آموزش وردپرس
lamuk

فرصت های برباد رفته در پارک نمونه گردشگری روستای پائین لموک

قائم خبر: پارک پائین لموک که به عنوان نخستین پارک نمونه گردشگری کشور در سال ۸۹ برای درآمد واشتغالزایی در قائمشهر به بهره برداری رسید ، پارکی که امروز فرصت های خفته در آن به هدر می رود .

قرارداشتن آب بندان هشت هزار متر مربعی در هسته مرکز روستای پائین لموک این انگیزه را در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران ایجاد کرد تا در آن زمان که به دنبال ایجاد فرصت های درآمدزایی و اشتغال در روستاها بود ، از این ظرفیت روستا برای تحقق اهدافش استفاده کند

آب بندان روستای پائین لموک تا پیش از اجرای طرح نمونه گردشگری بنیاد مسکن برای مشروب کردن زمین های کشاورزی و هر از گاهی اجاره دادن برای پرورش ماهی اختصاص داشت .

تلاش ها برای اجرای طرح توجیهی مناسب و در آمد زا با استفاده از ظرفیت موجود روستای پائین لموک سرانجا در فروردین سال ۱۳۸۹ به بهره برداری از پارک گردشگری این روستا در جوار آببندان با حضور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منجر شد.

بوستان حاشیه آب بندان به وسعت پنج هزار مترمربع با هزینه هفت میلیارد ریالی آن زمان و درمدت هشت ماه ساخته شد و در مدت کوتاهی به گزینه انتخابی برای حضور ، بازدید و سفر هموطنان زیادی از قائمشهر ، استان مازندران و دیگر استان های کشور مبدل شده بود .

اسماعیل اسدی که سه دوره در شورای اسلامی روستای پائین لموک عضویت داشت ، گفت که این روستا به بهره برداری از بوستان گردشگری به کانون سفر گردشگران استانی و کشوری تبدیل شده بود.

وی افزود : بهره برداری از پارک همزمان با آخرین سال های حضورم در سومین دوره شورای اسلامی روستا پائین لموک بود و در آن زمان شاهد بودم که در مدت کوتاهی خیل عظیمی از مسافران و گردشگران برای استفاده ازچشم انداز خوب و زیبای طبیعی آببندان که با فضاسازی پارک نیز همراه بود ، به این روستا آمدند .

او ادامه داد : حضور مسافران و افراد تا حدی بود که برای تامین اقلام مورد نیاز آنان چندین باب مغازه در روستا فعال شد و در واقع اهداف ساخت پارک که همانا درآمدزایی برای روستاییان و بازگرداندن آن از شهر به روستا بود ، در روستای پائین لموک محقق شده بود.

اسدی با اشاره به کشاورز بودن بیشتر اهالی روستای پائین لموک و کم بودن سطح زیر کشت برنج در این روستا ، گفت : ۶۰ هکتار شالیزار و کمبود درآمد در این بخش در روستا احساس می شد ، ولی با افتتاح پارک علاوه بر درآمد زایی با ایجاد چندین باب مغازه ، بازگشت دوباره روستاییان را هم شاهد بودیم.

** مخروبه به جای پارک

اسدی با اظهار این که تعدادی از اهالی روستای پایین لموک که به شهر مهاجرت کرده بودند با افتتاح پارک به روستا برگشتند ، گفت : ولی اکنون پارک شبیه مخروبه شده است و این وضعیت شایسته ۲۰۰خانوار ساکن در روستا نیست .

دهیار روستای پائین لموک هم نداشتن توجیه اقتصادی برای سرمایه گذار یا مستاجر آببندان برای پرورش ماهی را به عنوان دلیل بی رغبتی افراد برای اجاره این مجموعه اعلام کرد .

هادی ابراهیم نژاد به خبرنگار ایرنا گفت : با توجه به این مساله هم اکنون این آببندان فاقد سرمایه گذار و در اختیار دهیاری است .

وی گفت : دهیاری پایین لموک هم در سال های اخیر فاقد بودجه بوده است و در چنین وضعیتی ، انجام هرگونه اقدام باری بازسازی و فعال کردن پارک غیرممکن است.

دهیار روستای پایین لموک اظهار داشت : نامه نگاری هایی با اداره کل امور روستایی استانداری مازندران به منظور تخصیص اعتبار برای این پارک انجام شد که تاکنون اقدامی صورت نگرفته است .

وی افزود : حتی برای رفع بخشی از کمبود و مشکلات باقی مانده از زمان افتتاح این طرح که شامل سامانه برق و هزینه نگهداری است ، به تخصیص اعتبار نیاز داریم .

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان قائمشهر هم از پروژه پارک گردشگری پائین لموک به عنوان پارک نمونه در سطح کشور نام برد و گفت که با صرف هزینه دولتی این پارک در مدت کوتاهی افتتاح شد .

سعید قاسمپور افزود : افتتاح این پارک که در زمان بهره برداری جز اولین ها در کشور بود ، به عنوان طرح وکارنامه موفق بنیاد مسکن کشور به شمار می رفت .

وی ادامه داد : با افتتاح این پارک که حتی با نصب تابلویی با عنوان به ‘روستایی گردشگری پائین لموک’ در ورودی این روستا همراه بود ، موجب حضور خیل عظیم مسافر و گردشگر برای برخوداری از امکانات آن شده بود .

به گفته مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قائمشهر، این نهاد موظف به اجرای طرح در روستاهاست و نگهداری آنها برعهده دهیاری و شورای اسلامی روستاهاست .

وی اظهار داشت : در سال های ابتدایی افتتاح این پارک گردشگری ، هزینه نگهداری و رسیدگی براساس قرارداد اجاره فی مابین دهیاری با مستاجر آببندان تامین می شد .

قاسمپور وضعیت فعلی این پارک را نامناسب توصیف کرد و گت : باوجود تمامی تلاش بنیاد مسکن برای جذب اعتبار در زمان اجرای طرح ، اکنون این مجموعه به دلیل نبود مدیریت حالت مخروبه ای به خود گرفته است .

وی اظهارداشت : در حالی پارک پائین لموک هم اکنون مخروبه شده است که در آن زمان موفقیت در درآمدزایی و اشتغالزایی آن سبب شده بود تا روستاهای دیگر نیز علاقه مند به اجرای طرح شوند.

به گفته مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قائمشهر ، هم اکنون در مناطق دو هزار و سه هزار تنکابن و پائین دسته شهرستان سیمرغ چنین طرحی اجرا شده است .

وی از به کارگرفتن شیوه های درآمدزایی متناسب با روستا و به اندازه اعتبارات در این مناطق به عنوان راهکاری نام برد که دهیاری و شورای اسلامی این روستاها به کار بستند.

قاسمپور گفت : به طور مثال اجاره قلاب ماهیگیری و قایق های پدالو از سوی دهیاری و شورای روستا از جمله اقداماتی است که علاوه بر در آمد زایی ، زمینه برخوداری بیشتر مسافران از این فضا را فراهم آورده است .

وی از مخروبه شدن پارک پائین لموک به عنوان دغدغه مسئولان نام برد و افزود : در جلسه گردشگری قائمشهر که با حضور مدیران کل میراث فرهنگی و بنیاد مسکن مازندران برگزار شد ، نارضایتی از این مساله مطرح شد .

به گفته رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قائمشهر ، دهیاری به عنوان متولی این پارک می بایست نسبت به رفع مشکلات موجود و ساماندهی وضعیت اقدام کند تا این پارک به دوارن شکوفایی و اوج گذشته خود برسد .

همچنین ببینید

atash

آتش سوزی در روستای رکابدارکلای قائم شهر

قائم خبر :مشاهدات آتش نشانان از بررسی محل حادثه ،ساختمانی با سقف حلبی بود که …

۲ دیدگاه

  1. حیف چند روز پیش از روی ناچاری با خانواده به آنجا رفیتم واقعا پیش خودم گفتم کمی از شهرهای همجوار یاد بگیریم پارک نوشیروانی امیرکلا پارک ملل ساری .. دهیار و شورا روستا می تونستن خودشون در آمد زایی ایجاد کنن ورودی از هر ماشین میگرفتن اجاره دادن پدالو مغاز ه ها ایجاد پارک کودک و غیره دولت یکبار وظیفه داشت او نجا رو درست کرد و اوایل چقدر شلوغ بود سینمای خانواده داشت و غیره الان چی ….

  2. اگر از هر مسافری که وارد روستا میشه مبلغی دریافت بشه میتونه به درامد دهیاری کمک کنه .اینجا درایت وهوشمندی وتوانمندی ذهنی وعملی مسئولین روستا کمک به پیدا کردن راهی برای افزایش درامد میکنه البته اگربر اساس شایستگی انتخاب شذه باشندد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *