آموزش وردپرس
ghadikola-1355948326

معرفی روستای قادیکلای قائمشهر

قائم خبر : قادیکلای بزرگ، مرکز دهستان علی آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان قائم شهر است که در فاصله ۶ کیلومتری از مرکز شهر و ۲ کیلومتری از حریم جنوب شرقی شهر قرار دارد.

قادیکلا دارای جاده آسفالته زیبایی به طول ۳ کیلومتر تا مرکز روستا و نیز ۵ راه شوسه و خاکی به بلندی های اطراف از مرکز روستاست.

این روستا بالغ بر ۵۰ شهید تقدیم انقلاب کرده است و گروهک منافقین بخشی از جنگل های اطراف روستا را در سال های آغازین انقلاب در اختیار داشتند.

روستا دارای یک زمین چمن فوتبال و یک سالن چند منظوره ورزشی است. همچنین دارای یک مرکز بهداشتی و درمانی مجهز به آزمایشگاه و دندان پزشکی و داروخانه و نیز دبستان ، مدرسه راهنمایی، دبیرستان،چهار مسجد و چندین حسینیه، پاسگاه کلانتری، شرکت تعاونی مصرف و اعتبار روستایی، ۵ باب نانوایی ، ۳ باب قصابی ، ۲ سوپرمارکت بزرگ و چندین مینی سوپر کوچک ، فروشگاه قنادی ، صندوق مالی و اعتباری منطقه ای ، دهیاری و دهداری است.

قادیکلا با مساحت حدود ۲ کیلومتر مربع ( که با جنگل های اطرافش حدود ۱۵ کیلومتر می شود) بزرگترین روستای شهرستان قائم شهر است.

این روستا به ۵ محله اصلی و چند ناحیه کوچک تقسیم شده است:

پایین محله ،بالا محله (که به محله چالاکی ها معروف است)،محله دارایی ،هادرکا یور (آن سوی رودخانه) ،رجه

سایر نقاط مهم:

شوش پی ، محله طالبی ها ، مینک (میانک) ، بالایی ، آستانه (بقعه متبرکه ای دارد) ، چال دشت

درویش (مدفن یکی از دراویش اهل دل که قدمت صندوق چوبی آن به حدود ۷۰۰ سال می رسد).

جوانان روستا اهل ورزش بوده و تقریبا در همه رشته های ورزشی یک قهرمان به تیم ملی فرستاده اند!

از قهرمانان ارزنده فوتبال کشور که قادیکلایی هستند، مهرداد اولادی و فرهاد و فرزاد مجیدی معروف تر از بقیه هستند.

از علمای بنام روستا نیز می توان به آیت الله نظری و نیز مرحوم روحانی زاده اشاره کرد که مدت ۲۰ سال امام جمعه شهرستان قائم شهر بود،اشاره کرد.

 

نمایی از شهر قائم شهر از فراز روستای قادیکلای بزرگ

قائم شهر از فراز قادیکلا

قائم شهر از فراز قادیکلا

کَلِک:در چوبی سنتی

نفار:کومه سنتی داخل مزرعه

قادی کلا یکی از مراکز پرورش مرکبات منطقه است

کَلِک چو

نفار:کومه سنتی

گیاه کنجد را بعد از برداشت به این شکل آویزان می کنند تا زیر نور آفتاب بخشکد و رطوبتش را از دست بدهد

چِلو:چاه سنتی با ابزارآلات قدیمی

زنگِ تال که بر گردن گاو و گوساله می آویزند

کیمه/نِفار

بانوی قادی کلایی در مزرعه اش مشغول تهیه آش دوغ برای مهمانانش است

آب بندان

صید ماهی در آب بندان کوچکی در قادیکلا

 

همچنین ببینید

ورزشگاه وطنی

رنج شهروندان قائمشهر از برگزاری مسابقات در استادیوم وطنی

ورزشگاه پیر و قدیمی شهید وطنی که در هسته مرکزی شهر قائمشهر و ابتدای ورودی …

۸ دیدگاه

 1. گزارش و عکس ها بسیار جالب بود

 2. طایفۀ قادی ( قایی ) و شکل گیری قادیکلا در استان مازندران
  یکی از طوائف کرد تبار که در ادوار گذشتۀ تاریخی به مازندران مهاجرت کردند طائفۀ معروف به ـــ( قائی )ـــ از ایل ـــ{ جاف }ـــ کردستان هستند، جاف نام ایل بسیار بزرگ و معروفی است که محل سکونت آنان از کردستان عراق و ترکیه تا کردستان ایران امتداد دارد، از چند ده طایفه که زیر مجموعۀ ای ایل هستند تیره ای بنام نام دارد که جمعی از این طایفه به احتمال قوی در دوران صفویه یا دوران افشاری به شمال ایران به ویژه مازندران هجرت داده شدند، روستاهای زیادی وجود دارد که بنام این طایفه است چون زیرآب و قائمشهر و ارطه و آمل و همچنین طوایف خاصی بنام قادی مشهور هستند، که از طایفۀ قادی یا قائی زیرآب سوادکوه و طایفۀ قادی یا قائی ارفه ده سوادکوه و طایفۀ قادی یا قایی زیرآب سواد کوه و طایفۀ قادی یا قائی سورک و قادی های لاریجان و آمل ، در مورد نامهای روستاها باید به این نکته توجه داشت که دربرخی از آنها مانند قادی کلای زیرآب چون قومی هم به همین نام با ساختار اجتماعی وطایفه ای وجود دارد ، اکثریت سکنــــۀ این منطقـــه از همـان طایفۀ قــــادی هستند ، اما بـــرای مثال روستای ی قائمشهر یا ارطه نخستین مراجعان و بناکنندگان این روستا از طایفۀ قادی بودند و روستا بنام این طایفه مشهور شد ولی در ادوار زمانی بعد طوایف دیگر با منشاء قومی متفاوت دراین مناطق سکنی یافتند ، در تمام موارد نام نخستین طایفه به همۀ روستا اطلاق شده است درمورد طایفۀ قادی رجوع شود بتاریخ کرد و کردستان مردوج – جلد اول – صفحۀ ۱۰۲
  اقتباس از :
  تاریخ طوائف ایران و تاریخ مادها و تاریخ ملل و اقوام پارسی و روزنامۀ همشهری شمارۀ ۶۲۴۰ – مورخ ۱۰ ر ۰۲ ر ۱۳۹۳ – صفحۀ ۴ از صفحات ویژۀ مازندران و تاریخ هفت هزارسالۀ ایران

 3. با سلام . روستای قادیکلای بزرگ روستای زیبایی میباشد خودم برای اولین به این روستا اومدم واقعا خیلی قشنگ میباشد البته بخاطر مرحوم اولادی به این روستا اومدم . روستاهای قائمشهر مخصوصا روستاهای جنوبی و جنوب شرقی ان چون نیمه کوهستانی هستند واقعا زیبا و جاذبه پذیر هستند امیدوارم بشود برای روستاهائی که اینقدر زیبا هستند جاذبه گردشگری هم ایجاد کنند . قدر زیبائیهای شمال را بدانیم و در حفظ آن کوشا باشیم . حسین اکبرنژاد ریکنده از تهران.

 4. مهرنوش اصغرزاده

  با سلام

  یکی از اساتید برجسته و مردی شریف و متواضع به نام دکتر سید مهدی حسینی قادیکلایی در حوزه مدیریت و ریس دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه آزاد فیروزکوه اهل این رئستا بودند که متاسفانه در ۲۸ اردیبهشت ۹۵ در عنفوان جوانی از دنیا رفتند و جامعه دانشگاهی را با خلا ء بزرگی روبرو کردند. مزار ایشان در چالدشت می باشد.

  روحت شاد استاد عزیز

 5. کیوان قائم مقامی قادیکلائی

  سلام مطالب خوبی راجب قادیکلا نوشته آید قابل ذکر است مردمان قادیکلا اولادی و عظیمی ها کرد هستند دارایی ها لر هستند و قبادی ها مشهدی اند و قدمت قائمشهر هم به ۳۵۰۰ سال پیش می رسد

 6. کیاءالدین اولادی قادیکلائی

  با سلام
  در برهه ای از زمان بنا بر سیاست ها و تصمیم گیری های غلط مسئولین وقت قرار بود نساجی شماره ۴ قائم شهر در این روستای بزرگ و زیبا ساخته شود که خوشبختانه این امر میسر نگردید ؛ ولی متاسفانه آثار مخرب و دهشتناکی بر اکوسیستم منطقه و همچنین نابودی جنگل سنگ تلار ، جنگل های خیبوس و انجیل سی و نیز درختان راش ، ممرز ، توسکا و … غیره بر جای گذاشت .
  وجود یک چشمه ی کوچک زیر درخت افرای کهن سال در این روستای سرسبز و بزرگ – خیابان سنگ تلار – زیر درخت افرا قرار دارد که با منظره ای زیبا و آب گوارایش می تواند از دیگر جاذبه های این منطقه و جنگل سنگ تلار باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *