چهارشنبه , ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

معرفی پتی لوس(سوسمار طلائی یا لوس مار در فارسی)

قائم خبر-آرمان طالبی: خیلی از شماها دیدید یا حداقل اسمش را شنیده اید.این جاندار را خیلی ها به غلط مار می شناسند.اما این خزنده مهربان نوعی مارمولک بی دست و پا است که در فارسی سوسمار طلایی و لوس مار نام دارد و در زبان مازندرانی به پِتی لوس معروف است خزنده بی آزار غیرسمی که فقط در زمان دفاع با آرواره خویش گاز جانانه ای می گیرد و از حشرات و موش تغذیه می کند البته گاهی نزدیک منازل روستایی از جوجه و کرم ابریشم و دانه توت هم میل می فرماید.

زمستان خواب و اول بهار ظاهر می شود خیلی زورمند و قوی است.این پتی لوس در عکس،از جنس نر است که معمولاً کوچکتر از ماده می باشد.ببینید رنگ آن هم دیگه برایتان مشخص هست و رنگ دیگری ندارد راستی تخم گذار هم می باشد. ماده ها فربه تر هستند. ولی خزنده شناسان به خوبی فرق های بین مارها ولوس مارها را می دانند،به تعدادی از این تفاوت ها در زیر اشاره می کنیم:

اول از همه این که لوس مارها بر خلاف مارها پلک دارند. دوم اینکه آنها هم مانند مارمولک ها هنگام خطر دم خود را قطع می کنند. جالب است بدانید وقتی لوس مارها دم خود را جدا می کنند، دم چند پاره می شود وهمه ی آنها با هم جست و خیز می کنند تا حواس شکارچی پرت شود حیوان بتواند فرار کند. درازی لوس مارها به یک متر می رسد گاهی هم بیشتر است.این گونه مارمولک ها در استان مازندران فراوان وجود دارد و نکته جالب این است که این مار دندان های ریز و نرمی دارد و اگر گاز گرفت فقط باید بر روی محل گازگرفته شده، روغن داغ بریزید تا خوب شود.

نویسنده: آرمان طالبی اتوئی

همچنین ببینید

تجلیل از برترین سخنرانان موسسه سخنوران حرفه ای

در آیینی با حضور جمعی از مسولان شهرستانی از برترین سخنرانان موسسه سخنوران حرفه ای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 8 =