آموزش وردپرس
tazie

قدمت ۱۵۰ ساله مراسم تعزیه خوانی در روستای اَتُوُ سوادکوه

قائم خبر: روستای اَتُوُ در ۱۴ کیلومتری شمال شهر زیراب باقدمت بیش از ۳۰۰۰ ساله، مرکز منطقه کسلیان سوادکوه است و مراسم تعزیه آن شهرتی فراوان داشته و قدمت تعزیه خوانی آن به بیش از یکصد و پنجاه سال می رسد.

هرساله در ماه محرم دوستداران اهل بیت (ع) به این روستا می آیند تا در این مراسم باشکوه شرکت کنند و از ابتدای ماه محرم تا اواسط ماه صفر مراسم شبیه خوانی دراین روستا برگزار می شود.

در غروب تاسوعا مراسم شبیه خوانی و در همان شب نیز مراسم تعزیه وفات حضرت رقیه (س) برگزار می شود که تمام عزاداران را به حزن واندوه وا می دارد.

پس از آن مراسم عزاداری تا پاسی از شب ادامه پیدا می کند و سپس جوانان روستا مسیر عزاداری روز عاشورا را جهت ورود میهمانان آب و جارو می کنند و به نظافت روستا می پردازند.

این جوانان یاد و خاطره شهدا و دوستانشان را که هر ساله در این مراسم با عشق به اباعبدالله همپای آنان بودند و اکنون در بینشان نیستند را پاس می دارند و از خدواند متعال، مغفرت و همنشینی با اباعبدالله را برای آنان طلب می کنند.

اندکی مانده به سحر، گروهی ناشناس با صورتهای پوشیده و لباسهای عربی وارد حیاط مسجد شده و دور علم به نوحه خوانی و عزاداری پرداخته و با حالتی حزن انگیز خاطره تلخ روز عاشورا را یادآور می شوند.

قبل از اذان صبح مراسم سحرخوانی اجرا می شود و نغمه ای صبح صادق وا مشو در روستا طنین انداز می شود.

پس از برگزاری نماز جماعت صبح عاشورا، همه اهالی روستا خود را جهت پذیرایی از میهمانان امام حسین (ع) آماده می کنند.

با حضور هیات های مذهبی روستاهای اطراف و اجتماع و عزاداری در مسجد روستا و پذیرایی صبحانه از آنان، مراسم تعزیه شهادت امام حسین (ع) برگزار می شود.

مراسم پذیرایی ناهار برنامه انتهایی روز عاشورا در روستای اتو است که با توجه به پخت غذا در همه منازل روستا، همه این منازل پذیرای عزاداران حسینی هستند.

مردم منطقه به دلیل علاقه‌مندی به خاندان عصمت و طهارت، همواره به آیین‌های دینی گرایش زیادیی داشته اند و خدمتگذاری به امام حسین (ع) و عزادارانشان را افتخاری بزرگ می دانند

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *