آموزش وردپرس
atighe

بیش از ۲۰۰ شی تاریخی هزاره اول در قائمشهر کشف شد

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر از کشف ۲۱۶ قطعه شی تاریخی و کتاب قدیمی مربوط به هزاره اول از منزل یک حفار غیرمجاز در قائمشهر خبر داد.

محسن باستانی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : وسایل کشف شده شامل نوک پیکان ، ظرف سفالی ، مهره ، سنجاق سر ، شمشیر ، خنجر ، ظرف مسی ، قاشق غذا خوری ، دوک نخ ریسی ، عطردان شیشه ای ، پیه سوز ، ظرف سفالی و هفت نسخه کتاب خطی است.

وی افزود : با انجام کار اطلاعاتی و پلیسی بیش از پنج ماه ماموران یگان حفاظت از میراث فرهنگی و نیروی انتظامی قائمشهر و در یک حمله غافلگیرانه ، وسایل موردنظر که به صورت ماهرانه در منزل این حفار جاسازی شده بود ، کشف و ضبط شد .

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر گفت : این فرد علاوه بر انجام کار حفاری غیر مجاز برای یافتن وسایل باستانی و تاریخی از دل خاک ، از بزرگ ترین سازندگان دستگاه فلزیاب قائمشهرنیز به شمار می رود.

وی افزود : این فرد که هم اکنون متواری است پس از دستگیری برای انجام مراحل قانونی به مراجع ذیصلاح تحویل داده می شود .

او ادامه داد : وسایل کشف شده نیز برای ارزیابی بیشتر کارشناسی به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران انتقال می یابد .

باستانی به فعالیت ۱۴ نفر به عنوان مامور در یگان حفاظت از میراث فرهنگی در شهرستان های قائمشهر ، سیمرغ و جویبار اشاره کرد و گفت : با تلاش ها این ماموران و کمک و یاری دیگر نهادها همچون نیروی انتظامی و سپاه و مخبران مناطق روستایی میزان حفاری غیر مجاز بسیار کاهش یافته است .

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر ، سیمرغ و جویبار افزود : اوایل دهه ۸۰ میزان کشفیات وسایل تاریخی و حفاری های غیر مجاز بسیار زیاد بود که اکنون به کمتر از پنج درصد کاهش یافته است.

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *