آموزش وردپرس
Behdad Salimikordasiabi of Iran competes

بیوگرافی بهداد سلیمی قویترین مرد جهان

نام بومی : بـِداد

نام کامل : بهداد سلیمی کردآسیابی

ملیت : ایران

قومیت : مازندرانی

زادهٔ : ۱۷ آذر ۱۳۶۸

قائم‌شهر، ایران

محل اقامت : قائم‌شهر، ایران

تحصیلات : رشتهٔ تربیت بدنی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر

قد : ۱.۹۷ متر (۶ پا ۶ اینچ)

وزن : ۱۶۵ کیلوگرم (۳۶۰ پوند)

کشور : ایران

ورزش : وزنه‌برداری

رویداد(ها) : ۱۰۵+ کیلوگرم

باشگاه : پرسپولیس تهران

مربی : کوروش باقری

دستاوردها و عنوان‌ها

بهترین(های) شخصی :

یک‌ضرب: ۲۱۴ ک. گ (٬۲۰۱۱ رکورد جهانی)

دوضرب: ۲۵۱ ک. گ (۲۰۱۱)

مجموع: ۴۶۴ ک. گ (۲۰۱۱)

رکورد مدال

شرکت‌کنندهٔ کشور ایران

وزنه برداری مردان

بازی‌های المپیک

طلا لندن ۲۰۱۲ ۱۰۵+ ک‌گ

قهرمانی جهان

طلا آنتالیا ۲۰۱۰ ۱۰۵+ ک‌گ

طلا پاریس ۲۰۱۱ ۱۰۵+ ک‌گ

قهرمانی آسیا

طلا تالدی کورگان ۲۰۰۹ ۱۰۵+ ک‌گ

طلا تانگ لینگ ۲۰۱۱ ۱۰۵+ ک‌گ

طلا پیونگتائک ۲۰۱۲ ۱۰۵+ ک‌گ

بازی‌های آسیایی

طلا گوانگ‌ژو ۲۰۱۰ ۱۰۵+ ک‌گ

زندگی

بهداد سلیمی کردآسیابی (زادهٔ ۱۷ آذر ۱۳۶۸ در قائم‌شهر) وزنه‌بردار ایرانی دستهٔ فوق سنگین و دارندهٔ رکورد یک ضرب جهان در این وزن با ۲۱۴ کیلوگرم است.

سلیمی در سال ۲۰۱۰ قهرمان وزنه‌برداری دستهٔ ۱۰۵+ کیلو جهان شد و دومین وزنه‌بردار ایرانی، پس از حسین رضازاده، شد که مدال طلای فوق سنگین را به دست می‌آورد. او در این مسابقات با ۲۰۸ کیلوگرم در یک‌ضرب پس از یوگنی چیگیشف روس دوم شد و در دوضرب در پی مصدومیت چیگیشف با ۲۴۵ کیلوگرم پس از ماتیاس اشتاینر آلمانی دوم شد و به دو مدال نقره در یک‌ضرب و دوضرب و مدال طلای مجموع با ۴۵۳ کیلوگرم رسید. وی همچنین رکورد یک‌ضرب جوانان ایران و آسیا را با ۱۸۸ کیلوگرم در سال ۱۳۸۷ در اختیار دارد.

بهداد سلیمی در رقابت‌های وزنه‌برداری آسیا در تانگ لینگ چین در وزن فوق سنگین با مجموع ۴۵۸ کیلو گرم (۲۰۸ کیلوگرم در یکضرب و ۲۵۰ کیلوگرم در دو ضرب) قوی‌ترین مرد آسیا شد.

وی موفق شد در حرکت یک ضرب دسته فوق سنگین رقابت‌های جهانی وزنه برداری در فرانسه، با بالا بردن وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی رکورد جهانی این رشته را به نام خود ثبت کند و رکورد حسین رضازاده را بشکند. وی در سال ۱۳۸۹ نشان ملی جوان ایرانی را نیز دریافت کرد.

پیام تبریک رهبر ایران

سیدعلی خامنه‌ای در پیام کوتاهی ضمن تبریک پیروزی ایشان در مسابقه قهرمانی جهان در آنتالیا ۲۰۱۰ گفت:

«ضمن تبریک پیروزی افتخار آمیز شما، از اینکه نام شهدای عزیز را بعد از پیروزی گرامی داشتید، صمیمانه تشکر می‌کنم. »

المپیک تابستانی لندن ۲۰۱۲

او پس از کسب سهمیهالمپیک تابستانی لندن در روز سه شنبه۱۷ مرداد ۱۳۹۱ در ۱۰۵+ کیلوگرم به مصاف حریفان خود رفت و در حرکت اول یک ضرب ۲۰۱ کیلو گرم را بالای سر برد و در حرکات بعدی یک ضرب وزنه‌های ۲۰۴ و ۲۰۸ کیلو را بالای سر برد و بعد از وزنه‌بردار روس در جایگاه دوم یک ضرب قرار گرفت. قابل ذکر است وزنه بردار روس هم وزنه۲۰۸ کیلو را زد و دومی بهداد سلیمی در یک ضرب به خاطر سنگین تر بودن وزن او نسبت به وزنه بردار روس بود.

در دوضرب و در اولین حرکت وزنه ۲۴۷ کیلوگرم را بالای سر برد و در حرکت دوم نتوانست وزنه ۲۶۴ کیلوگرمی را -که رکورد المپیک محسوب می‌شد- بالای سر ببرد با ۴۵۵ کیلوگرم مدال طلای المپیک را گرفت؛ اما او نتوانست رکورد جهان را -که با ۲۶۳ کیلو گرم هنوز در دستان حسین رضازاده است- بزند و بدون هیچ رکوردی به کار خود پایان داد.

با توجه به دومی سجاد انوشیروانی، این نخستین بار بود که در رقابت‌های المپیک در یک وزن، مدال طلا و مدال نقره،همزمان برای ایران به دست آمد؛ هرچند ایران در المپیک هلسینکی ۱۹۵۲، مدال نقره و برنز وزنه‌برداری را در یک وزن در کارنامه المپیکی خود دارد.

پیوستن به تیم وزنه‌برداری باشگاه پرسپولیس تهران

بهداد پس از کسب مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن در ۲۶ مرداد ۹۱ به تیم وزنه برداری باشگاه پرسپولیس تهران پیوست.

behdad salimi biographyha com 1 بیوگرافی بهداد سلیمی + عکس بهداد سلیمی

همچنین ببینید

tanab_keshi

مسابقات طناب کشی جام شهدای کفشگرکلا قائم شهر

رئیس انجمن های ورزشی شهرستان قائم شهر از برگزاری باشکوه مسابقات طناب کشی « جام …

یک دیدگاه

  1. سلام بهداد جونم من یکی از هواداران سرسخت تو هستم و می خام دوباره تور و به عنوان قهرمان جهان و المپیک رو سک و ببینم اونم فقط با رکورد شکنی بعضی از ادما چش رکورد شکنی تو رو ندارن میخواستم برای یه پیشنهاد بدم که دیگه هیچ کی نتونه تو رو از تیم ملی خط بزنه اونم اینه که علوه بر قدرت نمایی و حفظ امادگی بدنی و عدم اعتماد به دیگران که سعی دارن تو رو دوپینگی کنن فقط کافیه مدالتو همشو به رهبر اهدا کنیو نگارن نباش چون بعد یه ماه همشو با کلی جایزه و تقدیر نامه پس می گیری و اونوقت هیچ کی نمی تونه تو رو خط بزنه حتی اگه رضا زاده باشه. دوست داریم امضا دوقلوها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *