آموزش وردپرس
pele

شورای شهر به برنامه نصب پله برقی جدید در قائمشهر رای نداد

قائم خبر– فاطمه قنبری قادیکلایی

اعتقاد به ضرورت نصب پله برقی برای پل های عابر پیاده جهت آسایش شهروندان دربرخی مناطق قائمشهرهم نتوانست اعضای شورای این شهر را برای پذیرش پیشنهاد شهردار جهت ایجاد پله های برقی جدید متقاعد کند و آنها در نشست روز یکشنبه خود به این برنامه رای ندادند.

اعضای شورای شهر قائمشهر برای مخالفت با این برنامه البته دلایل کافی داشتند که مهم ترین آنها غیرفعال بودن دو پله برقی نصب شده در دو نقطه اصلی و مهم شهر بود ، پله هایی که تنها زمان کوتاهی پس از نصب به بهانه های مختلف بلااستفاده ماند تا به آیینه دق برای شهروندان تبدیل شود.

دو پله برقی قدیمی شهر قائمشهریکی بر روی پل هوایی جواربیمارستان رازی و دیگری بر روی پل روبه روی مسجد الرسول (ع) نصب شده بود.

آن زمان روشن شدن پله های برقی و حرکت پله ها پشت سر هم و سوار شدن مسوولان بر روی پله ها حرکت به سمت روزهای خوش و راحت تر برای شهروندان را تداعی می کرد ولی زمان کوتاهی از این رویای خوش نگذشت که انگار برای همیشه برق از این پله ها رخت بربست.

** پله های عبور از خطر

۱۱ کیلومتر از خط راه آهن سراسری تهران – گرگان از درون بافت شهری قائمشهر عبور و این شهر را به دو پاره شمالی جنوبی تقسیم می کند.

شهروندان ساکن در بخش جنوبی شهر قائمشهر و روستاهای واقع شده در بالادست برای رسیدن به بافت مرکزی شهر باید از پل هوایی جنب بیمارستان رازی و یا به صور مستقیم از روی ریل راه آهن عبور کنند .

pele (5

هم اکنون محلاتی مانند ترک محله ، جمنان ، پل سه تیر ، مجاور محله، قائم محله و چشمه سر و همچنین روستاهایی مانند قادیکلای بزرگ ، آهنگرکلا ،چپی ، کوتناء ، سیف کتی ، کرچنگ ، سید ابوصالح با جمعیتی انبوه در قسمت جنوبی ریل راه آهن واقع هستند.

از گذشته تاکنون معبر وصل کننده دو قسمت شهر قائمشهر پل قدیمی کنار بیمارستان رازی این شهر بوده است که به علت گسترش شهر و بزرگ تر شدن روستاها دیگر نه تنها گنجایش حجم ترددها را ندارد بلکه استفاده از آن برای بسیاری از مردم سخت و هزینه بر است.

عبور از روی ریل راه آهن نیز هر ساله سبب ساز تصادفات متعدد برای وسایل نقلیه و حتی عابران پیاده می شود.

سال ها پیش با هدف تامین امنیت برای شهروندان ، پل عابر پیاده با پله های برقی در نزدیکی بیمارستان رازی ایجاد شد تا ضمن فراهم آوردن امکان تردد آسان شهروندان ، از عبور آنان از روی ریل راه آهن جلوگیری شود .

همچنین با توجه به خطرات عبور از جاده کمربندی ، ایجاد پل عابر پیادهبا پله برقی در رو به روی مسجد الرسول شهر قائمشهر راه اندازی شد که این طرح نیز بعد از مدتی به سرنوشت پله های برقی دیگر مبتلا شد.

** درس آموزی از تجربه

لایحه بیش از ۳۴ میلیارد ریالی شهرداری قائمشهر مبنی بر احداث و تجهیز پل های عابر پیاده مجهز به پله برقی در رو به روی بیمارستان ولیعصر(عج) امروز یکشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مطرح و با مخالفت اعضای آن رو به رو شد.

برخی از اعضای این شورا ازشهردار در خصوص سرنوشت و وضعیت پله های برقی نصب و افتتاح شده در سال ها قبل سووال کردند و اجرای طرح های جدید در این خصوص را منوط به تعیین وضعیت موارد قبلی دانستند .

منوچهر حیدری قادیکلایی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر قائمشهر دراین جلسه گفت: پله برقی جوار بیمارستان رازی با صرف هزینه شهرداری طی مراسمی سال ها قبل افتتاح شد .

وی افزود : افتتاح این پله برقی برای شهروندان ساکن قسمت جنوبی شهر قائمشهر بسیار خوشایند بود برای این هم خطر گذشتن از ریل راه آهن را برایشان از میان بر می داشت و هم استفاده از پل عابر پیاده را بویژه برای افراد سالمند و کودکان آسان می کرد.

این عضو شورای اسلامی شهر قائمشهر با اشاره به اینکه پله های برقی این پروژه تنها در مدت کوتاه پس از افتتاح فعال بود ، گفت : با غیر فعال بودن پله های برقی این پل عابر پیاده ، شهروندان عبور از پل قدیمی را که محل تردد وسایل نقلیه نیز است ، را برگزیدند.

حیدری قادیکلایی افزود : در حالی تصمیم به صرف هزینه و راه اندازی پله برقی برای کمک به تسهیل در تردد ، پرهیز از عبور پل قدیمی و ایمنی شهروندان بود که عملا این امر اتفاق نیفتاده است .

وی رفع مشکلات برای فعالیت پله های برقی موجود را خواستار شد و گفت: تصویب اجرای طرح های جدید در این خصوص تا زمانی که پله های برقی قبلی به کار نیفتد به صلاح نیست و مردم همچنان فکر می کنند این گونه طرح ها اجرا می شود تا فقط چند روز فعال باشد و بعد کارایی نداشته باشد.

عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر قائمشهر هم در این نشست گفت : در ساهای اخیر دو پروژه پله برقی در این شهر با هزینه و توسط شهرداری افتتاح شد .

فریبرز فتحی کارمزدی با اشاره به اینکه تعمیر و نگهداری این پله های برقی برعهده شهرداری است ، افزود : به علت غیر فعال بودن شهرداری وعدم نظارت و نگهداری ، وضعیت اینچنینی برای این طرح ها به وجود آمده است .

وی واگذاری اجرای پله های برقی پل های عابر پیاده به بخش خصوصی را با قرارداد بلند مدت تعمیر و نگهداری بهترین راهکاری برای خروج از وضعیت موجود دانست و گفت : به ازای این اقدام سرمایه گذار بخش خصوصی لازم است شهرداری فضای تبلیغات روی پل ها را در اختیارش قرار دهد .

این عضو شورای اسلامی شهر قائمشهر به مراجعه چندین شرکت به شهرداری برای تقبل فعال نگه داشتن پله های برقی در صورت واگذاری فضای تبلیغاتی پل های عابر پیاده اشاره کرد و افزود : به دلیل کوته فکری برخی افراد در مدت زمان بهره برداری از فضای تبلیغات روی پل ها هیچ شرکتی رغبتی برای انجام این کار نداشت.

وی همکاری هر چه بیشتر با بخش خصوصی برای نگهداری و نظارت پله های برقی و همچنین با لحاظ کردن شرایط مناسب واگذاری تبلیغات پل ها را خواستار شد .

رییس شورای اسلامی شهر قائمشهر هم به افتتاح مرکز جراحی قلب باز شمال کشوردر خیابان کارگر جنب بیمارستان ولیعصر (عج ) این شهر اشاره کرد و گفت: احداث پل عابر پیاده با پله و آسانسور برقی برای این بخش از شهر ضروری است .

مهدی ابراهیمی افزود: تردد زیاد بیماران و همراهان در این بیمارستان نیاز به ساخت پل عابر پیاده با ویژگی های مناسب دارد .

شهردار قائمشهر هم در این نشست به هزینه ۱۷ میلیارد ریالی برای اجرای پل عابر پیاده با پله و آسانسور برقی ویژه حمل بیماران مقابل مرکزمنطقه ای جراحی قلب باز و بیمارستان ولیعصر این شهر اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح با تسهیلات یکی از بانک های خصوصی انجام می شود .

علی حجازی به اجرایی نشدن چهار پله برقی مصوب شورای شهر قائمشهر اشاره و علت آن را بی رغبتی سرمایه گذاری بخش خصوصی اعلام کرد .

دراین جلسه مقرر شد تا شهرداری مذاکرات برای عقد قرارداد با بخش خصوصی را برای ساخت و نگهداری پل های عابر پیاده با پله برقی انجام دهد .

همچنین در این جلسه مشوق ها و حمایت های لازم از بخش خصوصی برای انجام این طرح ها مصوب شد

همچنین ببینید

2259380

اجرای طرح‌های فاضلاب در ۵ شهر مازندران

ذبیح اله ذاکری مدیرعامل شرکت آبفای شهری مازندران امروز در آئین معارفه مدیرجدید آبفای شهرستان …

۶ دیدگاه

 1. با سلام و احترام
  ازمهمترین وظایف شورای محترم شهر،نظارت بر عملکردشهرداری و حسن اجرای کار شهرداری،ضمن تعامل سازنده ،با آن مجموعه می باشد.فرض را بر این بگیریم که شهرداری،اختصاصاً در مورد پله های برقی و پل های عابر،دقت لازم و کافی (به جهت حفظ،تعمیر،نگهداری)و بهره برداری از فضای تبلیغاتی این پل ها و پله ها را نداشته است،مگر نه اینکه شورای محترم باید از شهرداری توضیح بخواهد؟ حا ل با توجه به نوشته نویسنده محترم ودرستی وصحت این موضوع مبنی بر گسترش شهرو لزوم استفاده از پل ها و پله ها در نقاط مهم و حساس برای تردد شهروندان مظلوم قائمشهر،با توجه به سابقه نگهداری بد شهرداری در رابطه با این پل ها و پله ها (که شورای شهر محترم باید پیگیر و پاسخگو می بود)آیا باید اساساً جلوی هرنیاز جدیدی را با پاک کردن صورت مسئله گرفت؟شورای محترم شهر باید جوابگو باشد

 2. آفتابه لگن هفت دست شام وناهار هیچی؟؟!!!!!به جای ۳۴میلیارد برای پله برقی ،زباله های شهرو سرو سامون بدهید سطل زباله ضروریترین ضروریات برای قائمشهره تا چهره ی شهر از این وضعیت در بیاد ،سیاهرود آلوده ترین رود خونه ی ایران رو نجات بدید مگه تاحالا مردم پله برفی داشتند؟؟؟؟؟شهری که جویهای آبش به جای آب فاضلاب درش جاریه پله برقی میخواد چیکار؟؟؟؟میخواید بگید گه کاری کردید/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مگه بیماران جراحی قلب باز قراره با پله برقی انتقال داده بشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟پله برقی خیابون ساری چه ربطی به بیمارستان دارد ؟؟؟؟

 3. رسول زابلی 09198194113

  سلام
  بله حق با شوراست….ابتدا باید فرهنگ بهره برداری از اینگونه وسایل رفاهی در مردم نهادینه گردد

 4. که اجرا ی می شود عمر ما به سر آمده است. شما با چین مشکلی ندارید بدهید سرمایه گذار چینی

 5. زمانی که شورای نا کارآمد و از آن بدتر شهردار نابلد بر راس امور قرار گیرند درگیری بر سر این قبیل مسائل همیشگیست. البته به تمامی اعضای شورای شهر جسات نمیکنم ولی اندک افرادی هستند در شورای شهر که با انجام معامله شهردار انتخاب میکنند ، پروژه واگذار می کنند و …
  نگاهی به واگذاری پروژه ها در ساری بیاندازیم بد نیست، امیدوارم که این فرد هر چه سریع تر از سمت به این مهمی کنار گذارده شود.

 6. بد نیست کمی به زیبایی شهرمون هم اهمیت بدیم

  پل هوایی در اتوبان ها و نواحی خارج شهری قابل تحمل است اما یک احظه فقط تصویر خیابان ساری را در نظر بگیرید که رویش پل عابر پیاده قرار دارد.
  واقعا اجرای پل هوایی در نواحی شهری به زیبایی شهر لطمه میزند .
  امیدوارم مسئولان با اجزای زیر گذر و استفاده از فضای غیر قابل استفاده زیر خیابان و اهمیت دادن به زیبایی شهرمان (با وجود هزینه بیشتر) اقدام به ساخت زیرگذر کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *