آموزش وردپرس
13930517000175_PhotoA

تلاش برای ترویج گویش مازندرانی در درون خانواده‌

قائم خبربه گزارش خبرگزاری فارس از قائمشهر: صبح امروز جشنواره فرهنگ بومی مازندران در دبیرستان دخترانه «سیدصمد حسینی» متوسطه اول واقع در شهرستان قائمشهر، با هدف شناخت آداب‌ و رسوم، فرهنگ،صنایع دستی، غذاهای بومی، تن‌پوش‌ها، ابزارآلات و لوازم زندگی، معرفی شاعران، بزرگان و اجرای زنده موسیقی فولکوریک مازندران«له‌وا» برگزار شد.

 خدیجه ماکویی مدیر مدرسه سیدصمد حسینی قائمشهر از جشنواره سخن گفت و با بیان اینکه این جشنواره در پی اجرای بخش‌نامه آموزش‌ و پرورش مبنی بر شناساندن فرهنگ بومی مازندران به دانش‌آموزان اجرایی شد، افزود: کودکان و نوجوانان شهری و روستایی ما از رسوم و اصطلاحات زبان مادری خود اطلاعی ندارند و تلاشی هم از سوی خانواده‌‌ها برای آگاهی بخشی به فرزندانشان وجود ندارد یا به شدت کمرنگ شده است.

وی بیان داشت: خانواده‌ها استقبال خوبی از نمایشگاه داشته‌اند و در تهیه و جمع‌آوری وسایل بومی و قدیمی، غذا و داشته‌های کهن مازندرانی به نمایشگاه، کمک قابل‌توجهی کردند که امیدوارکننده است که با یادآوری گذشته توسط فرزندان‌مان، خانواده‌ها نیز برای احیا و ابقای بیش از پیش هرآنچه مازندرانی است به حرکت درآیند.

فریده گرگانی از معلمان این مدرسه نیز جشنواره را گذری به فرهنگ قدیمی و مرور خاطرات روزهای خوش گذشته دانست و گفت: نوجوانی‌هایم پر است از بومی‌گری و اشتیاق به هرآنچه فرهنگ طبری بود ولی امروز آنچه بر سر زبان و فرهنگ مازندرانی می‌آید غم‌انگیز است.

وی افزود: بسیاری از خانواده‌های مازندرانی از اینکه فرزندانشان به گویش مازرونی صحبت کنند ناراضی هستند و گاهی جلوی بیان هر نوع اصطلاح یا واژه‌ای را از فرزندانشان می‌گیرند و اگر این روند همچنان با شتاب فعلی به راه خود ادامه دهد ما هم به زودی هرآنچه طبری است را از یاد خواهیم برد.

گرگانی همچنین با اشاره به بازی‌های بومی مازندران که کودکی‌های‌شان را رقم می‌زد، بیان کرد: این بازی‌ها در عین سادگی و بی‌هزینه بودن، سرشار از هیجانات مفیدی بود که بچه‌های امروز، با وجود برخورداری از بهترین امکانات از داشتن و انجام آن محروم هستند.

 

زهرا مهدوی کارشناس ادبیات و زبان فارسی نیز ، فرهنگ را روش زندگی انسان‌ها دانست که برای برآوردن نیازهای اجتماعی خود برمی‌گزینند.

وی با بیان اینکه مازندران با وسعتی بیش از ۲ هزار کیلومتر مربع، سرشار از فرهنگ ناب کهن و فرهنگ اسلامی علوی است، اظهار داشت: نسل امروز نباید فرهنگ گذشتگان خود را فراموش کند و از بیان لهجه زیبای مازندرانی خجالت بکشد و این در حالی است که این زبان، بسیار به زبان فارسی نزدیک است.

مهدوی به اشتیاق دانش‌آموزان برای اجرای جشنواره اشاره کرد و افزود: باید این جشنواره‌ها با اجرای زنده لهجه، موسیقی، لالایی و تماس نزدیک فرزندان‌مان با آداب و رسوم مازنی تکرار شود و خاطره‌گویی با زبان مادران و پدران پیر استان‌مان با این برنامه‌ها عجین شود تا افتخار مازندرانی بودن بر تک‌تک فرزندان این ایالت غالب شود و ما هم شادمان که فرهنگ سرزمین خود را به دست مشتاقان و دوستدارانش سپرده‌ایم.

 

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *