آموزش وردپرس
pol-veresk

انجام دهنده اصلی پروژه راه آهن شمال چه کسی بود؟

قائم خبر – آرمان طالبی اتویی: ۸ سال پس از تصویب قانون راه آهن سراسری ایران, تنها ۳۷۷ کیلومتر راه آهن در مازندران و خوزستان ساخته شده بود و هنوز ۱۰۰۰ کیلومتر آن که سخت ترین بخش این پروژه که شامل کوهستان های البرز و زاگرس بود انجام نشده بود .شرکت های زیادی قادر به اجرای این پروژه ی عظیم و خطیر نبودند و پس از چندین بار تعویض پیمانکاران از کشورهای مختلف, رضا شاه که از پیشرفت کند کار راضی نبود ، ملاقاتی با یک دانمارکی جسور داشت که برای دولت ترکیه راه آهن ساخته بود و مقامات ترک او را به شاه معرفی کرده بودند. بله “یورگن ساکسیلد” مدیر عامل شرکت مهندسی “کامپساکس” .ساکسیلد پس از این ملاقات در نامه ای به دوست خود می نویسد : ” شاه ایران به هر قیمتی راه آهن میخواست، او تمام منابع لازم را در اختیار داشت بجز یک چیز, کسی که شجاعت قبول مسئولیت را داشته باشد و بتواند عهده دار مدیریت این پروژه باشد. من جرات کردم که آنرا انجام دهم.”

ساکسیلد با قبول شرط رضاپهلوی مبنی بر انجام ۶ ساله کار و سپردن تضمین مالی در بانک سوئیس ، کار را آغاز کرد و با تفکیک کار به ۴۳ قطعه و بکارگیری شرکتهایی از ۹ کشور مختلف, کار را ۶ ماه زودتر از موعد مقرر به پایان رساند و شاهکاری در تاریخ پروژه های پیمانکاری از خود به جای گذاشت. ساکسیلد بعدها کتابی در مورد پروژه های متعددی که در کشورهای مختلف انجام داده بود تالیف کرد، و تصویری از مسیر راه آهن سوادکوه حدفاصل شوراب تا ورسک را برای روی جلد کتابش انتخاب کرد. تصویر ساکسیلد و جلد فوق العاه زیبایش را در تصویر ذیل مشاهده می فرمایید.

saksild ketab-rah-ahan

شایان ذکر است شرکت دانمارکی کامپساکس هم اکنون سهام خود را به شرکت هم وطن خود، کُووی(Cowi) واگذار کرده و هم اکنون با آن ادغام شده است. دبیر گرانقدر کاظم شکوهی شورمستی یک مستند بسیار زیبا و جذاب از پیدایش راه آهن تدوین کردند که به زودی انتشار خواهد یافت.

همچنین ببینید

roohani

شیخ محبوب مقتدرانه ماندگار شد

به گزارش قائم خبر؛ در روز ۲۹ اردیبهشت ماه مردم با حضور گسترده خود پای …

۵ دیدگاه

 1. عالی بود ، مختصر بود و مفید ،
  لطفاً بازهم از اینجور اطلاعات در سایت قرار بدهید ،
  متشکر.

 2. قائمشهری مقیم تهران

  با درود به جناب اتویی عزیز مقاله های شمارو به طور کامل دنبال میکنم انصافا هرکدام به اندازه یک پایان نامه ارزشمند هستند. و تشکر از سایت قائم خبر که بسیار شیک و جالب است.

 3. سلام-جناب آقای اتویی با سپاس فرواوان از اطلاعات ارزنده شما البته من بیشتر اطلاعات شمار را در تلگرام کانال قائمشهری ها دنبال میکنم

 4. واقعا عالی بود و سپاس از مطلب زیبایتان

 5. بسیار عالی و کاربردی،ممنون از آقای اتویی عزیز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *