جمعه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۷

کهن شهر ساری و ساری بزرگ

ساری را مردان بزرگ تاریخش می سازند و یا ساخته اند و یا تاریخ، ساری و مردان بزرگش را ساخته است و می سازد. دوگانه ایست که در دو سوی یک فرضیه می ایستد. اما در روایت تاریخ این شهر نقطه عطفی وجود دارد که شاید تاریخ این کهن شهر به قبل و بعد این نقطه تعریف شود

جائیکه فرزندان زمان شناس ساری در سومین دوره شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری، پرنسیب تغییر و به تبع آن تحول خواهی را به تاریخ ساری متصل نمودند .

شاید ذیل همان فرضیه تاریخ بود که در اولین قدم بازگشایی محوطه امامزاده یحیی، مکانی مذهبی و تاریخی در دستور کار قرار گرفت و بعدتر ها در شب نیمه شعبان بزرگترین جشن مذهبی ساری در این مکان و با حضور شهروندان ساروی برگزار گردید . تیم مدیریت شهری با پارادایم های” افزایش مطالبه گری شهروندی” و “فرهنگ هم سنگ عمران” عملاً از شهروندان خواست تا از متولیان امر، کار،  تلاش و پی گیری بیشتری بخواهند .

در این بازه تاریخی برای اولین بار در ساری برخلاف عرف معلوف که مسئولین در صف اول افتتاح پروژه ها قرار می گرفتند پروژه های عمرانی در جشن های ملی، مذهبی و با حضور شهروندان افتتاح می گشت . در پروژه افتتاح پل سردار شهید نوری مردم در استادیوم ورزشی تاریخی شهر گردهم آمدند و بصورت زنده و بر روی مانیتور مراسم آیین بازگشایی این پروژه که با حضور شهروندان بر روی پل صورت می پذیرفت را شاهد بودند .

نشاط شهروندی، پویایی اجتماعی می آورد و از پی آن حرکت بر مسیر توسعه یک مطالبه محوری شهروندی قرار می گیرد . تیم مدیریت شهری به این مهم رسیده بود که شهر به مثابه یک موجود زنده می بایست خوب نفس بکشد و قلب تپنده ای داشته باشد.

عملیات روبنایی آغاز گردید، رنگ آمیزی جدول ها و روکش آسفالتها و حضور المانهایی که بعدتر ها شادی زیر پوست شهر و حس نوستالوژی و هویت شهری را عیان نمود

به رغم مخالفتهای دیدگاه اقلیتی، مدیریت شهری برآن اعتقاد بود که ساری تب دار است و قلبش بخوبی نمی تپد. و قبل از شروع درمان و برون رفت از این گرفتاری نیاز به حفظ روحیه و نشاط شهروندی دارد و اتفاقاً در همان ابتدای امر آشتی میان مدیریت شهری و شهروندان حاصل آمد و در ساده ترین محال بروز برگه های عوارض و نوسازی شهری که سالها معوق بود، پرداخته شد و این ها زمینه های اعتماد متقابل اولیه را فراهم نمود .

همزمان با حرکت قطار ساری بر ریل پیشرفت، توزیع یکسان و بر پایه عدالت اجتماعی در چهار نقطه جغرافیایی شهر در خدمات رسانی و پروژه های عمرانی حاکم شد. اگر در شمال زیرگذر فرح آباد در دستور کار بود، در جنوب پل شهیدان رضایی عملیاتی    می شد .

سال ۱۳۹۳ پارک ملل با روحیه جهادی به مدت یکصد روز به بهره برداری رسید . اصل استفاده از حاشیه رودخانه که در تاریخ علت و شاخصه یکجا نشینی و پیوست زندگی روستایی به شهر نشینی می باشد نشان می داد که و رودخانه تجن و حاشیه آن ظرفیت مغفول مانده ساری بود که احیا گشت و مورد توجه قرار گرفت .

تفرجگاهی که در نهایت اجرای تمامی مراحل پیش بینی شده تا رسیدن به پارک جنگلی سکوتپه یکی از بزرگترین مراکز تفریحی شمال کشور خواهد بود .

در فاز اول بوستان ملل که در دسترس شهروندان قرار گرفته است . فضا و بستر خوبی برای پیاده روی، دوچرخه سواری و پارک بازی کودک در کنار منظر زیبای شهری با رویکرد سلامت شهروندی پیوست فرهنگی خاص خود را ایجاد نموده است . شاید با افتتاح این پروژه بود که همت شهرداری ساری و همراهی شهروندان ساروی به رخ شمال کشور کشیده شد.

همچنین ببینید

عباس صالح زاده،رئیس شورای شهر قائمشهر شد

هفتاد و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر قائم شهر با دستور کار انتخاب هیات رئیسه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 6 =