آموزش وردپرس

معرفی روستای کشکا قائمشهر

قائم خبر :کشکا ، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان قائم‌شهر در استان مازندران ایران.این روستا در جاده نظامی و در جوار دانشگاه ازاد قائمشهر ( فنی مهندسی) و قبل جنگل تلار قرار گرفته است.

http://s5.picofile.com/file/8124927550/kashka_blogfa_com.jpg

طبق شنیده ها و نقل قول از قدیمی های محل

کشکا = کش + کا

کش یعنی بغل ، دامنه

کا هم از کاه و برگرفته از کوه

به عبارتی دامنه کوه

http://s5.picofile.com/file/8146529176/10382728_738901759496880_7719060431648535645_n.jpg

زندگی اجتماعی وآداب ورسوم مردم روستای کشکا

همانند همه روستاهای مازندران است. امّا برخی ویژگی‌ها و خصلتهای بارز این روستا قابل توجه و زبانزد خاص و عام در منطقه است. مردم پرشور کشکا در مشکلات همدم و شریک یکدیگرند و تا روز چهلم خانواده سوگوار وغم دیده را تنها نمی‌گذارند و در عمران و آبادی مشارکت. شب‌نشینی‌ها و صله‌ رحم یکی از اخلاق پسندیده مردم کشکا است . احترام به بزرگان و ریش‌سفیدان یکی از صفات برجسته جوانان و نوجوانان کشکا است. اکثر مردم از کشکایی بودن خود افتخار می‌کنند حتی کسانی که چندین سال به شهر و یا جایی دیگر هجرت کردند، روستای خود را فراموش نکرده و غالبا اخر هفته ها پیش بزرگان خود در روستا میروند. زنان کشکایی تا آخرین لحظه عمر دوشادوش مردان تلاش می کنند و در آشپزی و خانه‌داری کدبانوی تمام عیارهستند.مردم این روستا در مراسمات مذهبی مانند محرم در حسینیه محل جمع شده و با شور بسیار زیادی مراسمات را برگزار میکنند.در این مراسمات کشکایی های مقیم شهر هم به آنها میپیوندند

مکان دیدنی:

مکان دیدنی این روستا را میتوان سید عبدالله(ع) در همجواری جاده نظامی و بعد از ورودی روستا نام برد که در تمامی روزها شاهد زائران زیادی هست.

آب بندان روستا هم وقتی موقع نشاء و کشت برنج ، دیدنی می شود

دشت های وسیع و زیبای پایین دست هم خیلی ها رو مجبور می کند تا کنار جاده  و از نمای بالا عکس هایی رو به یادگاری بگیرند

پارک جنگلی تلار از مهمترین نقاط دیدنی این روستا بشمار می رود.

park-jangali-telar-6