آموزش وردپرس
ddddd

مردم قائمشهر برنده مناظره زیباکلام وداوری

قائم خبر : در مناظره ای که بین دو طرز فکر و دو جریان کاملا متفاوت برگزار شد، فارغ از اینکه چه صحبتهای تند و انتقادی زده شد آنچه بیش از همه خود نمایی می کرد متانت وبلوغ فکری حاضرین بود .طرفدارهای دو جناح در کمال ادب واحترام نسبت به یکدیگر در کنارهم تا پایان مناظره بدون هیچ حاشیه ای جلسه را به پایان رساندند.

از آنجایی که چنین جلساتی عموما در دانشگاه برگزار می شود ولی این مناظره تخصصی برخلاف عرف در بین اقشار مردم با تفکرهای مختلف با این نظم مثال زدنی برگزاز شد، می تواند بیش از هرچیز بلو غ فکری وسیاسی و دمکراسی را در شهر قائمشهر نشان دهد.

زیباکلام در سخنان ابتدایی خود با اشاره به اینکه از نظر افکار و عقاید ۱۸۰ درجه با داوری تضاد دارم و به ویژه با رئیس او، احمدی‌نژاد ۱۱۰۰ درجه در تضاد هستم، اظهارداشت: علت ارادتم به داوری، روی صفت بسیار برجسته‌ای است که وی دارد و آن هم وفاداری است.

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد در هشت سال گذشته از احمدی نژاد به جاهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و … رسیدند اما بعد که دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد تمام شد، روی خود را به سمت دیگری کردند که ما اصلا احمدی نژاد را نمی شناسیم، افزود: اما داوری از زمانی که کار دولت هم تمام شد، همچنان پای احمدی نژاد ایستاد و این صفت وفاداری، در جامعه ما کمیاب و نادر است و چه خوب است که همه چیز را به خاطر این مسائل فدا نکند و رابطه و دوستی اش بر پایه ارزش های سیاسی نباشد.

*نفس کشیدن در حوزه اقتصادی در دست دولت و حکومت است

یباکلام با بیان اینکه از زمان ناصرالدین شاه، مشروطه، از زمان تاسیس سلسله پهلوی تا به امروز، به نظر من یک مدل و یک الگو، بیشتر در ایران نبوده است، افزود: آن هم الگوی اقتصاد دولتی است.

وی با اشاره به اینکه راه آهن، هواپیمایی، صنعت سیمان، پتروشیمی، آب برق، حمل و نقل و … در زمان رضا شاه دست حکومت بود، تصریح کرد: در زمان محمدرضا پهلوی هم این مسائل در دست حکومت بود و بعد از انقلاب اسلامی هم از تشکیل نخستین دولت، در دولت موسوی، هاشمی، خاتمی و اکنون در دولت روحانی هم اقتصاد ما در دست دولت و حکومت است.

وی با اشاره به اینکه معتقدم اقتصاد ما از اساس و بنیان، ویران است، گفت: اینکه بگوییم احمدی نژاد خوب عمل کرد و خاتمی بد عمل کرد، روحانی هم دارد بدتر عمل می‌کند چون به عقیده آقای داوری، دارد مثل هاشمی عمل می‌کند، اینها اساس نیست. منافع ملی مهم است که باید حفظ شود.

زیباکلام با بیان اینکه هیچ تفاوتی در سیسات های کلان کشور از بهمن ۵۷ تاکنون نمی‌بینم، اظهارداشت: در کشورهای دیگر، همه چیز دست حکومت و دولت نیست.

این تحلیل گر سیاسی با اشاره به اینکه زمانی امام(ره) گفتند از آمریکا فقط اسلحه بخرید و پول شان را هم بدهید که ما مدیون آمریکا نشویم. بعد آقای هاشمی رفت مذاکره کند و تا کجاها که پیش رفت، ادامه داد: الان هم قرار است راجع به مسائل هسته ای مذاکره کنند و معلوم نیست چه کارها کنند. خدا به خیر بگذراند.

زیباکلام با بیان اینکه ما از مشروطه خواستیم مستقل باشیم، تصریح کرد: در دنیا فقط سه یا چهار کشور مستقل هستند. جمهوری اسلامی که در صدر کشورهای مستقل قرار دارد و کره شمالی و کوبا هم در رده های بعدی قرار دارند. دیگر کشورها همه نوکر، مزدور و سرسپرده هستند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه برای مسائل هسته ای به واسطه تحریم ها، هزینه می دهیم، گفت: پاسخ دهید این مسائل چه منفعتی برای منافع ملی و اقتصاد کشور داشته است؟

زیباکلام با بیان اینکه ما فکر می کنیم اقتصاد الگوهای مختلف دارد و چون چند الگو داریم، یکی از این الگوها می تواند الگوی ایرانی اسلامی باشد، افزود: اقتصاد هیچ کشوری با سخنان زیبا و قشنگ و شعاری ساخته نمی شود. اینکه بگوییم الگوی ایرانی اسلامی به دنبال تحقق عدالت و برابری و … است، اینها یک مشت کلمات قشنگ است و نمی توان با اینها، اقتصاد را ساخت.

با کشورهای در پیت دوست شدیم

وی با اشاره به اینکه از دهه ۴۰ که درآمدهای نفتی ایران، مقدار قابل توجهی بود، به دنبال این بودیم که به نفت و فروش نفت خام وابسته نباشیم، متذکرشد: ۵۰ سال است که به دنبال این مسئله هستیم. اگر شعاع منحنی ترسیم کنیم در این ۵۰ سال، اقتصاد ما ۵۰ برابر بیشتر به نفت وابسته شده و الان در سال ۹۳ وابستگی اقتصادی ایران به نفت به مراتب بیشتر از سال ۴۳ است.

زیباکلام با بیان اینکه هیچ تردیدی ندارم مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران به دنبال این هستند که به نفت وابسته نباشیم و مساوات و برابری حاصل شود و خط فقر بهبود یابد، گفت: اما به صرف گفتن این مسائل و واژه های آرمانی، اقتصاد درست نمی شود.

وی با اشاره به اینکه اینکه بگوییم احمدی نژاد با غرور و خشم و سربلندی با آمریکا نشست و روحانی تعظیم و دولا و سه لا کرد، اینها بحث اصلی نیست، ادامه داد: تمام تلاش من این است که به جای درگیر شدن با بحث های حیدری نعمتی با داوری، ذهن شما را به این سمت بکشانم که مسئله بنیادی و اساسی، منافع ملی است.

زیباکلام با بیان اینکه احمدی نژاد از تیر۸۴ هرچه خواست با مسائل هسته ای انجام داد و در آن مقطع بود که پرونده ایران از شورای حکام به شورای امنیت رفت و نخستین قطعنامه هم در جهت تحریم ها در همان ایام صادر شد و فراموش نمی کنیم که احمدی نژاد گفت آن قدر قطعنامه صادر کنند که قطعنامه دان آنها پاره شود، تصریح کرد: با هر کشوری که سرش به تنش می ارزید قطع رابطه کردیم، با کشورهای در پیت دوست شدیم که معلوم نیست الان کجا هستند و آن سیاست‌ها چقدر از منافع ملی دفاع می کرد.

وی با اشاره به اینکه هیچ کشوری، دوستان و دشمنان ثابت ندارد، اظهارداشت: عراق روزی دشمن خونی ما بود و امروز بهترین رفیق ما است. آنچه ثابت می ماند، منافع ملی است.

این تحلیل گر با بیان اینکه به جای اینکه به همدیگر انگ بزنیم و بگوییم چه کسی خادم و چه کسی خائن بوده، به این مردم بگوییم آمریکا ستیزی در ۳۵ سال گذشته، چه مسائلی را برای کشور به بار آورده است، خاطرنشان کرد: داوری یک مثال نشان دهد که آمریکا ستیزی برای کشور منافع ملی داشته و آن وقت من حداقل یک دوجین مورد ذکر می کنم که ظرف ۳۵ سال گذشته، آمریکاستیزی چگونه تیشه به ریشه منافع ملی زده است.

*شاکله اقتصاد ما بوی نفت می دهد

عبدالرضا داوری با بیان اینکه شاکله اقتصاد ما بوی نفت می دهد، تصریح کرد: در زمان اتمام دولت احمدی نژاد نرخ رشد اقتصادی ۶/۵- درصد و آخرین آمار دولت کنونی این نرخ به ۴ درصد رسیده و چنین جهشی یک ادعای بزرگ است و این دولت و دولت هاشمی حتما چیزی را در زیر میز پنهان می کنند.

داوری تصریح کرد: بهره وری یک پدیده فرهنگی و سنخ آن رفتار است و رشد بهره وری یک کار بطئی است.

وی با صراحت گفت: این نرخ ۴ درصد ناشی از تولید و تحول اقتصادی نیست.

داوری ادامه داد: یکی از مهمترین معضلات توسعه سیاسی در کشورهای نفتی، پاسخگو نبودن حکومت ها است، زیرا با مالیات شهروندان اداره نمی شود که برای هزینه هایش بخواهد به مردم جواب دهد.

مشاور سابق وزیر کشور در مورد طرح هدفمندی یارانه ها از آن به عنوان بزرگترین واقعه سیاسی تاکنون یاد کرد و گفت: این پول از جیب دولت خارج و وارد جیب مردم شد تا مردم برای آن تصمیم بگیرند.

داوری همچنین افزود: در همه جای دنیا حتی لیبرال ترین ساختارهای سیاسی نقش رگولاتوری دولت و تنظیم مناسبات دولت در جامعه نقض نمی شود.

* احمدی نژاد اولین رئیس جمهوری ایران بود که دو نامه به رئیس جمهوری آمریکا داد

 داوری در بخش دیگری از سخنانش به دو سال آخر دولت احمدی نژاد اشاره کرد و اذعان داشت: در آن زمان دولت در حوزه امنیتی و دیپلماسی خلع ید بود و اعمال نظر نداشت و در پاسخ به زیبا کلام گفت که احمدی نژاد به مذاکرات عمان هم اشرافی نداشت.

وی مذاکره با آمریکا را بدون مانع عنوان کرد و تصریح کرد: اینکه به هر قیمتی مذاکره کنند و نگویند اگر مذاکره نکنیم مردم در ایران دیگر به ما رای نمی دهند، جای تاسف دارد.

قائم قام سابق خبر ایرنا در جای دیگر در پاسخ به زیبا کلام ابراز داشت: انقلاب ما آمریکا ستیز نیست بلکه این آمریکاست که با انقلاب ما در ستیز است و اگر ما مرگ بر آمریکا می گوییم، واکنشی به رفتار آمریکا در ۶۰ سال گذشته است وگرنه احمدی نژاد اولین رئیس جمهوری ایران بود که دو نامه به رئیس جمهوری آمریکا داد و به اوباما برای ریاست جمهوریش تبریک گفت. مسئله ما با دوستانی مانند زیبا کلام اینجاست که ماهیت متجاوز غرب و آمریکا را فراموش کرده اند.

وی ادامه داد: یک جریان در نظام جمهوری اسلامی با محوریت هاشمی شکل گرفته که حل مشکلات ما به سیاست خارجی مربوط است.

داوری تصریح کرد: چالش آمریکا با ما به خاطر این است که از نظر هسته ای در منطقه از اسرائیل پیشی می گیریم.

مشاور سابق وزیر کشور علت آسیب پذیری دولت احمدی نژاد از تحریم ها را بحران سیاسی و اجتماعی سال ۸۸ عنوان کرد و افزود: تا زمانی که بر قدرت ملی خود اتکا نکنیم، نمی توانیم مستقل باشیم.

وی در پایان گفتمان با اشاره به وجود طرح هدفمندی یارانه ها از دولت هاشمی و آرزوی اجرای آن برای خاتمی و هاشمی، گفت: احمدی نژاد این طرح را با شجاعت اجرا کرد و آنچنان موفق بود که کارشناسان بانک جهانی گفته اند این مدل یکی از مدل های موفق بوده و از ما در خواست انتقال این تجربه را به آن ها برای اعمال در سایر کشورها دارند.

http://www.khazarnama.ir/wp-content/uploads/2014/11/khazarnam-22-8-93-36.jpg

همچنین ببینید

ورزشگاه وطنی

رنج شهروندان قائمشهر از برگزاری مسابقات در استادیوم وطنی

ورزشگاه پیر و قدیمی شهید وطنی که در هسته مرکزی شهر قائمشهر و ابتدای ورودی …

۲ دیدگاه

  1. “مردم قائمشهر برنده مناظره زیباکلام وداوری ” درود بر همشهری های عزیزم لازم بذکر است که بگم مردم قائمشهر از اول انقلاب دارای ظرفیت سیاسی با لائی بودند

  2. مردم قائمشهر بهترین و فهیم ترین افراد سیاسی هستند اما بعضی از فرصت طلبها در انتخابات از پله های نردبان این مردم بالا میروند و بعد اینکه به سر منزل مقصود رسیدند فراموش میکنند که این ملت چه حماسه هایی افریدند حتی ماهها باید پشت درب دفتر اقایان به انتظار بنشینیم موفق به ملاقات چند دقیقه ای نشویم .خداوند سزای اعمال فرصت طلبان را هرکه و از هر جناحی هست بدهد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *