آموزش وردپرس
3715650_244

خانه بدوشی پایگاه های اورژانس قائمشهر و دغدغه ها

قائم خبر:به گزارش خبرنگار ایرنا ، مرکز اورژانس قائمشهر یکی از قدیمی ترین مراکز اورژانس مازندران است که تنها چند سال بعد از راه اندازی اورژانس در مرکز استان در سال ۱۳۵۴ فعالیتش را در محوطه بیمارستان رازی این شهرستان آغاز کرد.

فضای فعالیت این مرکز سال ۱۳۸۶ و با آغاز ساخت بیمارستان جدید رازی تخریب شد و از آن سال تاکنون فعالیت این نهاد در خانه های استیجاری و در مکان های نامناسب و موقعیت دورافتاده از نقاط شهری انجام می شود .

قائمشهر با داشتن حدود ۴۰۰ هزار نفر جمعیت از شهرستان های بزرگ مازندران است ، ولی هم اکنون سه پایگاه اورژانس آن در محله هایی دور از نقاط پر تراکم جمعیتی و فضایی محدود و نامناسب از نظر شرایط فیزیکی فعالیت می کنند .

شن چال ، کمربندی سادات نیا و انتهای خیابان صالحی مازندرانی نقاطی هستند که پایگاه های اورژانس قائمشهر در آنجا فعالیت دارند .

زهرا احمدی که خود را یکی از ساکنان شن چال و در نزدیکی پایگاه اورژانس معرفی می کند به خبرنگار ایرنا گفت : کوچه های این محله بیشتر باریک و تنگ است و پایگاه اورژانس نیز در یکی از کوچه های باریک محله واقع است .

وی افزود : فعالیت پایگاه اورژانس در انتهای یک کوچه باریک باعث شده تا آژیر آمبولانس ها هنگام اعزام و انجام ماموریت مزاحمت های صوتی را برای اهالی ایجاد می کند .

این بانوی خانه دار عنوان کرد : گاهی دیده شده که آمبولانس اورژانس برای تردد در این کوچه باریک نیز با مشکل مواجه می شود و قادر به حرکت نیست .

یک شهروند دیگر ساکن خیابان کارگر قائمشهر هم گفت که با وجود استقرار یک پایگاه اورژانس در محله شن چال این خیابان ، ولی اعزام خودرو و امدادگر به محل حادثه با کندی انجام می شود .

علی روحی افزود : شن چال از محلاتی است که در حریم و پشت راه آهن واقع است و تردد خوردوها می بایست از زیر گذرها صورت بگیرد ولی مشاهده شده که به علت کوچک بودن زیر گذر کوچه فروردین که نزدیک به شن چال است رانندگان آمبولانس مجبور به طی مسافت بیشتر و عبور از زیر گذر دیگر در منطقه ترک محله و یا دیگر خیابان ها هستند .

وی ادامه داد : این در حالی است که برای استقرار پایگاه اورژانس در خیابان کارگر که بیشترین جمعیت شهر قائمشهر را در خود جای داده است باید فضای دیگری را در طرف دیگر راه آهن در نظر گرفت که با معضل اینچنینی و تردد از زیر گذر مواجه نشود .

محمد نوربخش شهروند ساکن خیابان آیت الله صالحی مازندرانی هم گفت که پایگاه اورژانس در انتهای این خیابان واقع است و اعزام آمبولانس و امدادگر از این نقطه همواره به صرف زمان بیشتری نیاز دارد .

وی به وقوع حادثه ای برای یکی از همسایگانش اشاره کرد و افزود : تماس و حضور ماموران پایگاه اورژانس مستقر در کمربندی سادات نیا برای ارائه خدمات با توجه به بعد مسافت و دوری با تاخیر همراه بود .

این شهروند معتقد است که با تعبیه و استقرار پایگاه های اورژانس در مناطق شهری که دسترسی راحت تر است ، خدمات رسانی به مردم سرعت بیشتری می گیرد .

رئیس مرکز بهداشت و درمان قائمشهر با اشاره به اینکه اورژانس در این شهرستان سابقه فعالیت زیادی دارد ، گفت که هنوز این شهرستان با جمعیت حدود ۴۰۰ هزار نفری از داشتن فضا و مکان مناسب برای فعالیت اورژانس بی بهره است .

محمود صفری افزود : تا پیش از آغاز ساخت بیمارستان جدید رازی قائمشهر در سال ۱۳۸۶ ، مرکز اورژانس این شهرستان در ساختمانی داخل بیمارستان قدیمی فعالیت می کرد.

وی ادامه داد : با تخریب بیمارستان قدیمی رازی ، فضای مرکز اورژانس نیز تخریب شد و پایگاه های اورژانس در مناطقی با اجاره خانه های قدیمی فعالیت می کنند.

رئیس مرکز بهداشت و درمان قائمشهر گفت : وزارت بهداشت و درمان در صورت اهدای زمین برای ساخت و تجهیز پایگاه اورژانس اعتبار اختصاص می دهد.

وی افزود : با وجود تخصیص چند بار اعتبار برای ساخت و تجهیز پایگاه اورژانس در قائمشهر ولی این امر با توجه به تحقق نیافتن اهدای زمین ، همچنان مسکوت باقی مانده است .

صفری با این عنوان که قائمشهر از نظر پایگاه اورژانس محروم مانده است ، افزود : برای ساخت ساختمان ملکی سه پایگاه فعلی نیاز به زمین است .

فرماندار قائمشهر نیز گفت که این شهرستان با جمعیت بالا از داشتن یک پایگاه ملکی بی بهره مانده است .

مهدی محمدی با اشاره به اینکه برای ساخت هر پایگاه اورژانس به ۲۰۰ متر مربع زمین نیاز است ، افزود : می طلبد با همدلی و همراهی خیران و اهدای زمین بستر برای ساخت پایگاه اورژانس در این شهرستان فراهم شود .

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی مازندران هم به خبرنگار ایرنا گفت که مرکز اورژانس استان از سال ۱۳۵۴ فعالیت خود را آغاز کرد و در همان سال ها هم فعالیت مرکز اورژانس قائمشهر در مکانی داخل بیمارستان رازی آغاز شد .

فرهاد مصدری افزود : تا پیش از ساخت بیمارستان جدید رازی قائمشهر از سال ۸۶ ، اورژانس این شهرستان دارای مکان و فضای مناسب برای فعالیت بود .

وی ادامه داد : با آغاز ساخت بیمارستان جدید بخش هایی از بیمارستان قدیمی از جمله مرکز اورژانس تخریب شد و بناچار این مرکز مجبور به اجاره یک منزل برای استقرار و فعالیت شد .

مصدری با اشاره به اینکه سه پایگاه اورژانس شهری در قائمشهر فعالیت می کنند ، گفت : خانه فرسوده و استیجاری محله شن چال ، خانه قدیمی در مسیر کمربندی سادات نیا از میدان امام به میدان جانبازان و استقرار کانکس در حیاط مرکز بهداشت و درمان ، مکان های فعلی پایگاه های اورژانس قائمشهر است .

وی افزود : مکان های فعلی پایگاه های اورژانس برای این منظور نامناسب هستند چراکه قرار داشتن اورژانس در کوچه های باریک باعث می شود تا هنگام بروز حوادث برای اعزام به ماموریت با دردسرهایی همراه باشد .

او همچنین گفت که آمبولانس اورژانس در کوچه باریک به سختی قادر به تردد است و این مساله باعث کندی در روند اعزام و حضور ماموران برای خدماتدهی می شود .

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی مازندران گفت : همچنین پایگاههای فعلی اورژانس قائمشهر در محلات دور و پرت واقع هستند که دسترسی به نقاط مختلف شهری را تحت تاثیر قرار داده است .

وی افزود: در حالیکه با توجه به توان مالی محدود مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی مازندران مجبور به اجاره خانه های قدیمی در این محلات دورتر هستیم .

مصدری تخصیص اعتبار برای ساخت و تجهیز پایگاه های اورژانس از سوی وزارت بهداشت و درمان را منوط به اهدای زمین از سوی خیران دانست و گفت : تاکنون چندین بار اعتبار برای اورژانس قائمشهر تخصیص یافت که به دلیل اهدا نکردن زمین ، این اعتبارات در دیگر بخش ها هزینه شد .

وی ابراز امیدواری کرد که با اهدای زمین از سوی خیران ساخت و تجهیز سه پایگاه اورژانس قائمشهر انجام شود .

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی مازندران گفت : نرم استاندارد این است که برای هر ۵۰ هزار نفر جمعیت دو پایگاه اورژانس وجود داشته باشد که بر این اساس برای پوشش جمعیت حدود ۴۰۰ هزار نفری قائمشهر هشت پایگا نیاز است که هم اکنون تنها سه پایگاه وجود دارد .

مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی مازندران با داشتن ۷۷ پایگاه اورژانس شهری ، جاده ای و یک پایگاه اورژانس هوایی به مصدومان حوادث خدمات ارائه می کند .

گزارش از فاطمه قنبری قادیکلایی

همچنین ببینید

ورزشگاه وطنی

رنج شهروندان قائمشهر از برگزاری مسابقات در استادیوم وطنی

ورزشگاه پیر و قدیمی شهید وطنی که در هسته مرکزی شهر قائمشهر و ابتدای ورودی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *