آموزش وردپرس
pol-veresk

انجام دهنده اصلی پروژه راه آهن شمال چه کسی بود؟

قائم خبر – آرمان طالبی اتویی: ۸ سال پس از تصویب قانون راه آهن سراسری ایران, تنها ۳۷۷ کیلومتر راه آهن در مازندران و خوزستان ساخته شده بود و هنوز ۱۰۰۰ کیلومتر آن که سخت ترین بخش این پروژه که شامل کوهستان های البرز و زاگرس بود انجام نشده بود .شرکت های زیادی قادر به اجرای این پروژه ی عظیم و خطیر نبودند و پس از چندین بار تعویض پیمانکاران از کشورهای مختلف, رضا شاه که از پیشرفت کند کار راضی نبود ، ملاقاتی با یک دانمارکی جسور داشت که برای دولت ترکیه راه آهن ساخته بود و مقامات ترک او را به شاه معرفی کرده بودند. بله “یورگن ساکسیلد” مدیر عامل شرکت مهندسی “کامپساکس” .ساکسیلد پس از این ملاقات در نامه ای به دوست خود می نویسد : ” شاه ایران به هر قیمتی راه آهن میخواست، او تمام منابع لازم را در اختیار داشت بجز یک چیز, کسی که شجاعت قبول مسئولیت را داشته باشد و بتواند عهده دار مدیریت این پروژه باشد. من جرات کردم که آنرا انجام دهم.”

ساکسیلد با قبول شرط رضاپهلوی مبنی بر انجام ۶ ساله کار و سپردن تضمین مالی در بانک سوئیس ، کار را آغاز کرد و با تفکیک کار به ۴۳ قطعه و بکارگیری شرکتهایی از ۹ کشور مختلف, کار را ۶ ماه زودتر از موعد مقرر به پایان رساند و شاهکاری در تاریخ پروژه های پیمانکاری از خود به جای گذاشت. ساکسیلد بعدها کتابی در مورد پروژه های متعددی که در کشورهای مختلف انجام داده بود تالیف کرد، و تصویری از مسیر راه آهن سوادکوه حدفاصل شوراب تا ورسک را برای روی جلد کتابش انتخاب کرد. تصویر ساکسیلد و جلد فوق العاه زیبایش را در تصویر ذیل مشاهده می فرمایید.

saksild ketab-rah-ahan

شایان ذکر است شرکت دانمارکی کامپساکس هم اکنون سهام خود را به شرکت هم وطن خود، کُووی(Cowi) واگذار کرده و هم اکنون با آن ادغام شده است. دبیر گرانقدر کاظم شکوهی شورمستی یک مستند بسیار زیبا و جذاب از پیدایش راه آهن تدوین کردند که به زودی انتشار خواهد یافت.

همچنین ببینید

n00276268-r-b-001

قرارگاه نوروزی فرماندهی انتظامی شهرستان قائم‎شهر افتتاح شد/تصاویر

قائم خبر به نقل از قائم آنلاین :  صبح امروز قرارگاه نوروزی فرماندهی انتظامی شهرستان …

۴ دیدگاه

  1. عالی بود ، مختصر بود و مفید ،
    لطفاً بازهم از اینجور اطلاعات در سایت قرار بدهید ،
    متشکر.

  2. قائمشهری مقیم تهران

    با درود به جناب اتویی عزیز مقاله های شمارو به طور کامل دنبال میکنم انصافا هرکدام به اندازه یک پایان نامه ارزشمند هستند. و تشکر از سایت قائم خبر که بسیار شیک و جالب است.

  3. سلام-جناب آقای اتویی با سپاس فرواوان از اطلاعات ارزنده شما البته من بیشتر اطلاعات شمار را در تلگرام کانال قائمشهری ها دنبال میکنم

  4. واقعا عالی بود و سپاس از مطلب زیبایتان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *