آموزش وردپرس
IMG12480416

آیین طشت گذاری آذریهای مقیم قائمشهر

 طشت گذاری رسمی ترین مراسم استقبال از محرم آذری زبان ها است که به مناسبت محرم در مناطق آذری نشین استان مازندران از جمله قائمشهر اجرا می شود. در این آیین، آذری زبان ها نیز مراتب اخلاص و صفای خود را به آن مظلوم کربلا با احترام نهادن به یکی از نمادهای واقعی و مهم کربلا یعنی همان مقوله آب و سقایت و آبرسانی و ظروف آن که همان طشت است، نشان می دهند.

در این مراسم که با حضور ریش سفیدان و روسای امنا همه مساجد آذری و هیئت های عزاداری برگزار می شود، طشت را از مکانی که قبلاً در نظر گرفته شده پس از شستن طشت و تزیین با پارچه های سبز با کمک جوانان و در میان ازدحام جمعیت به دوش گرفته تا بر روی سکوی خاصی که قبلاً تهیه شده است قرار دهند، سپس عزاداران حسینی با کوزه های آب و دیگر وسائل در میان جمعیت حضور می یابند.

آب های داخل ظرف را درون طشت ها خالی می کنند و معمولاً عزاداران علاوه بر اینکه جهت رفع تشنگی در طول ایام عزاداری از آب ها می نوشند، به شفا بخش بودن این آب نیز اعتقاد ویژه داشته و آن را به عنوان تبرک به خانه های خود می برند تا بیمارانشان هم از آن آب بنوشند.

این مراسم شریف و نمادین یعنی طشت گذاری، قدمتی بیش از چهار صد سال  در شهرستان قائم شهر که دارای مساجد نُه گانه آذری است، برپا می گردد.

همچنین ببینید

roohani

شیخ محبوب مقتدرانه ماندگار شد

به گزارش قائم خبر؛ در روز ۲۹ اردیبهشت ماه مردم با حضور گسترده خود پای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *