آموزش وردپرس
madresee

حال و هوای روز اول مهر در قائمشهر + عکس

ساعت هفت صبح

روز اول مهر

همیشه اول مهرماه حال و هوایی خاص داره‌، خاطرات ماه مهر خاطره‌ای قدیمی از زندگی گذشته ماست، خاطراتی پر از بوی باران، بوی پاک کن، بوی دفترهای نو، زنگ تفریح، گچ‌های ‌رنگی و تخته پاک کن و البته سادگی‌های کودکی …

هر سال با آغاز ماه مهر و بازگشایی مدارس، اغلب ما به یاد خاطرات مشترکی از زمان مدرسه خودمان خواهیم افتاد. برخی از این خاطرات مشترک هستند، مثل خاطره ما از روپوش و کیف و کتاب‌هایمان، معلم‌هایمان‌ یا مداد و پاک کن و لوازم تحریرمان.

هفته اول مهر، برای همه ما در هر رده سنی که باشیم یادآور خاطرات فراوانی است‌، خاطراتی که درگذر این همه سال شاید کمرنگ یا بی‌رنگ شده باشند، اما یادآوری شان هنوز هم برایمان دلنشین است.

سرود باز آمد بوی ماه مهر ماه مدرسه‌، دورانی را به یادمان می‌آورد که در آن صفا، صمیمیت و یک رنگی حرف اول را می‌زد و امروز مائیم و ‌دلتنگی آن روزها…

دلت پر می‌زند برای کتاب فارسی و از برکردن شعرهایش برای راه مدرسه، برای رفقای همکلاسی، برای گوشه حیاط و پاتوق صبحگاهی، برای استرس درس پرسیدن، برای معلم‌ها و برای دلشوره‌ها.

دلت برای همه چیز تنگ می‌شود‌، برای صف بستن‌ها‌، پشت نیمکت‌ها نشستن‌، مداد مشکی و قرمز در دست گرفتن، غلط نوشتن… پاک کردن…‌ پاک کن … مداد تراش‌، جامدادی صورتی‌، زنگ تفریح‌، دویدن‌، بازی‌، آبخوری‌، لقمه‌ی نون پنیر و گردو‌، سطل بزرگ کنار درب کلاس که مدادهامونو می‌تراشیدیم و روزهایی که انشاءهای قشنگ می‌نوشتیم و قهر و آشتی‌های کوچک داشتیم و البته این صدا که “آی بچه مرشد،‌ دوباره مدرسه‌اش دیرشده!…‌ حالاچیکار کنه؟..‌.”

و این سرود که

باز آمد بوی ماه مدرسه بوی بازی‌های راه مدرسه

دلمان می‌تپد برای شادی و دلشوره اون روزها که‌:

نمیدونستیم امسال همکلاسیامون کیا هستند‌، یعنی ناظم امسال همون پارسالی است؟!

و اینکه زنگ‌های ورزش و توپ‌های ورزشی، والیبال‌، بسکتبال، هندبال‌ که زلال‌ترین لحظات بود و البته به تازگی بوی خوش کتاب‌ها، وقتی ورق می‌خورد و بوی نوییش تو صورتمون می‌خورد!

اول مهر روز تجدید میعاد ما با معصومیت کودکی‌هایمان است، روزی که در آن با حسرت آرزو می‌کنیم که ای کاش می‌شد همه‌ی بزرگی‌هایمان را بدهیم و یک خیال آسوده‌ی کودکانه بخریم.

مدرسه شهید مسعود دهقان با سابقه ۲۴ سال و با دارا بودن تعداد ۸۰۰ دانش آموز با مدیریت آقای زنجانی اداره می شود .این دبستان دررتبه ورزشی شهرستانی واستانی مقام اول را کسب کرده و ۳۹ نفر قبولی دررشته تیزهوشان درسطح استان درکار نامه مدرسه شهید مسعود دهقان منظور می باشد . تعداد ۲۲ نفر معلم ، زحمت آموزش ، دانش آموزان این مدرسه را به عهده دارند . درمجموع تعداد ۴۰ نفر بعنوان پرسنل دراین دبستان فعالیت دارند و تعداد نفرات دانش آموزان هر کلاس حدود ۳۸ نفر می باشد.

همانطورکه درعکس دیده می شود این بچه کلاس اولی که حضور در مدرسه را جدایی از خانواده می پنداشت ، کمی بعد بادیدن دوستی بچه ها که دست در دست هم این چنین صمیمانه بر سرکلاس می روند دوری چند ساعته از خانواده را فراموش کرد و بر سرکلاس حاضر شد.

مادری که بانواختن زنگ مدرسه باچشمانی اشکبارمدرسه راترک گفت

خانم مزدرانی که بعنوان معاون پژوهشی با سابقه ۳۰ ساله خود همزمان با بازگشایی مدارس با همکاران خود خداحافظی کرد و بازنشسته شد.البته خانم مزدرانی اشاره  داشت من همیشه و هرگاه که اولیای مدرسه و آموزش و پرورش شهرستان صلاح بدانند با کمال میل درخدمت دانش آموزانم خواهم بود.

البته مدیر و همکاران مدرسه شهید مسعود دهقان از خانم مزدرانی به پاس زحمات خالصانه وی درمدت ۳۰ سال خدمتش در آموزش و پرورش تقدیر و مراسم سپاس را بعمل آوردند و در پایان عکسی هم به یادگار گرفتند.

شما فکر می کنید این بچه که این طور با نگاه عمیق در تفکر و اندیشه است به چه می اندیشد؟ نگاهی که حکایت بسیار از تیز هوشی و آینده نگری است و شایدهم به فکر است آیا بعد از فارغ التحصیل شدن در دانشگاه، مراحل فراهم شدن کار برایش امکان پذیر خواهد شد؟آینده همه چیز را مشخص خواهد کرد.

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۸ دیدگاه

 1. امسال اولین سالی بود که اول مهر نرفتم مدرسه و تا ظهر خوابیدم…..
  چون امسال اگه خدا بخواد باید بریم دانشگاه ولی اگر نتایجو بزنن…

  نتایج کاردانی فنی وحرفه ای چی شد؟

  ای خـــــــــــــــــــــــدا

 2. سلام.منو یاد خاطرات دوره دبستانم انداختی.من مسعود دهقان بودم،اما اونوقت این مکان نبود.
  یاد آقای زنجانی مدیر مدرسه و آقای سلطانی ناظم مدرسه بخیر ، یاد آقای حداد مرد زحمت کش مدرسه بخیر ، یاد سیدی که دم در مدرسه ازگیل شور میفروخت بخیر و خدا رحمتش کنه
  من الان توی اصفهان مشغول کار هستم ، هر روز به سایت شما سر میزنم.سایت خیلی قشنگی دارید.

 3. از همه پرسنل مدرسه مسعود دهقان مخصوصا حاج اقا زنجانی و سر کار خانم حبیبی که از بهترین و کوشا ترین آموزگاران این واحد هستند تشکر میکنم.
  به امید موفقیت همه ی گلهای این مدرسه

 4. چقدر حالا و هوای قشنگیه.مرسی از زحمماتتون

 5. مدرسه ششم بهمن سابق من دوره ابتدایی اونجا درس خوندم دهه ۱۳۵۰ یادش بخیر

 6. من هم مدرسه مسعودد هقان درس خوندم خدا کند که رییس جدید آموزش و پرورش تدبیری کند و این مدرسه را که وسط شهر است و هنگام ظهر ترافیک عجیبی ایجاد می کند به جای بهتری ببرد .تا همه نفس بکشند این رییس اداره توان انجام چنین جابجایی را ندارد .

 7. خدارحمت کند اقای عبدالرحمانی معلم کلاس یک ۱۳۴۹ومرحوم صفری معلم کلاس ۵ من بودند۱۳۵۴

 8. خدای بزرگ !!! اگر به چشم خود نمیدیدم باور نمیکردم.که از اون مدرسه قشنگ و دوست داشتنی که قسمت اعظم خاطرات کودکی من و هزاران نفر دیگه رو تو خودش جا داده رو خبری ازش تو اینترنت پیدا کنم.یاد آن سالهابخیر!!! از خانه مان در انتهای خیابان کفشگرکلا راه می افتادم و پیاده در زمستان و تابستان و در گرما و سرما خودم را به مدرسه میرساندم.صحبت از سال ۶۰ و تحصیل در کلاس اول و دوم و سوم و چهارم است. شما رو به خدا بگویید ازمعلم کلاس اول آقای عبدالرحمانی و معلم کلاس دوم آقای دریکنده و معلم کلاس سوم ( که بارها منو فلک کرد!)آقای هاشمی و معلم کلاس چهارم آقای رهگشا و مدیر آنزمان مدرسه آقای هاشمی خبری دارید؟کجا هستند؟چکار میکنند؟من سالهاست که ساکن استرالیا هستم. از هرکسی که از این عزیزان خبری داره تقاضا میکنم اطلاع بده . آیا امکان ارتباط اینترنتی با این بزرگواران هست؟باور کنید از زمانی که اسم مدرسه مسعود دهقان رو دیدم تا همین الان که مشغول تایپ این متن و اسم معلمهایم هستم اشک تو چشممه و نمیتونم صفحه مانیتور رو ببینم.عاجزانه از بزرگوارانی که هرگونه خبر و اطلاعی از این شمعای راه زندگی که به واقع خودشان سوختند و روشنگر راه ما شدند ،دارند تقاضا میکنم که در همین صفحه بگویندومرا مرهون لطف خود نمایند . خواهش میکنم. (مرتضی حداد-کارشناس ارشد عمران – سیدنی-استرالیا)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *