آموزش وردپرس
3418068_674

حشره های برگ خوار بلای جان جنگل های مازندران

قائم خبر:جنگل های شمال ایران که از نظر ذخایر ژنتیکی و تنوع گیاهی دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند و باید از آنها به عنوان میراث ارزشمند بشری، محافظت شود.

اکنون این میراث تحت حمله حشره برگ خوار در معرض نابودی است بطوریکه این حشره می تواند برگ تمام درختان را خورده و به طور کلی جنگل ها را نابود کند.

کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی مازندران گفت : هم اکنون دشمن جنگل های مازندران کرم های برگ خوار هستند که در تمامی نقاط جنگل مازندران وجود دارند و متأسفانه در ارتفاعات سرشاخه اصلی رودخانه سیاهرود که دقیقاً بالا دست روستای پرچینک ( از بخش کوهساران شهرستان قائشمهر ) است این کرم توانسته رشد و شیوع پیدا کند و چندین هکتار جنگل را خالی از برگ و نابود کند.

وطن دوست افزود: این آفت خطرناک به تدریج دربخشی از جنگل های ساری ، قائمشهر ،بهشهر ونوشهر را درسطح ۱۸۰هکتار در برگرفته است

وی تصریح کرد : شدت حمله این حشره به قدری زیاد است که می تواند برگ تمام درختان را خورده و به طور کلی جنگل ها را نابود کند. طغیان این آفت قطعاً نابودی جنگل مازندران را در برخواهد داشت.

به گفته وی این آفت در موقع تغذیه، درختان و درختچه‌های به خصوصی را نسبت به سایر گونه‌ها ترجیح می‌دهد.

کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی مازندران گفت : ازدرختان بلوط، راش، انجیلی، توس، صنوبر، بید، افرا، نارون، و توسکا تغذیه می کند

وطن دوست افزود: مرحله خسارت زایی این آفت مربوط به لاروهای آن است و لاروها از برگ درختان میزبان تغذیه کرده و آنها را عاری از برگ می کند به طوری که تصور می شود درخت خزان کرده و خشکیده است.

وی تصریح کرد : اگر درختان در اوایل فصل رویش به این آفت مبتلا شوند قادرند با رشد تدریجی به ترمیم خود بپردازند و برگ‌های جدید به وجود آورند و اگر درختان در اواسط فصل رویش آلوده گردند قادر به ترمیم خود نخواهند بود و خسارت شدیدتر است

به گفته او رعایت نکردن شرط سازگاری گونه‌های غیربومی و حساسیت آنها نسبت به ابریشم ‌باف ناجور که آفت بومی منطقه است و به طور دائم در جنگل‌های شمال زندگی می‌کند است.

کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی مازندران ادامه داد: اغلبِ آفات جنگل‌های شمال، جانورانی از رده حشرات و عنکبوتیان هستند که برخی از آنان نظیر پروانه ابریشم‌باف ناجور می‌تواند ۵۰۰ نوع گیاه را آلوده کند و جنگل را به صورت یک‌دست از بین ببرد

وطن دوست افزود: آفت ابریشم باف ناجور معروف به پروانه کولی در سال ۱۳۸۰ در محوطه جنگلی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس (مجاور پارک جنگلی نور) که بخشی از باقیمانده جنگل‌های جلگه‌ای شمال کشور است طغیان کرد.

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۲ دیدگاه

  1. تازه از خواب بیدار شدین؟؟؟ساعت خواب!!!!جنگل مازندران هوای مازندران طبیعت مازندران سالهاست که نابود شده جنگلی که انبار زباله های خانگی وصنعتی شده وکسی حواسش نیست که داره قبر خودشو واطرافیانشو بااین کار میکنه ، مدیرانی که حتی نتونستند زباله هارو مدیریت کنند !!واقعا اینا مدیرند؟؟؟تازه اول کاره ،خشکسالی خشکسالی وباز هم خشکسالی برای استانی که ،عنوان اولین استان تولید برنج ومرکبات ایران را یدک میکشد .به چه قیمتی؟؟؟استانداری که اعتقاد دارد مازندران فقط ده درصد آبهای سطحیشو مهار کرده!!!!!!!!!!!۱درحالیکه درسال آبی جدید تا همین الان مازندران مرکزی و شرقی بارش کمتراز سیصد میلیمتر داشت اند!!!!!!واین استان بااین وضعیت ۲۳۰هزار هکتار برنج کاری می کند ،وتازه کشت دوم هم دارد بااین تبخیر بالا،ودمای بالای ۳۵درجه!!!!مقایسه کنید با گیلانی که با متوسط بارندگی ۱۶۰۰میلیمتر ۲۳۰ هزار هکتار شالی میکارد!!!!!!!تفاوت بارش رو ببینید!!!!!!!!!!!!!!واقعا استاندار محترم کجا ها وبرروی کدام رود می خواهد سد ببندد؟؟؟میخواهد مازندران را خوزستان کند؟؟؟گردوغبار بیارد؟؟؟؟چرا هیچ فکری برای زباله های استان نمیکند؟؟؟؟؟؟؟چرا هیچ فکری برای کاهش مصرف آب کشاورزی مازندران نمیکند؟؟؟تفاوت آب وهوایی رو در این ۸ سال اخیر نمی بیند؟؟؟می خواهد مازندران کویر بشود؟؟؟؟ چرا چاههای اب مازندران را برای برنج کاری متوقف نمیکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟تازه انتظار کشت چندم برنج هم دارد؟؟؟؟!!!!این عاقلانه است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟شماها مسئولین مازندران دارید مازندران رو نابود میکنید مازندران دارد می خشکد مازندران مناسب کشت برنج به این وسعت وبا آب زیر زمینی نیست باور کنید منابع آبی شرق ومرکز مازندران پتانسیل کشت برنج در این سطح را ندارد مازندران غربی وشرقی باید تغییر الگوی کشت را اجرا کنند قبل از اینکه دیر بشود باید کشت آبی متوقف شود .

  2. انسان از یک سو و حشرات از سوی دیگر…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *