آموزش وردپرس
gerdkoh-1355021263

تپه باستانی گرد کوه قائمشهر

تپه گردکوه جمنان در قائم‌شهر، جنوب‌شرقی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ باشمارهٔ ثبت ۸۸۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

باستان شناسان در کاوشگری از تپه گردکوه قائم شهر به آثار و بقایایی دست یافتند که این شهر را با پیشینه تاریخی بیش از ۵هزار ساله به یک شهر باستانی قدیم معرفی می کند سایت باستانی گـردکوه قدیمی ترین استقراری که تا به حال باستان شناسان به آن دست پیدا کرده اند مربوط به عصر مفرغ می باشد که قابل مقایسه با حصـــار ۳ دامغان می باشد که بعد از عصر مفرغ دوره آهن را داریم که از عصر آهن ۱ تا ۳ در سطح ۶۵ هکتار بصورت پراکنده مشاهده می شود و گوری که به دست آمده مربوط به عصر آهن ۳ می باشد و عصر آهن ۱ و ۲ در داخل خشتها که جهت استفاده مصطبه ای می باشد مشاهده شده است و همچنین استقرار بقایای دوره اشکانی به دست آمده است . تپه مرکزی بعنوان قلعه نظامی کاربرد نظامی داشته است که به نظر می رسد مربوط به دوره ساسانی می باشد و دوره اسلامی از آن نیز به عنوان پادگان استفاده می شده و ۴۲ پادگان نظامی که در طبرستان بوده یکی از آنها در چمنود ( جمنان ) بوده است که بیشتر جنبه نظامی داشته است.شواهد موجود نشان می دهد که تپه مرتفع ۲۶متری گردکوه قائم شهر در سال ۱۶۸ هجری قمری پایگاه یا برج نظامی بوده است.و در عمق ۵/۱متری زمین دامنه ارتفاعات گردکوه اسکلت اموات به همراه لوازم زندگی از قبیل ظروف و کوزه سفالی متعلق به دو هزار و هشت سال پیش کشف شده است.

                                    گرد کوه باستانی قبل از کاوش

 گردکوه باستانی حین کاوش

گرد کوه باستانی بعد از کاوش

 

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۳ دیدگاه

  1. بهروز علی پور

    دمت گرم شهرم

  2. خودتان با دیدن عکسها قضاوت کنید!!! چی کارش کردن؟ ما حق داریم بدونیم داخلش چی بود چرا هیچ جا این اجناس کشف شده عکسی نیست؟ چقدر مردم بی خبرن؟ الان اجناس کشف شده کجان تا بتونیم بازدید کنیم؟ مسولان حفاری کی بودن؟ چرا کسی جوابگو نیست؟

  3. قابل توجه کسایی که میگن قائمشهر قدمت تاریخی نداره.فقط کاش آثار کشف شده رو نشون مردم بدن تا همه ازش لذت ببرن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *