آموزش وردپرس
atighe

بیش از ۲۰۰ شی تاریخی هزاره اول در قائمشهر کشف شد

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر از کشف ۲۱۶ قطعه شی تاریخی و کتاب قدیمی مربوط به هزاره اول از منزل یک حفار غیرمجاز در قائمشهر خبر داد.

محسن باستانی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : وسایل کشف شده شامل نوک پیکان ، ظرف سفالی ، مهره ، سنجاق سر ، شمشیر ، خنجر ، ظرف مسی ، قاشق غذا خوری ، دوک نخ ریسی ، عطردان شیشه ای ، پیه سوز ، ظرف سفالی و هفت نسخه کتاب خطی است.

وی افزود : با انجام کار اطلاعاتی و پلیسی بیش از پنج ماه ماموران یگان حفاظت از میراث فرهنگی و نیروی انتظامی قائمشهر و در یک حمله غافلگیرانه ، وسایل موردنظر که به صورت ماهرانه در منزل این حفار جاسازی شده بود ، کشف و ضبط شد .

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر گفت : این فرد علاوه بر انجام کار حفاری غیر مجاز برای یافتن وسایل باستانی و تاریخی از دل خاک ، از بزرگ ترین سازندگان دستگاه فلزیاب قائمشهرنیز به شمار می رود.

وی افزود : این فرد که هم اکنون متواری است پس از دستگیری برای انجام مراحل قانونی به مراجع ذیصلاح تحویل داده می شود .

او ادامه داد : وسایل کشف شده نیز برای ارزیابی بیشتر کارشناسی به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران انتقال می یابد .

باستانی به فعالیت ۱۴ نفر به عنوان مامور در یگان حفاظت از میراث فرهنگی در شهرستان های قائمشهر ، سیمرغ و جویبار اشاره کرد و گفت : با تلاش ها این ماموران و کمک و یاری دیگر نهادها همچون نیروی انتظامی و سپاه و مخبران مناطق روستایی میزان حفاری غیر مجاز بسیار کاهش یافته است .

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر ، سیمرغ و جویبار افزود : اوایل دهه ۸۰ میزان کشفیات وسایل تاریخی و حفاری های غیر مجاز بسیار زیاد بود که اکنون به کمتر از پنج درصد کاهش یافته است.

همچنین ببینید

roohani

شیخ محبوب مقتدرانه ماندگار شد

به گزارش قائم خبر؛ در روز ۲۹ اردیبهشت ماه مردم با حضور گسترده خود پای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *