آموزش وردپرس
kolieh

قیمت کلیه به پانزده میلیون تومان رسید

قائم خبر:سوسن باقری در نشست انجمن بیماران کلیوی و مسئولان استان اظهار کرد: از ۲۳ سال قبل تاکنون که انجمن بیماران کلیوی مازندران راه‌اندازی شده اطلاع‌رسانی دقیقی درباره وضعیت این بیماران صورت نگرفته است.

سوسن باقری افزود: در شروع کار انجمن، بیماران انگشت‌شمار بودند اما اکنون بیش از دوهزار بیمار دیالیزی و هزار نفر بیمار پیوند کلیه در استان داریم.

وی با اشاره به اینکه دیابت و فشار خون ۴۰ درصد از دلایل عمده ابتلا به بیماری کلیوی است، گفت: در سال حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد به بیماران دیالیزی اضافه می‌شود در حالی که این رقم در کشورهای توسعه‌یافته کاهش می‌یابد.

مشاور انجمن بیماران کلیوی مازندران با بیان اینکه سال گذشته کلیه با ۹ میلیون تومان نرخ مصوب انجمن، خرید و فروش می‌شد و امسال به ۱۵ میلیون تومان افزایش یافته است، تصریح کرد: بیمار پس از عمل پیوند کلیه هم با هزینه‌های گزافی مواجه است و داروهایی استفاده می‌شود که هزینه بالایی دارد.

فرماندار ساری نیز در سخنانی گفت: به دنبال راهکاری هستیم تا انجمن بیماران کلیوی استان، مورد توجه قرار گیرد و بیماران این بخش از حمایت بیشتری برخوردار شوند.

احمد حسین‌زادگان با بیان اینکه مردم هر جا احساس کنند که باید برای کمک وارد شوند این کار را انجام می‌دهند، اظهار کرد: اگرچه در حوزه‌های مختلف درمان بیماران کلیوی مشکل داریم اما مشکل اساسی در حوزه فرهنگی است که نتوانستیم مشکلات بیماران کلیوی را به درستی در جامعه منعکس کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید فرهنگ‌سازی شود تا بیماری به بیماران کلیوی اضافه نشود، افزود: کشورهای توسعه یافته هر ساله ۱۰ درصد در مبتلایان به بیماران کلیوی، کاهش دارند.

این مسئول با تاکید بر تقویت انجمن بیماران کلیوی مازندران، گفت: بیماران کلیوی با هزینه‌های بالای درمان مواجه هستند واین مسئله در افرادی که سرپرست خانوار هستند هم نمود بیشتری دارد.

نگاه دقیقی به بیماران کلیوی وجود ندارد

در ادامه این نشست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مازندران اظهار کرد: دیالیز مشکل حادی در بیماران کلیوی است اما نگاه دقیق به این بیماران وجود ندارد.

عبدالله مهاجر افزود: اتاق بازرگانی مازندران این آمادگی را دارد برای تقویت انجمن بیماران کلیوی استان همکاری کند.

در خصوص بیماران کلیوی اطلاع‌رسانی خوبی صورت نگرفت

عضو شورای شهر ساری نیز در سخنانی با اشاره به اینکه اطلاع‌رسانی دقیقی درباره وضعیت بیماران کلیوی صورت نگرفته است، اظهار کرد: اگرچه اهمیت این موضوع تبیین شده است اما وضعیت بیماران کلیوی ناشناخته است.

محمد جعفری با بیان اینکه در کنار توجه به بیماران نیازمند باید به خیران هم توجه شود، افزود: اگر برای خیران، احساس خوب ایجاد کنیم بیشتر از قبل، همراه شده و کمک می‌کنند.

وی گفت: کمیته آموزش، اطلاع‌‌رسانی و جذب مشارکت‌ها سه کمیته‌ای‌ است که تشکیل آن در اولویت قرار دارد.

بیماری کلیه

اگر چه کلیه ها، عضوهای کوچکی هستند ، ولی از وظایف حیاتی زیادی از جمله تصفیه نمودن مواد زاید و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند که در حفظ سلامتی عمومی بدن موثر است. بیماری شدید کلیه، ممکن است منجر به نارسایی کامل آن شود، که نیازمند درمان با دیالیز یا پیوند کلیه برای جلوگیری از مرگ است . اگر چه درمانهای موثری برای بسیاری از بیماریهای کلیه وجود دارد ولی مردم هنوز نمی دانند که بیماریهای کلیه قابل پیشگیری اند.

ده عامل اصلی بیماری کلیه

معمولاً دو علت مهم برای نارسایی کلیه ها( یا مرحله نهایی بیماری کلیه) دیابت( دیابت نوع ۲ یا دیابت بزرگسالان) و فشار خون بالا وجود دارد. زمانی که این دو بیماری با درمان مراقبت شوند، بیماری های کلیه مرتبط با آنها می توانند پیشگیری شوند یا سرعت شان کاهش یابد. داروهای موثر زیادی برای درمان فشار خون بالا وجود دارند. علاوه براین، تغییرات سلامت بخش در شیوه زندگی، مانند کم نمودن وزن و ورزش مرتب در مراقبت از فشار خون بالا و حتی پیشگیری از آن موثر است. نظارت دقیق بر قند خون در بیماران دیابتی از سایر مشکلات مانند بیماری کلیه، بیماری کرونر قلب وسکته پیشگیری می کند. زمانی که بیماران دیابتی، همزمان به فشار خون بالا مبتلا شوند، داروهای خاصی که بازدارنده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین نامیده می شوند، برای حفظ عملکرد کلیه ها موثرند. سومین علت اصلی مرحله نهایی بیماری کلیه گلومرولونفریت( بیماریی که به واحدهای تصفیه کننده کلیه بنام گلومرول ، آسیب می رساند) است . در بسیاری از حالات، علت این بیماری ناشناخته است ، اما در برخی موارد ممکن است ارثی باشد یا در اثر عفونت به وجود آمده باشد.

برخی از بیماریهای دیگری که ممکن است بر کلیه اثر بگذارند شامل عفونت ها، سنگ های کلیوی و بیماریهای ارثی، می شوند. استفاده بیش از اندازه قرص های ضد درد یا مصرف مواد مخدر مانند هروئین می تواند به کلیه ها صدمه بزند . برخی از این بیماریها قابل درمان هستند. برخی موارد، درمان می تواند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش و طول عمر را افزایش دهد.

مرحله نهایی بیماری کلیه زمانی رخ می دهد که حدود ۹۰ درصد از عملکرد کلیه از بین برود. افراد مبتلا به نارسایی کلیه ممکن است دچارتهوع، استفراغ، ضعف، خستگی، گیجی، مشکل در تمرکز و از دست دادن اشتها شوند، نارسایی کلیوی با آزمایش خون و ادرار قابل پیشگیری است.

نشانه های هشدار دهنده بیماری های کلیوی و دستگاه ادراری.

۱- فشار خون بالا

۲- پیدایش خون با پروتئین در ادرار.

۳- آزمایش کراتینین خون، بالاتر از ۲/۱ میلی گرم در دسی لیتر در زنان و ۴/۱ میلی گرم در دسی لیتر در مردان(کراتینین ماده دفعی است که توسط کلیه های سالم از خون خارج می شود. ) در بیماریهای کلیوی ، سطوح کراتینی در خون ممکن است افزایش یابد.

۴- تکرار ادرار به ویژه در شب .

۵- مشکل در ادرار کردن یا ادرار درد آور.

۶- تورم در چشم ها، تورم دست ها و پاها به ویژه در کودکان

مهم ترین اقدام در درمان نارسایی کلیه، برطرف کردن عاملی است که موجب بیماری شده است تا باقیمانده بافت سالم کلیه حفظ شود و کلیه‌ها بتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند، مثلا دیابت و فشارخون درمان شود.

در مراحل اولیه نارسایی کلیه ممکن است روش‌های مصنوعی تصفیه خون مانند دیالیز لازم نباشد، اما بیماران باید همواره رژیم مایعات و رژیم غذایی خود را تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه رعایت کنند. مصرف نمک، پتاسیم و فسفر کنترل شده و محدود می‌شود.

منبع : ایسنا

 

همچنین ببینید

ورزشگاه وطنی

رنج شهروندان قائمشهر از برگزاری مسابقات در استادیوم وطنی

ورزشگاه پیر و قدیمی شهید وطنی که در هسته مرکزی شهر قائمشهر و ابتدای ورودی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *