آموزش وردپرس
nassaji

حال قدیمی‌ترین کارخانه نساجی کشور ناخوش است

حدود ۹۰ سال از فعالیت قدیمی‌ترین کارخانه نساجی کشور در قائمشهر می‌گذرد و نساج‌های مازندرانی در دهه اخیر با انبوهی از مشکلات، چرخ نیمه جان تولید را چرخش درآورده‌اند و دوک های ریسندگی این کارخانه رو به ایست است.

به گزارش خبرنگار مهر، تا قبل از آنکه پارچه‌ها و منسوجات بی‌کیفیت وارداتی و چینی بازارهای کشور را قبضه کنند، نام نساجی مازندران و محصولاتش در مناطق مختلف کشور بر سر زبانها بود و تولیداتش همچنان در خاطره قدیمی ها مانده است.

به تاکید کارشناسان، بزرگترین واحد تولیدی نساجی کشور در ۲۰ سال اخیر با چالش های اقتصادی دست و پنجه نرم می کند که این امر بر اقتصاد خانوارها و کارگران تحت پوشش آن نیز آسیب وارد کرده است.

سوء مدیریت، معوقات بانکی، بدهی به تامین اجتماعی، خالی ماندن بخشی از ظرفیت‌ها سبب شده تا کارخانه نساجی مازندران در سال‌های اخیر با چالش‌هایی روبرو شود که رفع آن مستلزم حمایت و برنامه ریزی متولیان امر برای حمایت از تولید است.

صنعت مازندران، صنعت بیماری است

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار، با بیان اینکه صنعت مازندران صنعت بیماری است و نساجی مازندران به عنوان بزرگترین کارخانه تولیدی در حدود ۲۰سال وارد چالش اقتصادی شد گفت: حقوق و مطالبات حق سنوات و حقوق عقب مانده بازنشستگان کارخانه نساجی مازندران ۱۱میلیارد تومان است.

سید هادی حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت کارخانه نساجی مازندران و اینکه تا چه زمانی باید در نشست ها و جلسات از مشکلات آن گفته شود اظهار داشت: کارخانه نساجی مازندران به عنوان بزرگترین کارخانه تولیدی در هر موقعیتی از آن سخن به میان می آید ولی این واحد بزرگ تولیدی در حدود ۲۰سال وارد چالش اقتصادی شده است.

وی افزود: دلیل ورود به چالش در این واحد تولیدی، سوء مدیریت، عدم توجه صاحبان صنعت نساجی به موضوع نوسازی و بازسازی ناوگان نساجی و عدم توجه به موضوع نساجی بوده است.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی گفت: مازندران با توجه به داشته هائی خود در حوزه کشاورزی می تواند با تغییر رویکرد در مواد اولیه در کنار استفاده از پنبه، از مواد پتروشیمی در تکمیل چرخه نساجی در جبران کمبود استان در این حوزه عمل نماید.

بخشی از نساجی به صنعت دیگر فروخته شد

حسینی در ادامه با بیان اینکه با گذشت زمان نساجی مازندران به جائی رسید که بخشی از آن به صنعت دیگر فروخته شد خاطرنشان کرد: ایجاد صنعت خودرو با واگذاری بخشی به سایپا هیچ وقت محقق نشد.

وی یادآورشد: در طی ۲سال گذشته تلاش کردیم مشکلات حوزه کارگری، تعطیلی کارخانه توسط مدیران نساجی و نوسازی و بازسازی دستگاه‌ها را دنبال کنیم.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در ادامه با بیان اینکه با پیگیری‌های انجام شده حقوق کارگران بازنشسته کارخانه نساجی مازندران برقرار شد تصریح کرد: حقوق و مطالبات حق سنوات و حقوق عقب مانده این افراد مبلغ ۱۱میلیارد تومان است.

حسینی، افزود: تلاش می‌کنیم با رایزنی، راه هائی برای حل این مشکل کارگران بررسی کنیم.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار با اشاره به اینکه در انتخابات دوره قبل از طرف مدیران نساجی، کارخانه را تعطیل اعلام کردند و عده ای بیکار شدند بیان داشت: با اقداماتی که صورت گرفت این افراد با برگشت بیمه بیکاری به سر کار خود برگشتند تا با کار کردن در کارخانه و با حقوقی که درمی آورند زندگی خود را اداره کنند.

وی در بحث اقدامات انجام شده در حوزه نوسازی و بازسازی دستگاه‌ها، گفت: دستگاه هائی که قبلا در گمرک آورده شده بود بدهی مالیاتی آن با گرفتن تنفس یکساله به صورت اقساطی پرداخت می‌شود که اکنون این دستگاه‌ها در حال ترخیص است.

به گفته حسینی، کارخانه نساجی مازندران اندکی پا برجاست که با تلاشی که انجام شد تا بازسازی منابع توسط دولت و واگذاری مدیریت پیش رفتیم.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار، با بیان اینکه به سبب اهمیت موضوع ،این مشکل توسط ما در سطح مجلس شورای اسلامی نیز مطرح شد ابراز داشت: کمیسیون صنعت مجلس و ریاست مجلس شورای اسلامی نیز در این حوزه کمک‌های زیادی کردند.

خط رنگ راه اندازی می‌شود

حسینی، با ابراز امیدواری از اینکه مشکلات نساجی مازندران حل شود اظهار داشت: راه‌اندازی خط رنگ در این کارخانه در دستور کار قرار دارد که با راه‌اندازی آن ماهیانه یک میلیون متر پارچه در قائمشهر رنگ می‌شود.

وی با بیان اینکه در روز گذشته از سوی سازمان خصوصی سازی کشور یک میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان اعتبار به نساجی شماره یک ، کارخانه نساجی مازندران تزریق شد تصریح کرد: این مبلغ به بازسازی حوزه منابع نیروی انسانی این کارخانه کمک شایانی می کند.

در عین حال علی بابایی کارنامی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران، با مروری بر مشکلات نساجی مازندران اظهار داشت: مشکلات این حوزه مربوط به ۳۰-۱۵سال قبل است که باید این مشکلات را ریشه ای حل کرد.

بابائی کارنامی، در ادامه با بیان اینکه نمی‌خواهم کسی را زیر سوال ببرم اظهار نمود: وقتی پای صحبت نساج‌های استان می نشینیم می‌گویند بعد از تحریم اوضاع فروش ما خیلی بهتر شده است.

بدهی ۵۰ میلیارد تومانی نساج‌ها

وی به بدهکاری ۵۰ میلیارد تومانی نساجی مازندران به بانک ملی، دارائی، تامین اجتماعی و به دستگاه های خدماتی اشاره کرد و گفت: این بدهکاری‌ها در بازه زمانی ۲۰تا ۳۰سال به وجود آمده است که باید برای حل مشکلات این حوزه برنامه ریزی‌های کارشناسانه صورت گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با بیان اینکه نساجی مازندران از بهترین ماشین آلات در ایران و جهان برخوردار است این واحد بزرگ تولیدی استان در زمینه نیروی انسانی، ماشین آلات، مواد اولیه و… مشکل ندارد بلکه باید برای رفع بدهکاری این واحد بزرگ تولیدی، تنفس داده شود.

بابائی کارنامی ادامه داد: با تنفسی که از تامین اجتماعی گرفته شد به معوقات کمتر از ۱۵میلیارد تومان یکسال تنفس و به بالاتر از این مقدار تنفس بیشتر داده شد بطوریکه معوقات نساجی مازندران به تامین اجتماعی استان بسیار کم شده است.

اشغال بازار توسط جنس های بی کیفیت

تولیدات نساجی مازندران هنوز در خاطره ایرانی‌ها و فروشندگان منسوجوات باقی مانده است تا جاییکه یک یک فروشنده منسوجات در این زمینه می گوید: این کارخانه در نوع خود بی نظیر بود ولی در اثر سوء مدیریت و اینکه مدیریت را بایست به فرد کاربلد و متخصص این رشته می‌سپردند به این وضع رسیده است.

وی با بیان اینکه چگونه جنس های بی کیفیت چینی بازار ما را اشغال کرده است اظهار داشت: کشور ترکیه با انواع پارچه خی، مصنوعی، پرده ای و…توانسته بازار های هدف زیادی برای خود در ایران و کشورهای دیگر جذب کند.

این فروشنده منسوجات نخی به واردات تولیدات چینی اشاره کرد و می گوید : مردم به خاطر ارزانی جنس چینی آن را می خرند در صورتی که بیشتر اجناس چینی بی کیفیت است.

وی با تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی ابراز امیدواری کرد: کارخانه نساجی مازندران به مانند گذشته تولیدات متنوع و با کیفیت خود را وارد بازار کند و افراد زیادی نیز در این فرآیند رزق و روزی حلال کسب کنند.

کلنگ احداث این کارخانه در سال ۱۳۰۷ به زمین خورد و در سال ۱۳۰۹ در زمینی به مساحت شش هزار و ۶۳۳ متر مربع به مدت یکسال احداث شد و در سال ۱۳۱۳ یکصد ماشین بادامکی و شش دوک ریسندگی و روزانه در دو شیفت کاری و هر شیفت به مدت ۱۰ ساعت کاری تاسیس شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

این کارخانه بیشتر به منظور تهیه پارچه های لباس سربازان شروع به کار کرده و به مرور زمان تولیدات آن متنوع شد و در سال ۱۳۱۵ اقدام به توسعه کارخانه شد و قسمت تهیه پنبه بهداشتی (هیدروفیل) احداث شد و سپس ۱۵۰ ماشین بافندگی ، ریسندگی و مقدمات بافندگی خریداری شد و به خط تولید اضافه شد.

در سال ۱۳۳۶ از سوی سازمان برنامه و بودجه که اداره کارخانه را بر عهده داشت قراردادی با شرکت “تیم وینکلو “(Team Vinklo) منعقد شدکه به مدت ۶ سال ، مدیریت کارخانجات نساجی قائم شهر تحت نظارت این شرکت قرار گرفت. شرکت سهامی عام نساجی قائمشهر در تاریخ ۱ مردادماه ۴۴ تحت شماره ۱۵۳ در اداره ثبت شرکتهای داخلی به ثبت رسید.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بانک ملی نیز تدبیری اتخاذ نماید تا مشکل معوقات نساجی مازنداران پرداخت شود تصریح کرد: حل مشکل نساجی مازندران نیاز به کار کارشناسی دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با بیان اینکه مشکلاتی که کارگران دارند دیگر صنف‌ها ندارند عنوان داشت: باید گفتمان‌های چند نفره و فضای کارشناسی و منطقی را حفظ کرد و نباید همه حرف ها را به این هفته اختصاص دهیم و دوباره فراموش کنیم.

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۳ دیدگاه

  1. دوقلوهای چمازکتی

    ما با مدیران لایق و توانمند می توانیم نساجی را احیا کنیم همانطور که دولتهای قبل قول راه اندازی دادن و نمایندهای قبلی دستگاه تو شهر چرخوندن تا نساجی راه بیفته…. اما این داستان همچنان ادامه دارد ما که ب یخیال اشتغال و صنعت نساجی شدیم به این نماینده ها هم بگین این همه ملک فروخته شد و واگذار شد بقیه رو بفروشین ما را خلاص کنین

  2. چی بگیم ؟ چی داریم بگیم؟؟؟؟

  3. حالا حتما که نباید قائمشهر را با نساجی احیا کنیم ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی و دامی و .. میتواند خیلی بهتر از کارخانجات نساجی باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *