جمعه , ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

کهن شهر ساری و ساری بزرگ

ساری را مردان بزرگ تاریخش می سازند و یا ساخته اند و یا تاریخ، ساری و مردان بزرگش را ساخته است و می سازد. دوگانه ایست که در دو سوی یک فرضیه می ایستد. اما در روایت تاریخ این شهر نقطه عطفی وجود دارد که شاید تاریخ این کهن شهر به قبل و بعد این نقطه تعریف شود

جائیکه فرزندان زمان شناس ساری در سومین دوره شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری، پرنسیب تغییر و به تبع آن تحول خواهی را به تاریخ ساری متصل نمودند .

شاید ذیل همان فرضیه تاریخ بود که در اولین قدم بازگشایی محوطه امامزاده یحیی، مکانی مذهبی و تاریخی در دستور کار قرار گرفت و بعدتر ها در شب نیمه شعبان بزرگترین جشن مذهبی ساری در این مکان و با حضور شهروندان ساروی برگزار گردید . تیم مدیریت شهری با پارادایم های” افزایش مطالبه گری شهروندی” و “فرهنگ هم سنگ عمران” عملاً از شهروندان خواست تا از متولیان امر، کار،  تلاش و پی گیری بیشتری بخواهند .

در این بازه تاریخی برای اولین بار در ساری برخلاف عرف معلوف که مسئولین در صف اول افتتاح پروژه ها قرار می گرفتند پروژه های عمرانی در جشن های ملی، مذهبی و با حضور شهروندان افتتاح می گشت . در پروژه افتتاح پل سردار شهید نوری مردم در استادیوم ورزشی تاریخی شهر گردهم آمدند و بصورت زنده و بر روی مانیتور مراسم آیین بازگشایی این پروژه که با حضور شهروندان بر روی پل صورت می پذیرفت را شاهد بودند .

نشاط شهروندی، پویایی اجتماعی می آورد و از پی آن حرکت بر مسیر توسعه یک مطالبه محوری شهروندی قرار می گیرد . تیم مدیریت شهری به این مهم رسیده بود که شهر به مثابه یک موجود زنده می بایست خوب نفس بکشد و قلب تپنده ای داشته باشد.

عملیات روبنایی آغاز گردید، رنگ آمیزی جدول ها و روکش آسفالتها و حضور المانهایی که بعدتر ها شادی زیر پوست شهر و حس نوستالوژی و هویت شهری را عیان نمود

به رغم مخالفتهای دیدگاه اقلیتی، مدیریت شهری برآن اعتقاد بود که ساری تب دار است و قلبش بخوبی نمی تپد. و قبل از شروع درمان و برون رفت از این گرفتاری نیاز به حفظ روحیه و نشاط شهروندی دارد و اتفاقاً در همان ابتدای امر آشتی میان مدیریت شهری و شهروندان حاصل آمد و در ساده ترین محال بروز برگه های عوارض و نوسازی شهری که سالها معوق بود، پرداخته شد و این ها زمینه های اعتماد متقابل اولیه را فراهم نمود .

همزمان با حرکت قطار ساری بر ریل پیشرفت، توزیع یکسان و بر پایه عدالت اجتماعی در چهار نقطه جغرافیایی شهر در خدمات رسانی و پروژه های عمرانی حاکم شد. اگر در شمال زیرگذر فرح آباد در دستور کار بود، در جنوب پل شهیدان رضایی عملیاتی    می شد .

سال ۱۳۹۳ پارک ملل با روحیه جهادی به مدت یکصد روز به بهره برداری رسید . اصل استفاده از حاشیه رودخانه که در تاریخ علت و شاخصه یکجا نشینی و پیوست زندگی روستایی به شهر نشینی می باشد نشان می داد که و رودخانه تجن و حاشیه آن ظرفیت مغفول مانده ساری بود که احیا گشت و مورد توجه قرار گرفت .

تفرجگاهی که در نهایت اجرای تمامی مراحل پیش بینی شده تا رسیدن به پارک جنگلی سکوتپه یکی از بزرگترین مراکز تفریحی شمال کشور خواهد بود .

در فاز اول بوستان ملل که در دسترس شهروندان قرار گرفته است . فضا و بستر خوبی برای پیاده روی، دوچرخه سواری و پارک بازی کودک در کنار منظر زیبای شهری با رویکرد سلامت شهروندی پیوست فرهنگی خاص خود را ایجاد نموده است . شاید با افتتاح این پروژه بود که همت شهرداری ساری و همراهی شهروندان ساروی به رخ شمال کشور کشیده شد.

همچنین ببینید

تجلیل از برترین سخنرانان موسسه سخنوران حرفه ای

در آیینی با حضور جمعی از مسولان شهرستانی از برترین سخنرانان موسسه سخنوران حرفه ای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 1 =