آموزش وردپرس
ghatar

قصه پرغصه حوادث ریلی خط راه آهن شمال در قائمشهر

قائم خبر– فاطمه قنبری قادیکلایی:برخورد صبح امروز قطار با یک دستگاه خودرو در منطقه اسلام آباد قائمشهر ، دومین حادثه را در مدت کمتر از ۲۰ روز اخیر در این محل رقم زد.

حدود ۱۲ کیلومتر از خط راه آهن سراسری شمال از محدود مصوب شهری در طرح تفصیلی قائمشهر عبور می کند و از حدود دو هزار و ۷۵۰ هکتار اراضی شهری مصوب طرح جامع و تفصیلی قائمشهر یکهزار و ۲۵۰ هکتار آن در بخش موسوم به پشت راه آهن واقع است ، جائی که بیشتر جمعیت حدود ۳۰۰ هزار نفری قائمشهر در آنجا ساکن هستند.

شهروندان ساکن در بخش جنوبی شهر قائمشهر و روستاهای واقع شده در بالادست برای رسیدن به بافت مرکزی شهر باید از زیرگذرهای تعبیه شده استفاده کرده و یا به صورت مستقیم از روی ریل راه آهن رد شوند.

هم اکنون محلاتی مانند ترک محله ، جمنان ، پل سه تیر ، مجاور محله، قائم محله و چشمه سر و همچنین روستاهایی مانند قادیکلای بزرگ ، آهنگرکلا ،چپی ، کوتنا ، سیف کتی ، کرچنگ ، سید ابوصالح با جمعیتی انبوه در قسمت جنوبی ریل راه آهن واقع هستند.

ایجاد زیرگذر تنها راهکار عملی برای پیوند دادن دو قسمت از شهر قائمشهر و رفع مشکلات ناشی از آن بوده است که تاکنون پنج زیر گذر در کوچه طالقانی ، ترک محله ، حسن آباد ، افرا قلم و کوچه فروردین ساخته و زیر گذر ایثارگران واقع در خیابان کارگر روبروی خیابان نیما ( منطقه اسلام آباد )ششمین زیرگذر است که عملیات اجرایی از ماههای قبل آغاز شد.

تا پیش از ایجاد زیرگذرها تنها معبر وصل کننده دو قسمت شهر قائمشهر پل قدیمی کنار بیمارستان رازی این شهر بود که به علت گسترش شهر و بزرگتر شدن روستاها دیگر نه تنها گنجایش حجم ترددها را ندارد بلکه استفاده از آن برای بسیاری از مردم سخت و هزینه بر است.

عبور از روی ریل راه آهن نیز هر ساله سبب ساز تصادفات متعدد برای وسایل نقلیه و حتی عابران پیاده می شود.

می توان از آن جمله خسارت های غیر قابل جبران به حادثه چند سال قبل در منطقه اسلام آباد قائمشهر اشاره کرد که بر اثر برخورد قطار با خودرویی دراین منطقه پدر و کودک خردسال جان خود را از دست دادند و مادر خانواده متحمل جراحت های جسمی سنگینی شد .

و یا اینکه حادثه آخرین شب سال ۹۴ که باعث شد تا مردم قائمشهر در شوک این اتفاق با ناراحتی شب پایان سال خود را پشت سر بگذارند.

ساعت حدود ۲۰ و ۳۰ دقیقه ۲۹ اسفند ۹۴ برخورد قطار با خودروی پراید در قائمشهر یک کشته برجا گذاشت . راننده ۳۵ ساله خودرو در گذرگاه راه آهن در منطقه اسلام آباد قائمشهر براثر برخورد قطار در دم جان خود را از دست دادو خبری کوتاه و تلخ که باز تکرار سناریوی برخورد قطار با خودروی شهروندان را در ساعات پایانی سال ۹۴ رقم زد .

راهکارها و وعده هایی برای کاهش حادثه آفرینی خط آهن در قائمشهر مطرح شد که از آن جمله انتقال خط راه آهن از بافت شهر به خارج از شهر قائمشهرکه یکی از مصوبات دولت قبل نیز بود اشاره کرد که بدلیل نیاز اعتباری زیاد ، شرکت راه آهن ، شهرداری وشورای اسلامی شهر قائمشهر برای تامین این اعتبار آن اعلام آمادگی نکرده اند .

ایجادتقاطع هم سطح و زیر گذر راهکار زود سرانجام و مناسب برای کاهش حادثه های خط راه آهن در قائمشهر است که بصورت ویژه و سریع در دستور کار مسوولان شرکت راه آهن شمال و مدیریت شهری قائمشهرقرار گرفت .

تاکنون نیز پنج تقاطع هم سطح در مناطق مختلف ترک محله ، اسکندرکلا ، دخانیات ، کوچه فروردین ساخته شد و زیر گذر منطقه اسلام آباد نیز دردست اقدام است .

عضو شورای اسلامی شهر قائمشهر بخشی از علت وقوع چند حادثه برخورد قطار با خودرو درمنطقه اسلام آباد را ناشی از نبود سوزن بان در این محل دانست و گفت که با وجود اینکه این مکان به عنوان راه میانبری برای شهروندان برای عبور از ترافیک خیابان کارگر ، خیابان اصلی شهر قائمشهراست به بافت مرکز شهر است .

احسان اسماعیلی نجار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : هدایت حجم زیادی از ترافیک خیابان کارگر قائمشهر از طریق گذرگاه منطقه اسلام آباد انجام می شود .

وی ادامه داد : با توجه به ترافیک خودروها و نبود زیر گذر دراین منطقه می بایست اقدامات لازم برای ایمنی بر روی ریل راه آهن صورت بگیرد .

این عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر قائمشهر باتقدیر از تلاش های صورت گرفته از سوی راه آهن شمال برای ایجاد زیر گذر در مناطق مختلف ، اظهارداشت : با توجه به آماده نبودن زیر گذر این منطقه نیاز به حضور سوزن بان برای بستن راه آهن زمان عبور قطار است .

وی در خصوص زمان بهره برداری از زیر گذر منطقه اسلام آبادگفت که اکثر مراحل ساخت این زیر گذر انجام شد و با تغییر پیمانکار و انتخاب پیمانکار جدید ، این پروژه درآینده نزدیک به بهره برداری می رسد .

مدیر کل راه آهن شمال کشور به خبرنگار ایرنا گفت که برای ایمن سازی تردد خط آهن در قائمشهر چندین زیر گذر ساخته شد .

یوسف گران پاشا ادامه داد : تاکنون پنج زیر گذر در مناطق موردنیاز توسط شرکت راه آهن ساخته شد .

وی اززیر گذر منطقه اسلام آباد به عنوان پروژه شهرداری نام برد و افزود: این طرح با انتخاب پیمانکار توسط شهرداری در حال ساخت است .

مدیر کل راه آهن شمال گفت که هم اکنون اکثر مراحل ساخت این زیر گذر انجام شد .

وی در خصوص نبود سوزن بان در محل عبور راه آهن در منطقه اسلام آباد گفت : مسیرراه آهن شمال در مازندران ۱۴۵ گذرگاه دارد که در حال حاضر در ۴۳ گذرگاه سوزن بان مستقر است .

گران پاشا ادامه داد : امکان جذب نیرو بعنوان سوزن بان در این گذرگاهها وجود ندارد و تنها راهکار ایمن سازی ایجاد تقاطع است .

وی تاکید کرد: براساس قوانین تمامی گذرگاههای راه آهن باید جمع آوری شوند و ایمن سازی این مسیرها تنها با ایجاد تقاطع صورت بگیرد .

گران پاشا همچنین از مردم خواست تا نکات ایمنی هنگام عبور از راه آهن دقت بکنند و ادامه داد: اکثر این حوادث برخورد قطار با خودروها و افراد ناشی از همین بی توجهی به عبور قطارها است .

شورای اسلامی شهر قائمشهر دو سال پیش با انتشار گزارشی به استناد آمار منابع رسمی اعلام کرده بود که هر هفته پنج تا شش حادثه منجر به فوت و یا صدمات جدی در محدوده خط آهن واقع در حوزه مصوب شهری رخ می دهد .

قائمشهر پس از تهران تنها شهر با جمعیت بالا در کشور است که خط آهن از بافت جمعیتی آن عبور می کند.

DSCN5181

DSCN5183

DSCN5191

DSCN5192

DSCN5193

DSCN5195

DSCN5197

DSCN5201

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

یک دیدگاه

 1. با سلام.
  همانطور که مشاهده میکنید این اتفاق ۱ روز قبل از عید باستانی نوروز پیش آمده.
  آیا به نظر شما دوستان خواننده مطلب نمیتوانست از این ثانحه جلوگیری شود؟
  چرا ….می شد.
  با توجه به عکس شماره ۵ که مشاهده میکنید این تقاطع زیر زمینی برای گذر امن از این عبور در حال ساخت است.معلوم نیست که پیمانکار چکار میکند که هنوز ساختش پس از مدت ۵ ماه تمام نشده..من از شهردار خواهشمندم حتما به اینمورد رسیدگی کند.
  با وجود انهمه آب حتی پس از ساخت هم عبور سخت است….
  باید حتما موتور تخلیه کار گزاشته شود.
  اگر اینها قبل عید درست میشد شاید الان خوانواده آن مرحوم الان عید و سال خوبی را سپری کرده بودند.
  ولی…ولی….ولی…..
  به لطف عزیزان جشن عیدشان به عزا مبدل شد.هرچند بگوییم اگر حواس راننده به جاده نبود.
  شهردار محترم:
  راه ها را ایمن کن
  با تشکر از سایت قائم خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *