آموزش وردپرس
ساختمان شهرداری قدیم
ساختمان شهرداری قدیم

افتتاح موزه قائمشهر ، وعده ای که سه ساله شد

 قائم خبر:هر ازگاهی خبر افتتاح و بهره برداری موزه قائمشهر به نقل مدیران ارشد مازندران و شهرستان قائمشهر نقل محفل رسانه ها می شود و جالب تر اینکه مسوولان در دادن وعده بهره برداری موزه این شهر زمان نیز تعیین می کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، خرداد ماه سال ۱۳۹۰ طرح احداث موزه قائمشهر با تصمیم شورای اسلامی وقت شهر قائمشهر و توافق نامه این شورا ، شهرداری قائمشهر ، شورای اسلامی استان و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران مطرح و عملیات اجرایی این طرح آغاز شد .

بنای شهرداری قائمشهر که در سال ۱۳۰۵ خورشیدی متشکل از زیر زمین ، همکف و یک طبقه ساخته شد و در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید به عنوان موزه در نظر گرفته شد .

این بنای تاریخی ۸۸ ساله با معماری باشکوهش که در هسته مرکزی شهر و در نزدیکی میدان طالقانی قائمشهر قرار دارد در ابتدا به عنوان اقامتگاه رضاشاه در زمان بازدید از شمال کشور مورد استفاده قرار می گرفت ، پس از آن نیز به عنوان بیمارستان شیر خورشید سابق و بیمارستان رازی فعلی کاربرد یافت و به دنبال احداث بیمارستان کنونی رازی در جوار امامزاده یوسف رضا(ع) و انتقال کادر درمانی به آن مکان ، این ساختمان به عنوان مجموعه اداری فرمانداری و شهرداری قائمشهر مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه با احداث بنای جدید فرمانداری و شهرداری ، این ساختمان تخلیه و قرار شد پس از ترمیم و تجهیز به موزه تبدیل شود.

طرح تکمیل و تجهیز موزه قائمشهر در دو فاز باتعبیه بخش های مردم شناسی، کتابخانه و باستان شناسی طراحی و براساس توافق نامه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران اجرای این طرح را در مدت یک سال متعهد شده بود .

در این سالها نیز بارها از سوی مسوولان استانی و شهرستانی افتتاح و بهره برداری موزه قائمشهر در زمان های مختلفی اعلام شده است که از آن جمله اعلام افتتاح این موزه از زبان ‘محسن باستانی ‘ رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر در آبان ماه سال ۹۱ بود که زمان بهره برداری از این طرح را پایان سال ۹۱ اعلام کرده بود .

همچنین در اظهار نظردیگر ‘مهدی ایزدی ‘ معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران اوایل سال جاری افتتاح موزه قائمشهر را همزمان با هفته دولت امسال (شهریورماه ) اعلام کرده بود .

و سریال دنباله دار وعده های افتتاح موزه قائمشهر به همین جا ختم نشد و بار دیگر مسوولان زمان بهره برداری این مکان فرهنگی را بهمن ماه امسال اعلام کرده اند .

حال بعد از گذشت چندسال از زمان اجرای طرح ترمیم و تجهیز موزه قائمشهر که از آن به عنوان زیباترین موزه مازندران نیز نام برده می شود ، مردم قائمشهر نیم نگاهی به درهای بسته بنای باشکوهی قدیمی شهرشان می اندازند و به امید افتتاح آن شاید باید تا پایان سال جاری منتظر بمانند .

رییس شورای اسلامی شهر قائمشهر که مدت زمان اجرای این طرح را کمتر از یکسال اعلام کرد ، گفت : بعد از گذشت چهار سال به علت کمبود اعتبارات هنوز این طرح تکمیل نشده است و شورای اسلامی شهر قائمشهر امسال برای اتمام این طرح به کمک میراث فرهنگی آمده است.

‘مهدی ابراهیمی ‘ ادامه داد : با مصوبه شورای اسلامی شهر قائمشهر ، اعتبار چهار میلیارد ریالی از ردیف متمم بودجه امسال شهرداری برای تکمیل این طرح تامین می شود .

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قائمشهر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: سازمان میراث فرهنگی سال ۱۳۹۰ ساختمان شهرداری را برای ترمیم و تجهیز تحویل گرفت .

‘محسن باستانی’ ادامه داد :در آن زمان عملیات ترمیم این ساختمان با تخصیص بودجه پنج میلیارد ریالی ریاست جمهوری آغاز شد .

وی که مدت زمان اجرای این طرح را دو سال اعلام کرد ، افزود : مواجه شدن با بحران اقتصادی و عدم تخصیص اعتبار، موجب رکود و معطل ماندن این طرح شد.

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر اعتبار صرف شده برای ترمیم و تجهیز موزه قائمشهر را هفت میلیارد ریال برشمرد و ادامه داد :با توجه به کمبود منابع مالی و اعتبار میراث فرهنگی ،چهار میلیاردریال اعتباراز سوی شورای اسلامی برای تکمیل این موزه تخصیص می یابد.

وی گفت: باتخصیص این میزان اعتبار ، عملیات مرمت و تجهیز موزه قائمشهر تکمیل می شود .

باستانی ابراز امیدواری کرد با توجه به پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی موزه قائمشهر و با تزریق بودجه چهار میلیارد ریالی ، این مکان فرهنگی برای تعطیلات نوروزی سال آینده شاهد پذیرایی از مسافران و علاقه مندان به آثار باستانی باشد.

قائمشهر از مناطق با قدمت باستانی در استان مازندران است و کاوش های صورت گرفته اخیر در تپه های تاریخی ˈ گردکوه ˈ و ˈ طالقانی ˈ این شهر سبب کشف آثار سفالی و اسکلت انسان های متعلق یکهزار سال پیش از میلاد شده است.

آثار سه هزار ساله کشف شده در این مناطق و همچنین دیگر نقاط شهرستان قائمشهر به علت نبود موزه هم اکنون در دیگر شهرستان ها نگهداری می شود.

نمای داخلی شهرداری قدیم

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *