آموزش وردپرس
siahrood

دیروز و امروز سیاه رود

مقدمه:رودخانه سیاهرود از درون شهر قائم شهر می گذرد و دارای ۶۸ کیلومتر طول کلی است که ۵ کیلومتر آن از مسیر شهری و مناطق مسکونی عبور میکند. این رودخانه از به هم پیوستن ‎۳۰رود و نهر پدید آمده و به همین دلیل درگذشته به آن ‘سی رود ‘ نیز می‌گفتند و پس از سال ها به سیاهرود معروف شد.

در سال های نه چندان دور آب سیاهرود به اندازه‌ای زلال بود که اهالی و ساکنین حاشیه این رود از آب آن برای آشامیدن و شست و شو استفاده می کردند. امروزه عوامل متعددی این اکوسیستم را مختل نموده و این رودخانه را با خطر جدی روبرو کرده است. بطور کلی آلودگی در سیاهرود به سه بخش صنعتی، کشاورزی و خانگی تقسیم میشود.

ورود پساب های صنعتی، فاضلاب های خانگی و ریخته ‌شدن زباله به داخل این رود ، علاوه بر ایجاد مشکلاتی برای ساکنان اطراف رودخانه نظیر انتشار بوی بد، حیات آبزیان در آن نیز به پایان رسید و محیط ‌زیست آن بشدت صدمه دید.در سطح رودخانه‌های کشور ،سیاهرود قائمشهر تنها رودخانه‌ ای است که به خاطر آلودگی از اکسیژن تهی شده و موجوداتی که برای حیات نیاز به اکسیژن دارند قادر به زندگی در آنها نیستند.

با وجود وقوع سیلاب های ویرانگر در دهه های اخیر در استان های شمالی متأسفانه موضوع لایروبی رودخانه ها در این مناطق مورد توجه جدی مسوولان امر قرار نگرفته است.جاری شدن آب های بالادست، لایروبی نشدن رودخانه های بزرگ و کوچک، کوچک بودن نهرها و متناسب نبودن این آبراه ها با حجم آب ورودی به هنگام بارندگی موجب وقوع سیلاب شده و خسارت های هنگفتی به بخش های مختلف شهری وارد می کند.

در خصوص اهمیت توجه به این رودخانه با شهروندان گفتگوئی ترتیب داده ایم که شنیدنی است:

– شهروندی اعتقاد دارد:امروزه با اجرای طرح های عمرانی و مناسب از سوی شهرداری شاهد مناظر زیبا در این منطقه هستیم .

– دیگری گفت:ساکنان حاشیه سیاهرود با نریختن زباله در آن برای کاستن آلودگی آن نقش آفرینی میکنند.

– یک شهروند دیگر که هر روز برای انجام کارهای روزمره از روی پل سیاهرود گذر می‌کندگفت : زمانی بو و تعفن ناشی از آلودگی در این رودخانه به حدی بود که گاهی تردد از چند متری آن هم امکان پذیر نبود.

– شهروند ساکن حاشیه این رودخانه نیز تاکید داشت: زمانی که این بوی بد برای عابران غیربومی منطقه به این اندازه نامطبوع وغیرقابل تحمل بود ، معلوم نیست ساکنان حاشیه این رودخانه چگونه قادر به زندگی در این منطقه بودند.

– دانشجوی رشته محیط زیست نیز میگوید: توجه به مهندسی و لایروبی رودخانه سیاهرود ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

به طور قطع لایروبی رودخانه ها و نهرها می تواند در پیشگیری از خسارت های احتمالی سیل بسیار موثر باشد، حال – پرسش این است که آیا نهادهای متولی تاکنون برای لایروبی رودخانه ها و انهار این مناطق اقدام اساسی صورت داده اند؟

بگذریم……

مهندس رحیمی شهردار قائمشهر با توجه به بارندگی چند روز اخیر این شهر و تجمع آبهای سطحی در این رودخانه گفت: لایروبیهائی که در یکماه گذشته در این رودخانه صورت گرفته خوشبختانه در بارندگی اخیر شاهد کمترین خسارت در بخشهای مسکونی ،صنعتی و کشاورزی بوده ایم.

وی با اشاره به بروز خسارتهای گزاف ناشی از بارندگیهای فصلی و موسمی در این شهر ‌گفت: با اجرای طرح های عمرانی و خدماتی از سوی شهرداری در ماههای اخیر،این منطقه به محیطی امن و زیبا به لحاظ زیست محیطی مبدل شده است .

رحیمی تاکید داشت : در حالی که در گذشته از رودخانه سیاهرود و حریم آن به عنوان یک تهدید و چالش مهم شهری یاد می شد،اجرایی شدن طرح های عمرانی و خدماتی باعث شده این منطقه به یک مکان مناسب برای جذب گردشگر و توریسم تبدیل شود.

شهردار قائم شهرگفت: سیاهرود که قبلا به دلیل آلودگی و زشت بودن حریمش به عنوان نقطه ضعف شهر قائمشهر به شمار می رفت،امروز با اجرای طرح های مختلف به منطقه و فرصتی مستعد برای جذب گردشگر تبدیل شده است

وی افزود: به خاطر اهمیت این موضوع به نظر می رسد باید مسوولان امر در وزارتخانه ذیربط نظامنامه مدیریت لایروبی رودخانه های در کشور به ویژه در شمال را تهیه و تدوین کنند و ردیف اعتباری خاصی برای آن در نظر بگیرند.

شهردار قائم شهر گفت: رودخانه سیاهرود برای جلوگیری از بروز سیل نیازمند لایروبی است،اما آیا نسبت به این مهم، اقدام اساسی صورت گرفته است؟

وی ادامه داد: اگر با مدیریت و نظارت اصولی، هر ساله بخشی از رودخانه ساماندهی و دیواره سازی می شد اکنون مشکلات این بخش بسیار کمتر از آن بود که امروز بحث آن بر سر زبان است.

وی بیان کرد: خوشبختانه هم افزایی خوبی در این زمینه میان مسوولان وجود دارد و ادارات ذیربط برای تحقق این امر در بستر رودخانه ها همکاری لازم را با شهرداری صورت داده اند ولی عزم جدی برای تبدیل تهدید به فرصت شکل نگرفته است.

رحیمی افزود: سرریز سیلاب به مناطق شهری از مشکلات اصلی قائم شهر است و باید با اقدامات ویژه، سیلاب های فصلی این شهر به ویژه در حوزه های آبریز و رودخانه های سیاهرود و تلار را کنترل کرد.

وی گفت: آزادسازی، پاکسازی و رعایت حریم رودخانه ها، اعمال مدیریت زباله و پسماند جهت جلوگیری از ورود به رودخانه، جمع آوری فاضلاب شهری و اعمال ضوابط در این زمینه از جمله مواردی است که باید کاملاً جدی گرفته شود.

شهردار قائم شهر با تاکید بر نگاه حفاظتی به این رودخانه تصریح کرد : در نگهداری بعد از لایروبی رودخانه ،مردم باید مشارکت و با این شهرداری همکاری داشته باشند.

شاید اما تنها چیزی که کمی حیات را به سیاهرود برگرداند لایروبی باشد تا چهره زیبایی از این یار همیشه ماندنی و قدیمی قائم شهر نمایان سازد. اما سوالی که ذهن مردم این شهر را به خود مشغول کرده: آیا روزی می رسد که دیگر بوی تعفن سیاهرود به مشام نرسد.

DSC_7719-9

DSC_7716-8

DSC_7714-7

DSC_7712-8

DSC_7710-7

DSC_7709-6

DSC_7707-5

رودخانه سیاهرود پس از لایروبی

 

DSC_7706-4

DSC_7703-3

DSC_7702-2

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۲ دیدگاه

  1. با سلام جهت یادآوری لطفا به شهردار بفرمایید که با توجه به زیبا سازی زیر گذر منطقه کوچکسرا
    آبگرفتگی زیر گذر لطمه به زیباییش میزنه
    با سپاس از شهردار خوب و پرانرژی شهرمان…

  2. یه قائمشهری در غربت

    با سلام.از زحمات شهردار عزیز شهرمون تشکر میکنم.واقعا در حق شهر زیبامون ظلم شده بود.در سال های قبل هیچ پیشرفتی نداشت.اما خدارو شکر با اومدن این شهردار کم کم شهرمون داره زیبا میشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *