آموزش وردپرس
24

عَلم شب هفت بربری محله قائمشهر+تصاویر

قائم خبر- معین نادری: در شب هفتم ماه محرم ، مراسمی در بربری محله قائمشهر برگزار می شود که خیل عظیمی از مردم قائمشهر گرد هم می آیند و عزاداری می کنند.در این مراسم هرساله علمی را که در منزل  مرحوم حاج همت یکی از علم دارهای قدیمی شهر قرار دارد در غالب دسته روی وسینه زنی این پیر علم  توسط علمداران حرکت داده  وآن را تا شام غریبان در محوطه بربری محله  نگهداری می کنند. در طول این مسیر مردم گوسفندان زیادی زیر پای علم وعزاداران قربانی می کنند .

شاید بی ربط نباشد معنی و تارخچه عَلم  آن را با هم بخوانیم

عَلم یا جریده یکی از وسیله‌های نمادین بکار رفته در آیین سوگواری عاشورا در میان شیعیان است. این وسیله معمولاً چوبی بلندی به ارتفاع پنج شش متر که سر آن پنجه‌ای برنجین می‌گذارند و پارچه‌های رنگین قیمتی به چوب می‌بندند. علم از فلز ساخته شده، توسط علم دار حمل می‌شود.

علم معمولاً در پیشاپیش صف سوگواران حرکت داده می‌شود. علم‌های قدیمی تر معمولاً پایه‌ای دارند که واژه‌های دینی بر روی آن برنگاشته شده است و دو اژدها با دهان باز از آن پاسداری می‌کنند. گاهی پهنای علم‌ها به ۳ متر هم می‌رسد و غالباً ۱۱ زبانه دارد که زبانه میانی بزرگ‌تر از بقیه می‌باشد. حد فاصل زبانه‌ها را هم با اشیاء فلزی که به شکل کبوتر و طاووس و لاله و گنبد و بارگاه و … ساخته شده بود، پر می‌کردند. به کسی که علم را با خود حمل می‌کند، علم‌کِش می‌گویند. این شخص پایه علم را که از چوب ساخته شده، داخل بند تسمه‌ای که به کمر و شانه خود بسته، قرار می‌دهد و با آن حرکت می‌کند. علم و لواء از وسائلی است که در جنگها از اهمیت اساسی برخوردار بود. البته بین علم و لواء تفاوتهایی وجود داشته است و از نظر اهمیت هم درجه بندی شده‌اند. علم صفحات شمال با علم قسمت‌های مرکزی ایران اختلاف دارد.

به نظر می‌رسد که نوعی علم در زمان آل بویه برای مراسم محرم استفاده می شده است. در زمان آق قویونلوها طبل و علم از امامزاده‌ها توسط علما در مراسم مذهبی حمل می شده است. با تشکیل دولت شیعی صفوی، علم بصورت گستره‌ای در مراسم محرم و سایر مراسم مذهبی بکار مورد استفاده قرار می گرفته است.

قدیمی‌ترین علم‌های ایرانی در کاخ توپ‌قاپی استانبول نگهداری می‌شود. این علمها از غنایم جنگی است و پس از تصرف شهر تبریز توسط سپاهیان عثمانی، شاه سلیم آنها را به استانبول منتقل کرد که پس از رواج تشیع در زمان شاه اسماعیل مورد استفاده دسته‌ها قرار می‌گرفت، از صفحه‌ای آهن به صورت تیغه‌ای باریک و بلند ساخته می‌شد. در راس آن علامت و نشان سنتی و قومی قبیله و در شیعه مذهبان نام الله یا نام الله و محمد و علی و یا نام الله و پنج تن نقره کاری (نقره کوبی) یا کنده کاری می‌شد. تیغه باریک و بلند آهنین با صفحه‌ای مدور و بزرگ‌تر در انتهای تیغه که دارای قابی از فلز بود خاتمه می‌یافت. دور این قاب را با سرهای اژدها که از هنرهای چینی و ژاپنی اقتباس شده بود[نیازمند منبع]، می‌آراستند. این علمها برروی دسته‌ای چوبی یا فلزی قرار می‌گرفت و پیشاپیش دسته‌ها حمل می‌شد.

در سالهای بعد، بخصوص در دوران زندیان و قاجاریه، تزئینات دیگری به علمهای دسته اضافه شد و عزاداران مذهبی در ایام سوگواری یا بزرگداشت و تشریفات دیگر آنها را به کار می‌برند.

22 23 24 25 29 30 31 33 40 42 44 45

 

 

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۵ دیدگاه

 1. بهنام افتخاری

  دست همه شما درد نکنه ، اجر شما با سید الشهدا

 2. سلام . خدا رو شکر . خدایا همه آنانی را که برای اعتلای دین تو تلاش میکنند را ببالاترین درجات دنیوی و اخروی برسان. آمین یا رب العالمین

 3. با سلام.انشاالله تمامی زحمتکشان وعزاداران حسینیه مقدس بربری محله پایدار باشند وباشند که این مکان مقدس بهتر از هیشه برقرار وپاینده باشد…

 4. سلام….بسیار تشکر وقدردان آنانیم که برا ی حسین(ع) فاطمه (س)خوووب گریستند نه آنانکه خوب نگریستند

 5. محرم و صفر زمان بالیدن است سپس نالیدن!
  تمرین خوب نگریستن است سپس خوب گریستن!
  نماد شعور مذهب است و شور مذهب!
  منتظران مهدی(عج) به هوش باشید که حسین(ع) را منتظرانش کشتند…!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *