آموزش وردپرس

جوان‌ترین زن غسال ایران

می گوید بعد از ۹ سال هنوز هم می‌ترسد. این کار برایش عادی نشده.خانواده‌اش نمی‌دانند و به خاطر فرزندانش مجبور است این کار را انجام دهد: «دخترم از شغلم هراس دارد ولی چاره‌ای نیست باید مرده بشورم.» 

به گزارش قائم خبر به نقل از مجله مهر ، ۳۷ سال دارد و تحصیلاتش دیپلم است و در سال ۷۲ ازدواج کرد. دخترش ۱۷ ساله و پسرش ۱۶ سال دارد. از سال ۸۳ در غسالخانه بهشت زهرا(س) مشغول به کار است. همسرش کراکی است و قبل از غسال شدن متارکه کرده است. سرپرست خانوار است و به سختی گذران زندگی می‌کند. گفتگوی فارس را با جوان ترین زن غسال ایرانی بخوانید:

چطور شد کار غسالی را آغاز کردید؟  
ـ برای کار در بخش گل و گیاه بهشت زهرا مراجعه کردم ولی کارمند خانم نمی‌خواستند. من هم خیلی نیازمند کار بودم و گفتم هر کاری باشد انجام می‌دهم. مسئول مربوط اعلام کرد فقط در قسمت شست‌وشو نیروی خانم می‌خواهیم. ابتدا به شدت از مرده می‌ترسیدم ولی به خاطر فرزندانم چاره‌ای نداشتم. هفته اول می‌آمدم از پشت شیشه مرده‌ها را می‌دیدم تا ترسم ریخته شود، بعد هم می‌رفتم حرم حضرت فاطمه معصومه(س) گریه می‌کردم و به حضرت می‌گفتم شما خانم باکرامتی هستید؛ به من صبر بدهید به خاطر فرزندانم بتوانم در اینجا کار کنم.

الان دیگر نمی‌ترسید؟  
ـ الان هم می‌ترسم. تنها که باشم، می‌ترسم. هیچ وقت  کاور جنازه‌ها را خودم باز نمی‌کنم. صبر می‌کنم تا افرادی که سن‌شان بالاتر است این کار را انجام دهند.

 برای‌تان این کار عادی نشده است؟  
ـ خیر! عادی نشده است. آدم‌ها با هم فرق می‌کنند. آدم تکراری نیاورده‌اند. صبح که به سر کار می‌آیم، با خودم می‌گویم شاید این مرده یکی از اولیای خدا باشد. باید به نحو احسن به آن احترام بگذارم، شست‌وشو دهم و برایش دعا بخوانم چون برای بار آخر شسته می‌شود. یک بار به دنیا آمده و یک بار هم از دنیا می‌رود.

چند ساعت کار می کنید؟  
ـ از ساعت ۷ و ۴۵ دقیقه تا ۱۵ و ۴۵ دقیقه کار می‌کنیم.

چقدر حقوق می‌گیرید؟  
ـ با اضافه کار حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان.

واکنش خانواده در مورد کار شما چیست؟  
ـ به جز خواهرانم کسی نمی‌داند در بهشت زهرا کار می‌کنم. همسرم و خانواده‌اش و مادر و برادرم هم نمی‌دانند من در اینجا کار می‌کنم. آنها فکر می‌کنند من در شهرداری مشغول کار هستم.

محل زندگی‌ات کجاست؟  
ـ مستاجرم. سمت سه‌راه افسریه زندگی می‌کنم.

فرزندانت می‌دانند کجا مشغول به کار هستی؟  
ـ پسرم نمی‌داند اما دخترم می‌داند. دخترم دوست ندارد من در غسالخانه کار کنم. می‌ترسد. دست و پایم را می‌بوسد. مدام برایم دعا می‌کند تا در کنار مرده‌ها نترسم. می‌گوید مامانم تو یک دانه‌ای و من همیشه قدر زحمات تو را می‌دانم.

در مورد وضعیت خودت بیشتر بگو.  
ـ زن سرپرست خانوار هستم. همسرم از تیر چراغ برق پایین افتاد و قطع نخاع شد. البته من چند سال قبل‌ از این موضوع، به دلیل اعتیادش از او جدا شدم. فرزندانم ابتدا پیش همسرم بودند. ولی وقتی قطع نخاع شد سرپرستی آنها را به من واگذار کردند. خیلی سختی کشیدم.

قبل از غسالی هم بیرون از خانه مشغول به کار بودی؟
ـ قبلاً در یک شرکت تبلیغاتی کار می‌کردم. مدتی هم در شرکت تعاونی کار می‌کردم و زن نمونه نیز شدم. یک زمانی هم گل‌فروشی داشتم؛ جواز کسب هم دارم و ۲ بار هم در نمایشگاه از من تقدیر شد. دسته‌گل عروس و سفره عقد درست می کردم و در این زمینه مهارت کافی داشتم.

بدترین خاطره‌ات هنگام شست‌‌وشوی مرده‌ها چه بوده؟  
ـ بدترین زمان وقتی بود که جنازه‌های مهماندارهای جوانی را آوردند که هواپیمای‌شان سقوط  کرده بود. خیلی ناراحت شدم و تا چند روز گریه می‌کردم. حتی رفتم سر قبرشان و خانواده‌هایشان را دیدم. خانواده‌هایشان می‌گفتند تو دختر جوان مرا غسل دادی.

واکنش مردم به شغلت چیست؟  
ـ خیلی‌ها نمی‌دانند من در غسالخانه کار می‌کنم ولی وقتی برای اجاره کردن خانه می‌روم و صاحبخانه خیلی در کارم ریز می‌شود که دقیقاً در کدام قسمت شهرداری مشغول به کار هستم، وقتی می‌گویم در بهشت زهرا مشغول به کارم، به من خانه اجاره نمی‌دهند و به شدت می‌ترسند. البته در حال حاضر صاحبخانه‌ام نمی‌داند در بهشت زهرا کار می‌کنم. به او گفته‌ام در شهرداری مشغول به کار هستم.

وضعیت اقتصادی‌تان چطور است؟  
ـ مدیرعامل بهشت زهرا از خانه همه غساله‌ها بازدید کرد. وقتی با هیئت همراه به خانه ما آمد و دید بر روی موکت می‌خوابیم و هیچ وسیله‌ای در خانه نیست، به شدت ناراحت شد. برای‌مان وسایل زندگی تهیه کردند و  ۱۵ میلیون تومان هم وام دادند. خدا خیرش دهد. به وضعیت زندگی تمام غساله‌ها رسیدگی می‌کند. ۹ میلیون تومان دیگر هم به ما وام دادند ولی اتفاق ناگواری برای من رخ داد. پارسال طلاهای خواهرم در خانه ما بود و آنها به مسافرت رفته بودند. دزد خانه را زد و تمام طلاها را برد که من مجبور شدم خسارت طلاها را بپردازم. پرونده دزدی هم موجود است. باور نمی‌کنید الان کل حقوقم بابت قسط می‌رود.
واکنش مردم وقتی برای خواستگاری دخترت می‌آیند، در مقابل شغل شما چیست؟ 

ـ چند وقت پیش دخترم خواستگار داشت. داماد کارمند بانک بود. به خاطر شغلم نتوانستم دخترم را راهی خانه بخت کنم. دخترم گریه می‌کرد و التماس می‌کرد مامان! اینها متوجه نشوند شما کجا کار می‌کنید. من به آنها گفته‌ام شما کارمند شهرداری هستید؛ نمی‌خواهم بدانند شما غسال هستید.

 

 

همچنین ببینید

انتخاب رشته کنکور سراسری در قائمشهر

مرکز انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۵ در قائمشهر محمد جواد رضایی رتبه ۶۵ کنکور ۹۲ …

۳ دیدگاه

  1. افرین به غیرتت زن ، ثابت کردى براى دراز نکردن دستت به هرکس و ناکس مى توان شرافتمندانه زندگى کرد

  2. مرحبا به غیرتش
    من که مرد هستم ، فکر میکنم به این کار ، خوف وجودمو میگیره.مرد بودن به سبیل و … نیست ، تو واقعاً مردی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *