آموزش وردپرس
ghaemshahr (3)

قائمشهر ، کهن شهر مازندران تورا فرا می خواند

قائم خبر:مازندرانی که جنگل و سواحل دریایش اصلی ترین علت انتخاب برای مسافرت هموطنان به این استان به شمار می رود اما در میدان رقابت شهرستان های برخوردار از این بسترهای جذب مسافر ، قائمشهر بدون داشتن ساحل دریا و جنگل های آنچنانی هم توانسته در میان شهرها برای جذب مسافران قدعلم بکند.

پیش از کشف آثار باستانی در تپه گردکوه یکی از تپه های تاریخی قائمشهر همگان دراین تصور بودند که این شهر قدمت زیادی ندارد ولی با کشف آثار باستانی در این تپه خط بطلانی بر این انگارها کشیده شد .

این شهرستان که در ‎ ۲۰کیلومتری غرب ساری ، مرکز مازندران واقع است ، در مسیر دو جاده ترانزیتی و مواصلاتی استان به تهران و دیگر استان های کشور یعنی جاده های فیروزکوه و هراز قرار دارد.

قائمشهر در دوره های قبل با نام علی آباد شناخته می شد که در سال ‎ ۱۳۱۴هجری شمسی به نام شاهی تغییر نام یافت و پس از پیروی انقلاب اسلامی با نام قائم آل محمد (عج) قائمشهر نامیده شد.

این شهرستان پس از کشف شهر باستانی پنج هزار ساله در تپه گردکوه ، به عنوان یکی از شهرهای کهن و با قدمت مازندران معروف شده است و با داشتن چشم اندازهای طبیعی و آثار تاریخی از زمینه های گردشگری مناسبی برخوردار است.

تپه باستانی گردکوه به همراه آثار کشف شده دراین تپه گنجینه های گرانبهای تاریخ و فرهنگ قائمشهر هستند که دوستداران تاریخ این سرزمین کهن را راهی این دیار می کنند.

***ساختمان های قدیمی در قلب شهر قائمشهر

ساختمان های قدیمی بانک ملی ، شهرداری سابق قائمشهر ، شورای اسلامی و ساختمان های مسکونی و تجاری اطراف میدان طالقانی ، میدانی که در هسته مرکز این شهرقرار دارد با معماری خاص و منحصر بفرد بر شکوه و جلال تاریخ شهر افزوده است .

ساختمان قدیمی شهرداری قائمشهر که در سال ۱۳۰۵ خورشیدی ساخته شد دارای زیر زمین ، همکف و طبقه اول است ، این بنا در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

این بنای تاریخی ۸۸ ساله با معماری باشکوهش که در هسته مرکزی شهر و در نزدیکی میدان طالقانی قائمشهر قرار دارد در ابتدا به عنوان اقامتگاه رضاشاه در زمان بازدید از شمال کشور مورد استفاده قرار می گرفت ، پس از آن نیز به عنوان بیمارستان شیر خورشید سابق و بیمارستان رازی فعلی کاربرد یافت. به دنبال احداث بیمارستان کنونی رازی در جوار امامزاده یوسف رضا(ع) و انتقال کادر درمانی به آن مکان ، این ساختمان به عنوان مجموعه اداری فرمانداری و شهرداری قائمشهر مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه با احداث بنای جدید فرمانداری و شهرداری ، این ساختمان تخلیه و قرار شد پس از ترمیم و تجهیز به عنوان موزه تغییر کاربری دهد.

طرح تکمیل و تجهیز موزه قائمشهر با تعبیه بخش های مردم شناسی ، کتابخانه و باستان شناسی در دو مرحله تعریف و سازمان میراث فرهنگی مازندران در حال اجرا است که با تکمیل این طرح ، تعداد موزه های مازندران به ۱۲ موزه افزایش می یابد .

***تپه باستانی گردکوه شناسنامه تاریخی قائمشهر

تپه گردکوه به ارتفاع ۲۶ متردر منطقه جمنان در جنوب شرقی شهر قائمشهر واقع است که دهم خرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۸۰۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در گودبرداری و کاووش سال های ۸۹ و ۹۰ آثارباستانی مربوط به دوره های اشکانی ، ساسانی و اسلامی در این تپه کشف شد .

بقایای کشف شده از ظروف پارتی و اشکانی درتپه گردکوه حکایتگر حضور و سکونت ایرانیان این دوره در این مکان است و نیز کشف گورستانی در نزدیکی این تپه که به احتمال زیاد متعلق به ۳ هزار سال پیش از ظهور اسلام است قدمت بیشتر این تپه را نشان می دهد.

همچنین شواهد موجود نشان می دهد که این تپه مرتفع در سال ۱۶۸ هجری قمری پایگاه یا برج نظامی بود که در متون تاریخی آمده است. در اوایل دوره اسلامی ابن اسفندیار ۴۴ پادگان نظامی یکی را همین منطقه انتخاب کرد و ۳۰۰ سرباز را برای حفاظت از این منطقه گمارده که تعداد زیاد سرباز نشان از اهمیت این منطقه است .

***بقاع امامزاده های قدیمی، تاریخ دینی کهن قائمشهر

امامزاده سید ابوصالح (ع )واقع در روستایˈ مله از جمله مناطق مذهبی و گردشگری این شهرستان است که بالای در مسجد آن سال ‎ ۱۱۱۴هجری قمری حک شده است.

از دیگر مناطق دیدنی این شهرستان امامزاده عباس رضا (ع ) در روستای کوتنا است که صندوق چوبی موجود دراین مکان متعلق به سال ‎ ۹۳۱هجری قمری است.

امامزاده موسی (ع )در روستای وسطی کلا با سابقه ساخت صندوق چوبی در سال ‎ ۱۰۸۶ هجری قمری و امامزاده سید زرین نوا (ع ) در روستای ˈ چمازکتی ˈ با سابقه ساخت صندوق چوبی آن در سال ‎ ۸۵۵هجری قمری که از جمله آثار ملی کشور به شمار می رود ، از دیگر جاذبه های شهرستان قائمشهر به شمار می روند.

امامزاده یوسف رضا (ع ) و واقع شدن آن در کنار بیمارستان رازی قائمشهر این مکان را به جایگاهی برای زیارت مومنان و متمسکین به ائمه اطهار (ع) برای رفع حاجتشان مبدل کرد و این مکان در گذشته دارای بارگاه و مسجدی بود که در دوره پهلوی اول تخریب شد.

بارگاه امامزاده سید نظام الدین (ع ) که در منطقه جمنان قائمشهر واقع است ، دارای قدمتی دیرینه است و آنچه مسلم است این که در سال ‎ ۸۹۲هجری قمری میرظهیرالدین مرعشی آملی نویسنده کتاب تاریخ طبرستان و رویان و مازندران و همچنین کتاب تاریخ گیلان و دیلمستان ، آن را زیارت کرد.

آرامگاه شیخ طبرسی از علمای بزرگ شیعه و مولف کتاب الاحتجاج که در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم هجری قمری می زیست در روستای شیخ گلی قائمشهر واقع شده و آرامگاه این عالم در طول سال پذیرای علاقه مندان و مشتاقان به علم و ادب است.

تمامی این ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در بخش میراث فرهنگی و تاریخی قائمشهر باعث شده تا این شهرستان برغم نداشتن سواحل دریا و جنگل هایی همچون غرب مازندران بتواند فضایی مطلوب برای حضور هموطنان باشد .

براساس آمارهای اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران سالانه ۱۷ میلیون مسافر به این استان سفر می کنند که در سال جاری بیش از ۱۰۰هزار نفر از هموطنانمان به شهرستان قائمشهر سفرکردند .

منبع : وارش نیوز

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۲ دیدگاه

  1. مردم میخواهند بروند بیرون از استانشان تا هوائی و دلی تازه کنند بعد شما مثلا آمدید پرزنت کنید و راهنما شوید. بابا عید و شادیه . شما با محرم و صفر و ماه مبارک رمضان اشتباه گرفتید که بنده خداها رو مسیر میدهی به هر چی آرامگاههای این شهر. در ضمن اون تپه ای که معرفی کردی چه پارامتری از بازاریابی و کشاندن مسافر دارد(حتما تجهیز به تله کابین و یا پیست اسکی و سرشار از آبهای معدنی و گرمه …) خوبه دیگه ما قائمشهریها هروقت تونستیم تپه جمنان رو بزنیم مطمئن باشید در آینده قله اورست یا دماوند
    رو میزنیم. خواهشا در حوزه جغرافیای شهری و روستائی اگر از کارشناسان این حوزه به کار گیری نمیشود لااقل سطح دانش در این حوزه را بهبود بخشید. منطقه جاده نظامی قائمشهر با چشم انداز زیبا و دریاچه های قشنگ که نمایانگر قله های دماوند در هوای پاک میباشد را میتوان نام برد. یا جنگلهای برنجستانک و چایباغ .ممنون و متشکر از روحیه انتقاد پذیر تمام سایتهای بومی شهرم. پیروز و مستدام باشید

  2. با تشکر ، لطفا در مورد گردکوه اطلاعات بیشتر قرار بدین ، مثلا اثاری که در گذشته و اخیرا کشف شده ، در کجا نگهداری میشوند؟ و همچنین در مورد سایر شنیده ها در مورد گردکوه اطلاعات قرار بدین، مثلا راه های زیر زمینی از گردکوه به نقاط مختلف شهرستان و…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *