از طرف داماد « خرجی »‌می‌فرستند. داماد در این خوانچه، تمام چیزهایی که برای شب چله لازم است به اضافه‌ی ماهی و مرغ قرار می‌دهد و بعد از غروب آفتاب به خانه‌ی همسر آینده خود می‌فرستد.

ghaza

مردم این دیار و دیگر نقاط مازندران معتقدند که اگر در این شب ننه سرما(شخصیتی افسانه‌ای در فرهنگ ایران است. مانند عمو نوروز و حاجی فیروز)گریه کند، هوا بارانی و اگر پنبه‌های توی لحاف را بریزد بیرون برف و اگر گردنبند خود را پاره کند تگرگ می‌بارد.

شب یلدا(چله شو)آغاز چله ی بزرگ است که از اول دی تا دهم بهمن است.چله ی کوچک(خرد چله،پیرزنا چله،پیرزنا کش) که از دهم بهمن تا آخر بهمن می باشد.هر چند برخی چله ی کوچک را از دهم بهمن تا بیستم اسفند می دانند.

 مردم منطقه باور دارند،که چله ی کوچک از چله ی بزرگ سردتر است؛ به همین دلیل آن را چله ی پیرزن کش می نامند.چون سرما افزایش میابد…

 در واقع اول دی ، به مناسبت تجدید حیات مهر یا خورشید به نام یلدا ، یعنی « تولد » مشهور شده و از دوران باستان جشن گرفته می شده است.

همچنین ببینید

ورزشگاه وطنی

رنج شهروندان قائمشهر از برگزاری مسابقات در استادیوم وطنی

ورزشگاه پیر و قدیمی شهید وطنی که در هسته مرکزی شهر قائمشهر و ابتدای ورودی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *