چهارشنبه , ۱ خرداد ۱۳۹۸

فریاد سکوت تپه گردکوه قائمشهر

پس از اتمام کاوش باستان‌شناسان در سال ۱۳۸۸، محدوده کاوش، جهت حفظ فضای کاوش شده، با داربست و ایرانیت مسقف شد اما متأسفانه مدّتی بعد داربست‌ها شبانه به سرقت رفت و به تخریب بیشتر این محوطه افزود.دغدغه دوستداران تاریخ و فرهنگ قائمشهر این است که در منطقه‌ای با پیشینه سه‌هزار ساله که نه تنها موزه آثار تاریخی ندارد، بلکه به آثار تاریخی موجود نیز توجه اساسی نمی‌شود. طبعاً اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به تنهایی نمی‌تواند اقدام بزرگی در جهت حفظ و نگهداری مداوم از این آثار ارزشمند داشته باشد. لذا عموم، انجمن‌های مردم‌نهاد و همه ادارات این شهرستان باید به اهمیت آن توجه کنند.

این توجه علاوه بر آگاهی‌بخشی، شامل حمایت مالی نیز می‌شود، تا باستان‌شناسان و پژوهندگان تاریخ به مطالعه، نگارش و انتشار تحقیقات درباره این آثار بپردازند. سالهاست باستان‌شناسان متخصص منتظر حمایت‌های مالی و معنوی از سوی نهادهای دولتی هستند تا بتوانند به کاوش در محوطه بزرگ گردکوه بپردازند تا به تاریخ دقیق‌تر این منطقه برسند و زوایای تاریخیِ پنهان آن را آشکار سازند.

کاوش در چنین محوطه‌هایی قطعاً بازدید گردشگران از نقاط مختلف را نیز به همراه خواهد داشت و دید و جلوه‌ای زیباتر برای قائمشهر ایجاد خواهد کرد و اثربخشی اجتماعی‌ـ‌فرهنگی نیز به همراه خواهد داشت. پس از انجام کاوش‌های باستان‌شناختی در این محوطه تاریخی، می‌توان این تپه را همانند گوهر‌تپه بهشهر، تپه نوشیجان ملایر، شهر سوخته در سیستان و بلوچستان، تپه سیلک کاشان و تپه کنارصندل جیرفت، به سایت‌موزه تبدیل کرد تا در طول سال علاقه‌مندان به آثار تاریخی از آن بازدید کنند. برای حفاظت و نگهداری تپه گردکوه، شرط نخست حمایت از کاوش‌های مداوم باستان‌شناختی و ایجاد سایت‌موزه دائمی در آن است. به امید آن روزی که آرزوهای به حقِّ دوستداران تاریخ حوزه تِلار و سیاهرود به واقعیت به پیوندد.

همچنین ببینید

تساوی پرگل نساجی و سپیدرود؛روز بدشانسی نساجی

قائم خبر – میلاد اکبری: در هفته چهاردهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال کشور، جام خلیج …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 6 =