آموزش وردپرس
tape-taleghani

خطر تخریب تپه ۳۵۰۰ساله در قائمشهر

قائم خبر – میلاد اکبری: گره کور ترافیک و وصل جاده‌ای از شمال شرق به قسمت غربی شهرستان قائمشهر دغدغه‌‌ای بود که از سال ۸۰ به جان مسئولان شهری قائمشهر افتاد. دغدغه‌ای که کم‌کم تبدیل به سماجت مسئولان شهری شد و با صدور مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی در دولت نهم و دهم تا گرفتن جان تپه طالقانی پیش رفت.

حالا اما عبور جاده به‌ فاصله کمتر از یک متر از تپه باستانی طالقانی، نه‌تنها مشکلات ترافیکی شهر را حل نکرده که شورای شهر و شهرداری در تلاش هستند تا با گرفتن مجوزی دیگر از سازمان میراث‌فرهنگی مقدمات تخریب آخرین بقایای این تپه باستانی را با هدف تعریض جاده فراهم کنند.

عبور جاده از فاصله کمتر از یک متری تپه طالقانی!

مسئولان شورای شهر و شهرداری قائمشهر که با هماهنگی‌ سازمان میراث فرهنگی‌ در دولت‌های محمود احمدی نژاد مجوز تخریب این تپه را دریافت کرده بودند.

چندی پیش نیز شنیده شد بخشی از دیواره تپه طالقانی باز هم توسط شهرداری مورد تعرض قرار گرفته است. موضوعی که بزرگ‌نیا ،رئیس سازمان میراث فرهنگی‌ استان مازندران آن را تایید کرد، اما اطلاعاتی نسبت به گزارش‌های مرتبط با این تخریب ارائه نکرد.

او گفت: «در مقطعی بخشی از دیواره تپه طالقانی توسط شهردار وقت بدون آنکه اعتراضی به‌دنبال داشته باشد تخریب شد. اما این گزارش‌ها در پرونده این محوطه باستانی موجود نیست تا ما از میزان صدمات وارده باخبر شویم.»

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید بخشی از تپه ۳۵۰۰ ساله به این شکل تخریب شده تا مشکلات ترافیکی شهرستان قائمشهر حل شود.

دلاور بزرگ نیا همچنین تاکید کرد: متاسفانه نگاه شهرداری و شورای شهر به این تپه غیرفرهنگی و به چشم تپه مزاحم است. درحال‌حاضر شورای شهر برای تعریض جاده و از بین بردن تپه‌ برنامه‌های بسیاری دارد.

این خمره شکسته هنوز هم در بخشی از این تپه مشاهده می‌شود این درحالی است که رییس اداره میراث‌فرهنگی مازندران می‌گوید تمام آثاری که پس از گمانه‌زنی‌ها برای عبور جاده به‌دست آمده به موزه‌ای که قرار است در قائمشهر افتتاح شود منتقل خواهد شد

تپه طالقانی مربوط به هزاره دوم و هزاره اول و در شهرستان قائم شهر واقع شده است.کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه باستانی کوی طالقانی منطقه کفشگرکلا قائم شهر در سال ۱۳۸۴ منجر به کشف بقایای اسکلت یک سگ ۳ هزار ساله شد که با آئین تدفین در گورستان انسانها دفن شده بود. باستان شناسان احتمال می دهند که این سگ از حرمت و جایگاه خاصی در آن دوران برخوردار بوده است.

این اثر در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۷۶ با شماره ۱۹۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

همچنین شهرداری قائمشهر خواهان ایجاد ایستگاه سی ان جی در ورودی حریم این تپه باستانی است.

حامد ابراهیمی رئیس شورای شهر قائمشهر،خواستار نصب CNG در ورودی حریم تپه و نیز تبدیل تپه گردکوه به پارک موزه می باشد!!!

آقایان مسئول،قائم شهر شهری اقامتی نیست و سود جدی از گردشگری نمی برد و برای جلب توقف و اقامت مسافران باید به میراث و آثار باستانی شهر خود توجه فراوان داشت و هنر خود را با فراهم کردن زیر ساخت ها و تبلیغات رسانه ای در شناسایی این اماکن نشان داد.

در کشـوری تـاریخی زنـدگی می کنیـم کـه تـاریخ ارزشی برای مسئولین شهری ما نـدارد!

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۸ دیدگاه

 1. کشورهای مانند کانادا و امریکا… اثر صدساله را با هزینه گزاف جابجا میکنن تا برای آینده بچه ها بمونه وما داریم چند هزار سال تمدن از بین میبریم

 2. آخرین خبر در مورد این تپه اینه که شهرداری ۵۰میلیون به میراث فرهنگی داده تا اجازه بده بخش دیگه ای از این تپه رو که با معمار وترافیک شهری در تضاده رو هم بر دارند.

 3. آدم خندش میگیره والا…. اینا مسئول نیستن که….

 4. این تپه در طرح جامع و تفصیلی قائمشهر در وسط میدان پیشنهاد شده بود حداقل میتونستند بجای تخریب از دو طرفش خیابون به صورت دو طرفه احداث کنند

 5. نقشه پیشنهادی طرح تفیصیلی در شهرداری هم موجود است آقایان میتوانند برن ببینند

 6. می خوام بدونم صدها پل و زیرگذر در این کشور در حال ساخت است . سهم ما از اونا چندتاست؟
  دو تا تپه باستانی در این شهر با قدمت حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد وجود داره (حدود ۴۰۰۰سال پیش) از بی مهری های مسئولین و افراد سود جو و آقا زاده ها و … نابود شدن . روزی اینا باید به بچه های امروز جواب بدن .

 7. دوقلوهای چمازکتی

  من فکر اون کوزه هستم که توش چی بود؟ چرا ما مردم قائمشهر نسبت به تاریخ شهرمان بی اطلاع هستیم؟یادمه بچه بودم در سید زرین نوا چمازکتی دور مقبره یک کتیبه چوبی دور امامزده که با قران نوشته شده بود تذهیب داشت به سرقت رفت چقدر از این سرقتها در امامزاده ها امچجام شد و چقدر قاونی و غیر قانونی سرقت شد و شنیدم سارقین دستگیر شدن ولی نمی دونم اون کشف شده ها چی شد و کجا بردن خوبه کسی می دونه بگه ما بدونیم

 8. خدایا اینجا کجاست!!!! خدایا این بی رحمی به تاریخ و هویت این مرز و بوم و این خیانت های بزرگ و نابخشودنی رو به پای ما ننویس که داریم ازین درد بیشعوری مسئولین دق می کنیم به پای همونا و هفت نسل بعدشون بنویس که نه تنها تو -نه تنها اجدادمون که خود ما و فرزندانمون و ایندگانمون نخواهند بخشید که این اعمال هم همون باقیات سیئات انشاءا… برای اونها خواهد بود و امیدوارم درد بی هویتی به جانشون بیوفته که خلاصی نداشته باشن. اه اون ریشه ها که از تن خاک گرم و چندین هزار ساله جداشون کردید شما رو خواهد گرفت و شرم بر سکوت مرگ بار ما باد که ناشی از عدم اگاهی و جهالت ماست. هرگز بخشی از هویت فرزندانم که زیر چرخها و غلطکهای بلدوزرها فرستادین و کشتین نخواهم بخشید اینها حق الناس هستن حق الناس حق الناس حق الناس… می فهمید؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *