آموزش وردپرس
varsho

از ورشو تا قائمشهر

قائم خبر – آرمان طالبی اتویی: ایران در دوران جنگ جهانی دوم روزهای بسیار سختی گذراند که مورخین کمتر به آن پرداخته اند. تعداد بیشماری از ایرانیان جان خود را از دست دادند.گرسنگی و بیماری بیداد می کرد. مردم چندین ساعت در صف های طویل نانوایی بودند تا شاید قرص نانی گیرشان بیاید. اواخر آرد کم شده بود. خمیر نیمی آرد گندم و نیم دیگر آرد هسته ی خرما بود. طوری که هنگام خوردن ، زبان را مانند سوهان خراش میداد.

آن زمان هر طایفه باید یک سرباز وظیفه به ارتش شاهنشاهی معرفی می کرد.سربازان پادگان دوآب از فرط گرسنگی چمن روی زمین را آتش می زدند و سپس می چریدند ! و بعضی مواقع اسبی که بر آن سوار بودند ذبح می کردند و می خوردند. گفته های بیشتر در این باره در حوصله این جمع نمی باشد.

با حمله نازی ها به لهستان آتش جنگ جهانی دوم شعله ور می شود و به تبع آن بسیاری از لهستانی ها قتل عام می شوند. مردم لهستان به ناچار به کشورهای دیگر از جمله ایران پناهنده می شوند. مادربزرگ و پدربزرگان لهستانی ، خاطرات خوبی را از ایرانیان مهربان برای نوه های خود تعریف کردند. لهستانی ها ایرانیان را به همین خاطر دوست دارند. آنها به شهرهای طهران ، قزوین ، مشهد و قائمشهر و… آمدند و مورد پذیرش و محبت مردم این شهرها قرار گرفتند.اکثر آنها در سال ۱۹۴۴ میلادی و پس از فروکش کردن جنگ دوم ، ایران را ترک کردند و البته عده ای هم در ایران ماندگار شدند. تعدادی از لهستانی های مهاجر در قائمشهر (شاهی آن زمان) ماندگار شدند.وجود کارخانجات مختلف و صنعتی بودن این شهر و نیاز به نیروی کار از یک سو و نیز شباهت اقلیمی این منطقه به کشور لهستان و رفتار خوب مردم با آنها از سوی دیگر ، از دلایل ماندن آنها در قائمشهر بود.

آنها نام فامیلی اصلی خود را حذف و برای خود نام خانوادگی “ورشویی” را انتخاب کردند تا به نوعی از اصل خود دور نباشند.(ورشو پاییتخت لهستان). البته باید توجه داشت نام خانوادگی ورشویی نباید با “ورشوچی” اشتباه گرفته شود.ورشوچی ها اغلب در استان لرستان و شهرستان بروجرد ساکنند و با توجه به اینکه پیشه اجدادی شان ورشوکاری بوده به ورشوچی شهرت یافتند.(ورشو نام یک فلز).

آقای پدرام ورشویی از نوادگان لهستانی های مقیم این شهر به نقل از پدربزرگ خویش می گوید: مردم این دیار خیلی مهربان بودند.مهر و محبت آنها غم جنگ و کشته شدن تعداد زیادی از عزیزان ما را التیام میداد. آنها خود غذای کافی نداشتند اما مرتبا به ما رسیدگی می کردند تا ما گرسنه نمانیم. اوایل به ما می گفتند زمین رایگان به شما می دهیم تا خانه بسازید. خوبی هایی که لهستانی های مهاجر برای نوه های خود تعریف کردند و این سینه به سینه به نسل های بعدشان منتقل خواهد شد. تا بدانند ایرانیان چه مردم پرمهری هستند. آری تنها خوبیست که می ماند و خوبی دلها را تسخیر می کند… و نیروهای شارلمانی مانند هیتلر و استالین با ایدئولوژی هایشان نتوانستند در دل مردم جاودانه شوند.

امروزه عده ای از آنها به تهران و شهرهای دیگر نقل مکان کردند.آنها با مردم بومی وصلت کردند و دیگر جزیی از مردمان این شهر شدند. در چهره نوادگان آنها نیز به وضوح نشانهایی از مردم اروپای شرقی دیده می شود.

آری اینجا قائمشهر است ، ترجمان شهر ۷۲ ملت… ❤️

با سپاس از آقای پدرام ورشویی.مرتضی ودادی گرگری نویسنده و خبرنگار پیشکسوت

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۳ دیدگاه

  1. جالب بود
    با تشکر از نویسنده مطلب و سایت قائم خبر

  2. جالب بود مرسی

  3. از کجا معلوم این متن صحیح باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *