آموزش وردپرس
kelia

جشنواره کلیا به تعویق افتاد

قائم خبر – رضا شریعتی: از یک ماه پیش بنرهایی در مکان های مختلف قائم شهر نصب شد که نویدبخش برگزاری نخستین دوره جشنواره کلیا(نی شکر) در این شهر بود.

قرار بود این جشنواره را شورای شهر و شهرداری قائم شهر طی سه روز برگزار کنند تا این شهر نیز در کنار شهرهای ساری و بابل که سالانه جشنواره عرق بهار نارنج دارند، برنامه ی فرهنگی و هنری سالانه داشته باشد.

عصر روز گذشته باخبر شدیم شهردار جدید قائم شهر که چند روزی است بر مصدر امور قرار گرفته، دستور داده تا بنرهای جشنواره را جمع آوری کنند و از قرار تنها چند روز مانده به برگزاری جشنواره،مراسم به هم خورده است.

شایعاتی نیز مبنی بر مخالفت برخی بزرگان شهر با برگزاری این جشنواره منتشر شده که ترجیح دادیم سئوال های خود را از اعضای شورا و شهردار بپرسیم.

پیش تر این توضیح را بدهیم که قائم شهر از معدود شهرهای استان است که سال هاست سینما ندارد، سالن درخور و استاندارد برای اجرای برنامه های هنری ندارد و از نظر فرهنگی و هنری ایستاست و مردم این شهر اغلب برای تماشای برنامه ها و کنسرت ها به ساری و شهرها دیگر استان می روند.

ابتدا به سراغ بهنام طیبی -رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر قائم شهر-رفتیم و از او پرسیدیم: « شنیدیم که جشن کلیا برگزار نمی شود، علت چیست؟»

عضو شورای شهر پاسخ داد:«این جشن برگزار می شود، منتها شاید تغییراتی در آن اعمال شود. جلسه ای صبح امروز برگزارشد که چون من در آن جلسه نبودم و راهی سوادکوه هستم، بهتر است خود شهردار در این مورد توضیح دهد.»

پس از این توضیح به سراغ حامد ابراهیمی -رییس شورای شهر قائم شهر- رفتیم و همین پرسش را از او هم پرسیدیم. ابراهیمی پاسخ داد:« در جلسه ای که با هماهنگی شهردار جدید برگزار شد، به این نتیجه رسیدیم که زمان برداشت نی شکر، یکی دو ماه دیگر است.

اصل جشن مربوط به نیشکر است و برای همین قرار شد تا جشن کلیا با تاخیر برگزار شود! ما قصد داریم در این جشن نحوه پخت و تهیه و برداشت نیشکر را آموزش بدهیم و کلیاسر اسم مازندرانی محل و دیگی است که نیشکر در آن پخته می شود.»

نکته جالب این است که برگزارکنندگان از یک ماه قبل در پی اجرای این جشن اند و تاره دو سه روز مانده به زمان اجرای آن ناگهانی متوجه شده اند که زمان پخت نی شکر چند ماه دیگر است!

 قرار بود شب چهارشنبه هم جشن غدیر برگزار شود و برای تدارک آن هزینه هایی هم شده است. در مورد برگزاری یا لغو این جشن نیز از ابراهیمی پرسیدیم که گفت:« جشن عید ولایت روز چهارشنبه برگزار می شود، فقط تغییراتی در محتوای جشن ایجاد خواهد شد!»

رییس شورای شهر قائم شهر از تغییرات احتمالی جشن سخنی نگفت،ولی تجربه نشان داده که معمولا” هر وقت سخن از تغییرات می شود، موسیقی به خصوص موسیقی پاپ و آیین های شادیانه مازندرانی ها مثل مراسم عروسی و سما را شامل می شود!

قرار بود اواخر مهرماه جشنی سه روزه برای قائم شهری ها برگزار شود، اما اکنون به ابتدایی ترین دلیل و توجیه یعنی ندانستن فصل نیشکر کاری در قائم شهر -شهر نیشکر- به راحتی آن را برهم می زنند، بی خیال افکار عمومی و قضاوت مردم در مقابل این اقدام شگفت آور!

قائم خبر: شنیده ها حاکی از آن است که مسئولان شهری ، با اجرای چنین مراسمی در شهر قائمشهر مخالفت کرده اند.قرار بود این جشن به مناسبت عید بزرگ سعید غدیر خم طی سه روز در قائمشهر برگزار شود و در آن موسیقی محلی گروه های مختلف،بند بازی ، نمایش عروسک بازی و … اجرا شود.در حالی که می بینیم در شهرهای اطراف قائمشهر ، طی سه ماه اخیر بیش از ۱۰ کنسرت موسیقی پاپ برگزار شده و مسئولان شهری با این امر مخالفت نکردند!!!

پست مربوط به چشنواره کلیا

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۳ دیدگاه

  1. از اولشم مشخص بود مسئولین ما ببخشید عرضه هیچ کاری و ندارن

  2. شورای شهر در دومین آزمونش مردود شد . تصمیمی که توسط دو تن از اعضای شورای شهر به جهت مخالفت با تصمیمات رییس شورا گرفته و به گوش مسئولان ارشد شهری رساندن وایشان نیز در سخنرانی معارفه شهردار اعلام کرد با این جشنواره مخالف است حالا رییس شورا و دوستانش در پوست گردو قرار گرفته اند.

  3. متاسفانه شهرستان قائم شهر بعد از انقلاب بسیار مورد کم توجهی و کم لطفی قرار گرفته که درصد زیادی از این مربوط می شه به برخی مسوولین بی مسوولیت و ناکاردان و کاسه داغ تر از آش، جایی که باید از ایشان آبادانی دیده بشه رنگی از حضورشون نیست، همیشه به دنبال سنگ اندازی و واپس گرایی هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *