آموزش وردپرس
7

روستای افراکتی قائمشهر

روستای زیبای افرکتی

قائم خبر:برای رفتن به  این روستای چسبیده به شهر، انتهای خیابان کارگر(ساری) نرسیده به میدان جانبازان سمت راست بعد از عبور از ریل راه آهن با گذشت از چند پیچ به روستای افراکتی میرسیم

جمعیتی در حدود ۶۰۰خانوار می باشد از اماکن تاریخی آن که در فهرست میراث فرهنگی کشور ثبت شده است حمام قدیمی افراکتی در بالا افراکتی وپلی که بر روی رودخانه در کا در منطقه پایین افراکتی در دوره قاجار بنا شده است را می توان نام برد .افراکتی از شمال با خیابان ساری واتوبان ساری قائم شهر از شرق با اراضی روستای قادیکلا ارطه (شهر ارطه )از جنوب با اراضی تلوک ومهدی آباد واز غرب با اراضی ساروکلا ومنطقه سنگرج (فردوس محله)همسایه می باشد .مسجد روستا به نام مهدیه در مرکز روستا قرار دارد.ود رکنار مسجد تکایای محل قرار دارد.زمین فوتبال شهید شهابی افراکتی ،محل ورزش جوانان روستا می باشد.این روستا ۱۰شهید تقدیم دفاع مقدس کرده است . از دیگر امکانات موجود در روستا می توان شرکت تعاونی روستایی مدارس ابتدایی ودوره اول متوسطه خانه بهداشت واستخر پرورش ماهی ونیز چند باب مرغداری را نام برد .با توجه به نزدیکی روستا به شهر ونیز پی گیری مجدانه اهالی افراکتی از اولین روستاهای برخوردار از امکانات رفاهی در بین روستاهای قائم شهر بوده است مانند شبکه برق سراسری ولوله کشی آب در قبل از انقلاب ونیز لوله کشی گاز وتلفن شهری پس از پیروز ی انقلاب اسلامی بوده است .

1 2 3 5 6 7

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۶ دیدگاه

 1. ضمن تشکر از شما بابت انعکاس گزارش تصویری از روستای زیبای افراکتی،امیدوارم این اخبار آغازی باشد برای معرفی دیگر روستاهای این شهر که برای همگان می تواند جالب توجه باشد.در پایان لازم به یادآوریست که کیفیت عکس ها خیلی پایین است..

 2. دوقلوها چمازکتی

  تعداد جمعیت ؟ مشهورترین افراد این محل؟ خانه های سنتی؟
  بهتر اطلاعات کامل بدهید همراه با عکس
  از چمازکتی هم بنویسید مخصوصا دوقلوها یادت نره

 3. روستای بزرگ افراکتی که در دهه اخیر به سه روستای کوچکتر بالا افراکتی پایین افراکتی وپاشاکلا تقسیم شده است دارای جمعیتی در حدود ۶۰۰خانوار می باشد از اماکن تاریخی آن که در فهرست میراث فرهنگی کشور ثبت شده است حمام قدیمی افراکتی در بالا افراکتی وپلی که بر روی رودخانه در کا در منطقه پایین افراکتی در دوره قاجار بنا شده است را می توان نام برد .افراکتی از شمال با خیابان ساری واتوبان ساری قائم شهر از شرق با اراضی روستای قادیکلا ارطه (شهر ارطه )از جنوب با اراضی تلوک ومهدی آباد واز غرب با اراضی ساروکلا ومنطقه سنگرج (فردوس محله)همسایه می باشد .مسجد روستا به نام مهدیه در مرکز روستا قرار دارد.ود رکنار مسجد تکایای محل قرار دارد.زمین فوتبال شهید شهابی افراکتی ،محل ورزش جوانان روستا می باشد.این روستا ۱۰شهید تقدیم دفاع مقدس کرده است . از دیگر امکانات موجود در روستا می توان شرکت تعاونی روستایی مدارس ابتدایی ودوره اول متوسطه خانه بهداشت واستخر پرورش ماهی ونیز چند باب مرغداری را نام برد .با توجه به نزدیکی روستا به شهر ونیز پی گیری مجدانه اهالی افراکتی از اولین روستاهای برخوردار از امکانات رفاهی در بین روستاهای قائم شهر بوده است مانند شبکه برق سراسری ولوله کشی آب در قبل از انقلاب ونیز لوله کشی گاز وتلفن شهری پس از پیروز ی انقلاب اسلامی بوده است .

 4. اطلاعات خوبی بود که از شما بابت گردآوری اون مطالب قدردانی می گردد.البت این بایستی از طرف مدیر سایت انجام می شد که نشد!!!البته جا داشت که دست اندرکاران این سایت خوب به سوالات ما نیز جواب می دادند…

 5. گزارش بسیار خوبی تهیه کردید سپاسگزاریم
  آقای نادری عکس ها را فکر کنم غروب گرفتید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *