آموزش وردپرس

ستادپیشگیری قائمشهر رتبه اول مازندران

 قائم خبر – عباس ناساری : در پایان هفته قوه قضائیه حجت السلام برهانی ریاست محترم دادگستری قائمشهر در جمع خبر نگاران رسانه های مختلف پیرامون هفته قوه قضائی مطالبی مبسوط ایراد نمود.

آنگاه آقای حسین عشقی دادستان عمومی وانقلاب شهرستان قائمشهر باذکر نام خدا و گرامیداشت یاد وخاطره همه شهدا به ویژه شهدای واقعه هفتم تیر ودر راس آآن شهید مظلوم دکتر بهشتی ، به بیان گزارشی کامل از عملکرد دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان قائمشهر پرداخت.

آقای عشقی ضمن تائید و تاکید بر اصل ۱۵۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی مبنی بروظایف متعدد دستگاه های قضائی کشور مواردی را مطرح کرد که بشرح زیر می آید .

۱ – پیشگیری از وقوع جرم :

پیشگیریی از وقوع جرم که از برجسته ترین وظایف دستگاه قضائی می باشد باید اشاره شود که در اجرای سیاست های قوه قضائیه بحمداله در این شهرستان شورای پیشگیری از وقوع جرم به ریاست رئیس دادگستری ودبیری دادستان و با حضور ادارات نهادهای مرتبط تشکیل گردیده است که عمده وظیفه این شورا ، سیاستگذاری و تصمیم سازی با رویکرد پیشگیری از وقوع جرایم می باشد که مصوبات این جلسه حسب مورد به دستگاه های مرتبط جهت اجرا ابلاغ می گردد .

وی چنین ادامه داد وگفت : در کناراین شورا ستاد اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم نیز در کنار دادسرا تشکیل و دبیر خانه این ستاد فعال گردیده است . این ستاد دارای حدود ۴۰ هسته مردمی ۱۰ نفره در نقاط مختلف شهرستان می باشد که عمده ترین وظیفه این ستاد ارشاد و تذکراتی از طریق احیای سنت حسنه امر بمعروف ونهی از منکر می باشد .

دادستان شهرستان قائمشهر اهم فعالیتهای اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم را چنین برشمرد .

* – ایجاد سامانه پیام کوتاه به شماره ( ۵۰۰۰۲۶۶۶۰۰۰۰ ) که از طریق این سامانه شهر وندان عزیز می تواننذ با این ستاد ارتباط برقرار نموده وحتی مسائل ومشکلات حقوقی خود را تیز مطرح نمایند و همچنین هشدار ها وپیام های پیشگیری برای مردم به مناسبت های مختلف ارسال می گردد .

( pishgirane.blogfa.com ) * – همشهریان عزیز می توانند فعالیت های این ستاد را از طریق این وبلاک مشاهده بفرمایند.

* – اسنقرار کمپ پیشگیری در هسته مرکزی شهر ( میدان طالقانی ) که از این محل هم توسط این ستاد وهم سایر دستگاهها در حوزه پیشگیری استفاده می گردد .

* – تهیه بیش از ۴۰ هزار بروشوربا رویکرد پیشگیری در موضوعات حقوق شهروندی ، حقوق خانواده ، سرقت ، تجاوز بعنف ، وتوزیع آن بین شهروندان از طریق کمپ پیشگیری در هسته مرکزی شهر با هدف بالا بردن سطح آگاهی شهروندان .

* – امضای تفاهم نامه همکاری بین این ستاد وآموزش و پرورش شهرستان قائمشهر با موضوع پیشگیری از بزهکاری اطفال و نوجوانان .

* – حضور دادستان و رئیس دادگستری ودیگر همکاران محترم قضائی در مدارس بجهت اجرای تفاهم نامه همکاری وایراد سخنرانی برای اولیای دانش آموزان .

* – برگزاری جشن های مختلف در سطح شهر بارویکرد پیشگیری

* – ایجاد نمایشگاههای کتاب بارویکرد پیشگیری جهت بالا بردن سطح آگاهی مردم .

* – چاپ بنرهای مختلف با شعار ها وپیام ها ومضامین پیشگیری ونصب آنها در بیلبردهای شهری .

* – برگزاری تریبون آزاد باموضوع ماهواره در پارک ولی عصر ( عج ) شهر که با استقبال خوب مردم ، اساتید دانشگاهیان مواجه شده است .

* – برگزاری جلسات متعدد شورای پیشگیری باهدف سیاست گذاری وتصمیم سازی در امور پیسشگیری وابلاغ مصوبات به اعضای جلسه جهت اجرا

* – گشت های متعدد هسته های مردمی اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در حد ارشاد وتذکر لسانی با هدف احیای فریضه حسنه امر بمعروف ونهی از منکر .

حسین عشقی دادستان شهرستان قائمشهر در ادامه چنین افزود :

لازم به ذکر است که این ستاد به جهت دامنه فعالیت در ارزیابی عملکرد استانی از سوی معاونت محترم اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مازندران رتبه اول استان را به خود اختصاص داده است .

۲ – مقابله با جرائم :

آقای عشقی در مورد مقابله با جرائم اشاره داشت :

در حوزه مقابله با جرائم ، دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان قائمشهر ، هم درجرائم عمومی وهم در جرائمی که در صلاحیت دادگاه انقلاب برابر آنچه که در قانون احیای دادسرا بعنوان وظیفه ذاتی دادسرا مشخص شده که همان اقدامات وتلاش های لازم در جهت کشف جرائم ، تحقیقات مقدماتی ، جمع آوری دلایل ، صدور قرار مجرمیت وکیفر خواست وارسال پرونده به دادگاه جهت صدور رای وهمچنین اجرای احکام قضائی ورسیدگی به امور حسبه می باشد ، به وظیفه خود عمل نماید که دراین ارتباط اهم اقدامات انجام شده به شرح زیر می باشد :

* – درسال ۱۳۹۲ به تعداد ۱۴۱۸۲ فقره پرونده وارده و به تعداد ۱۳۸۱۹ فقره پرونده مختومه داشتیم که متوسط رسیدگی هر شعبه تعداد ۱۱۸ فقره پرونده می بالشد .

* – در سال ۱۳۹۲ به تعداد ۵۴۰۸ فقره پرونده وارد اجرای احگام کیفری دادسرا شد وبه تعداد ۶۰۳۵ فقره پرونده مختومه واحکام به مرحله اجرا در آمده است ، بطور میانگین هرماه ۴۵۱ فقره پرونده وارد اجرای احکام شده است وبطور منوسط روزانه ۱۵ فقره پرونده در اجرای احکام کیفری ، احکام آنان اجرا می شود .

* – دادسرای قائمشهر دارای ۱۳ قاضی و ۹ شعبه است که شامل ۴ شعبه بازرسی و ۴ شعبه دادیاری و یک شعبه دادستانی و یک دادیاراظهار نظر ویک دادیار اجرای احکام و ۲ معاون می باشد .

* – بطور متوسط روزانه بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ نفر ارباب رجوع وارد تشکیلات قضائی شهرستان می شوند .

* – زندان قائمشهردرواقع دارای پنج حوزه قضائی با پنج شهرستان شامل شهرستانهای قائمشهر ، سوادکوه شمالی ، جویبار وسیمرغ می باشد که در حال حاضر ۹۰۸ نفر زندانی در آن نگهداری می گردد ، این در حالی است که این زندان در سنوات گذشته برای ظرفیت ۲۰۰ الی ۲۵۰ نفر ساخته شده داست .

* – از دیدگاه درجه بندی ، زندانیان این زندان در انواع محکومیت ، جرایم سرقت ( رتبه اول ) ، موادمخدر( رتبه دوم ) و محکومیت های مالی ( رتبه سوم ) زندان قائمشهر را بخود اختصاص داده اند

* – در سال ۱۳۹۲ بیش از ۵۰ هزار لیتر مشروبات الکلی ونیم تن انواع موادمخدر با صدور احکام ودستور قضائی بموقع و حمایت ضابطین توسط ضابطین کشف ، چندین باند مشروبات الکلی ومواد مخدر متلاشی و با آنها برخوردهای قاطع قضائی صورت گرفته است .

* – ۱۲۰ نفر از زندانیان قائمشهر را زندانیان حوزه ارازل و اوباش و جرائم ویژه ومهمه تشکیل می دهند .

* – در سال ۱۳۹۲ بیش از ۶۰ هزار دستگاه ماهواره با صدور دستورات و احکام قضائی در شهرستان کشف شده است و هم اکنون نیز دستور جمع آوری ماهواره در اختیار نیروی انتظامی شهرستان قرار گرفته است .

* – در سال ۱۳۹۲ دو نفر به جرم تجاوز بعنف در ملاء عام احکام اعدام آنان بمرحله اجرا در آمده است .

* – در سه ماهه اول امسال بیش از ۳۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر و بیش از ۴۰ هزار لیتر مشروبات الکلی با صدور دستورات قضائی بموقع کشف وجمع آوری شده است .

داد ستان عموی وانقلاب شهرستان قائمشهر پیرامون معضل استفاده از قلیان در سطح شهر گفت :

از آنجائیکه برابر رای اخیر دیوان عدالت اداری که برابطال کلیه مصوبات و بخشنامه های صادره قبلی مبنی براینکه قهوه خانه جزء اماکن عمومی محسوب نمی شود واستفاده از قلیان در آن آزاد است صادر شده ، لذا از این طریق به کلیه قهوه خانه داران و سفره خانه های سنتی مجاز و غیر مجاز شهرستان هشدار داده می شود اماکن آنها جزء اماکن عمومی محسوب واستفاده از قلیان در این اماکن ممنوع می باشد .

آقای عشقی در ادامه مطلب فوق اضافه کرد ، لذا قهوه خانه ها وسفره خانه های سنتی که اساسا مجوز ندارند در اسرع وقت جهت اخذ مجوز به مراجع مربوطه مراجعه نمایند و گرنه محل آنان تعطیل خواهد شد و آنهائی که مجوز دارند حق استفاده از قلیان را در آن مکانها ندارند ودر صورت مشاهده ، نسبت به تعطیلی محل آنان اقدام عاجل بعمل خواهد آمد . البته در این خصوص دستورات قضائی لازم صادر ودر اختیار پلیس قضائی و اتاق اصناف قرار گرفته است

دادستان عمومی وانقلاب شهرستان قائمشهر همچنین گفت : از آنجائیکه بسیاری از جرائم مالی وکلاهبرداری ها وخیانت در امانت ها که سرمنشاء آنها را مشاورین املاک غیر مجاز در سطح شهرستان می باشند ، از همین رسانه اغلام می کنم با صدور احکام قضائی ازطریق پلیس نسبت به تعطیلی چنین محل های کسب اقدام عاجل بعمل خواهد آمد .

آقای حسین عشقی دادستان عمومی وانقلاب شهرستان قائمشهر در خاتمه در بحث بد حجابی وروزه خواری گفت :

در بحث بد حجابی وبی حجابی با توجه به ممنوعیت قانونی ضمن حمایت قضائی از اقدامات پلیس ، برخورد های قاطع قضائی صورت خواهدگرفت ودر همین ارتباط هم در دادسرا و دادگاه ، شعب ویژه ای تشکیل شده است و همچنین در موضوع روزه خواری وتظاهر به عمل حرام در انظار عمومی با عنایت به فرارسیدن ماه مبارک رمضان ، شعب ویژه ای در دادسرا وهم در دادگاه تشکیل شده است وبا مظاهر روزه خواری برخوردهای قضائی صورت خواهد گرفت .

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *