آموزش وردپرس
30z_img_2076

فلسفه جشن کهن ۲۶ عیدماه چیست؟!

قائم خبر – آرمان طالبی اتویی: این روزها ۲۶ عید ماه در نقاط مختلف مازندران برگزار می شود.حالا فلسفه این جشن کهن چیست؟ ماجرای زیر که مربوط به نبرد فریدون و ضحاک می شود را حتماً بخوانید.

فرانک، مادر فریدون پس از کشته شدن شوهرش(آبتین)به دست جلادان ضحاک، فرزند نوزاد خود(فریدون)را به امیدوارکوه از توابع لفور سوادکوه برد و به دست مردی چوپان سپرد، دژ امیدوارکوه از هر سو در محاصره ی کوه های مرتفع قرار داشته و پیوسته محل مناسبی برای شاهان شکست خورده بوده است.

لفور مدت ۳ سال محل اختفای فریدون بود تا اینکه ضحاک از این موضوع آگاه می شود.فرانک نگران،فرزند خود را به دامنه ی البرز کوه برد و فریدون تا ۱۶ سالگی نزد مردی پاک سرشت و فرزانه زندگی کرد.

فریدون در همین سالها پنهانی نزد مادرش رفت و راز کشته شدن پدرش را جویا شد.او سپس از مردمان مازندران لشگر بزرگی ساخت و برای جنگ با ضحاک به محل حکومتش رفت و در جریان نبرد بزرگی که به وقوع پیوست بسیاری از سربازان غیور مازندران به خون غلتیدند و او ضحاک را به بند کشید………….

مردم مازندران روز ۲۸ تیر(۲۶ عیدماه) را روز پیروزی فریدون بر ضحاک می دانند و هر ساله با جشن آن را گرامی می دارند.

photo_2016-07-19_09-45-09

همچنین ببینید

ورزشگاه وطنی

رنج شهروندان قائمشهر از برگزاری مسابقات در استادیوم وطنی

ورزشگاه پیر و قدیمی شهید وطنی که در هسته مرکزی شهر قائمشهر و ابتدای ورودی …

یک دیدگاه

  1. باز هم آرمان طالبی خسته نباشی واقعا اطلاعات جالب و زیبا همیشه منتظر مطالب شما در وب سایت و کانال تلگرام قائم شهری ها هستم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *