آموزش وردپرس
1_635631298441525743_s

دومین جشنواره بومی محلی با محوریت کلیا در قائمشهر آغاز شد

قائم خبر: مراسم افتتاحیه دومین جشنواره کلیا با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر قائم‎شهر، امروز در پارک ولی‌عصر (عج) این شهرستان برگزار شد.

رضا رحیمی دبیر اجرایی این جشنواره گفت: هدف از برگزاری جشنواره کلیا و نمایشگاه آثار بومی‌محلی گسترش و ترویج آثار و فرهنگ بومی‎محلی و آئین‎های سنتی مازندران است.

این مسئول خاطرنشان کرد: تجلیل از نخبگان در زمینه‌های مختلف علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی، اجرای موسیقی بومی‌محلی مازندرانی با حضور هنرمندان استانی از برنامه‎های جنبی این نمایشگاه است

وی بیان کرد: علاقه‎مندان می‌توانند از ۹ تا ۱۱ فروردین از این نمایشگاه به مدت ۳ روز از ساعت ۱۶ تا ۲۲ دیدن کنند.

گفتنی است در جشنواره کلیا شیوه پخت و فرآوری نیشکر و سختی‌هایی که کشاورزان می‌کشند به تصویر در می‌آید.

این جشن با محوریت کلیا و با پخت نیشکر با غرفه های نیشکر، کرچال و بافتنی ها، غرفه های آهنگری، جارو بافی، ماکت کلیاسر، خانه سرای مازندرانی، عکس، آشپزی بومی با تنور محلی و دیگ نیشکرپزی همراه با موسیقی محلی، آداب و رسوم و فرهنگ منطقه، آتش بازی، بند بازی و غرفه های مختلف از آداب و رسوم، پخت نیشکر وغذاهای محلی قائم شهر و مازندران برگزار می شود.

neyshekar7

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۲ دیدگاه

  1. در روستاهای قادیکلا بزرگ وآهنگرکلا بیشه سرو گل افشان هم در نوروز حلوایی گردویی درست میکنن که حلوای سیاه نام داره خوبه که برای سال آینده پخت بسیار سخت این حلوا هم جز بر نامه باشه البته این حلوای سیاه در بعضی مناطق قائمشهر مثل کوتنا وکرچنگ هم پخت میشه جاهای دیگه ی مازندران و نمیدونم واینکه این حلوا با حلوای سیاه اردبیلیها کاملا فرق میکنه اردبیلیها باآرد گندم وشیره ی انگور واگر دوست داشتند بامقداری گردو می پزند اما حلوای مناطق ما باگردوی زیاد وبرنج وشکرپخت میشود.

  2. ما تا همین ده سال پیش پرورش کرم ابریشمو داشتیم که ابریشم کشی وبافت چادر شبهای ابریشمی در کرچال از صنایع دستی زنان آهنگرکلای بیشه سر بود که الان کاملا ازبین رفته.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *