چهارشنبه , ۱ خرداد ۱۳۹۸

جشنواره انار ترش در قائم شهر برگزار می شود

قائم خبر:نخستین جشنواره ترش انار(انار ترش)، انار کوتنی(تخم انار گیری)، بوم گردی و بازارچه محلی، روزهای نهم و دهم مهرماه ۹۴ در روستای کوتنا، ۷ کیلومتری جنوب شرقی قائم شهر برگزار می شود

به گزارش سرویس فرهنگی و هنری مازند نومه ، محسن عزیزی، مدیر موزه مردم شناسی خانه ریحانه کوتنا و دبیر اجرایی جشنواره : نخستین جشنواره ترش انار(انار ترش)، انار کوتنی(تخم انار گیری)، بوم گردی وبازارچه محلی پس از مطالعات فراوان و آگاهی از اثربخشی آن در حوزه های مختلف علمی- پژوهشی و اثرات مثبت فرهنگی، تجاری، آموزشی و گردشگری، نیز بهبود کیفیت و کمیت تولید، فرآوری، بازاریابی و فروش این محصول جنگلی در روستای کوتنای قائم شهر به عنوان یکی از مراکز اصلی انار ترش در منطقه برپا می شود.

انار خواص درمانی بسیاری در طب نوین دارد. مصرف انار غیر از جنبه خوراکی آن، از دیدگاه دارویی و اثرات درمانی نیز قابل ملاحظه است.

یکی از دغدغه های جامعه امروزی گسترش شکاف نسلی است. زندگی خاص شرایط کنونی ایجاب می کند که در زمینه آشنایی هرچه بیشتر کودکان، نوجوانان و جوانان با هویت قومی و ملی و دینی اقدامات مختلف، جذاب، متنوع و با نشاطی انجام گیرد؛ ضمن اینکه برگزاری جشنواره ها و مراسم آیینی مربوط به فرهنگ مردم، فرصت مناسبی است تا اقوام دیگر با آیین ها و مراسم های یکدیگر آشنا شوند.

بدون شک امروزه گسترش ارتباطات اجتماعی بدون آشنایی با فرهنگ مردم، غیرممکن است و جشن ها می توانند یکی از راه های مؤثر در انتقال فرهنگی باشند.

علاوه بر این باید به نیاز مردم برای شادی و نشاط اشاره کرد. فشار های روانی ناشی از آلودگی صوتی، شرایط اقتصادی، کاهش ارتباطات اجتماعی، تغییر ساختار خانواده، رشد و گسترش تکنولوژی زمینه را برای افزایش انواع مختلف اختلالات روانی ایجاد کرده است. بنابراین جشن های ملی و مذهبی بهترین فرصت برای ایجاد شادی و نشاط در جامعه هستند.

نخستین جشنواره ترش انار(انار ترش)، انار کوتنی(تخم انار گیری)، بوم گردی و بازارچه محلی روزهای نهم و دهم مهرماه ۹۴ برابر با دهم و یازهم هرماه ۱۵۲۷ تبری در روستای کوتنا، ۷ کیلومتری جنوب شرقی قائم شهر برگزار می شود.

این برنامه فرهنگی را موزه مردم شناسی “خانه ریحانه” روستای کوتنا با همکاری دستگاه های اجرایی و فرهنگی شهرستان و دهیاری و شورای اسلامی این روستا برگزار می کنند.

در این جشن کتاب ” قائمشهر، باستان شناسی و آثار تاریخی” رونمایی و برنامه هایی از قبیل صله رحم، نوروزخوانی، شعر و موسیقی مازندران به همراه هفت سین و آواز محلی، تخم مرغ شکستن که در مازندران به «مرغنه جنگی» معروف است، اجرا خواهد شد.

همچنین نمایشگاه و بازارهای سنتی و پخت انواع غذاهای محلی از برنامه های جانبی مراسم است

ساعت کار جشنواره از ۹ صبح تا ۱۷ است. زمان مراسم رونمایی کتاب، موسیقی محلی و تجلیل هم روز جمعه ۱۰ مهرماه از ساعت ۱۴ تا ۱۷ است.

در پایان از همه شرکت کنندگان تقاضا داریم در صورت امکان با لباسهای محلی در این جشن حضور یابند.

همچنین ببینید

تساوی پرگل نساجی و سپیدرود؛روز بدشانسی نساجی

قائم خبر – میلاد اکبری: در هفته چهاردهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال کشور، جام خلیج …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 7 =