آموزش وردپرس
1430645348824_1011

معلم زبان انگلیسی باغ‌داری آموزش می‌دهد

قائم خبر: یک معلم زبان انگلیسی حیاط بایر و بی‌زرع مدرسه‌ای در روستای افرای قائم‌شهر را به یک محیط زنده و کار تبدیل کرد تا هم دانش‌آموزان حرفه کشاورزی را عملا تجربه کنند و نیز از عایدات آن همگی بهره‌مند شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه مازندران، رضا گتایبان از جمله افرادی است که با آنکه رشته دانشگاهیش زبان انگلیسی است و در دانشگاه سراسری تحصیل کرده اما شغل معلمی در آموزش و پرورش او را راضی نکرده و به شغل دوست داشتنی و پدری خود روی آورده و فعالیت‌های گسترده‌ای در راستای باغداری و کشاورزی انجام داده و همین اقدامات او خبرنگار ایسنا را مجاب کرد تا به قائم‌شهر، جاده نظامی روستای افرا، مجتمع آموزش و پرورشی شیخ طبرسی برود و از نزدیک فعالیت‌های این معلم کشاورزپیشه را جویا شود.

رضا گتابیان ملک خیلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه مازندران، گفت: کارشناسی زبان انگلیسی دارد و از سال ۱۳۷۲ وارد آموزش و پرورش شده است.

وی افزود: متولد ۱۳۵۰ است و ۲۰ سال در کار گل و گیاه و باغداری فعالیت دارد و این شغل را با علم و دانش روز همراه کرده و حساب شده کار می‌کند.

گتابیان تصریح کرد: دوستی با طبیعت دوستی با خدا است و در قرآن کریم به طبیعت و نعمات الهی بسیار اشاره شده و باید بدانیم تغذیه و حیات ما وابسته به تولیدات کشاورزی است.

وی درباره چگونگی ورود به این کار گفت: یک بار به صورت تصادفی وارد مدرسه شیخ طبرسی روستای افرای قائمشهر شدم و چشمم به یک مدرسه مخروبه و یک مدرسه نوساز افتاد و بعد تصمیم گرفتم حیاط بایر و بی‌زرع مدرسه را به یک محیط زنده و کار تبدیل کنم تا هم دانش‌آموزان حرفه کشاورزی را عملا تجربه کنند و نیز از عایدات آن همگی بهره‌مند شوند.

این معلم با اشاره به اینکه حیاط این مدرسه با بکارگیری ماشین‌آلات مکانیکی و.. تسطیح شد، اظهار کرد: در این مدرسه سعی شد درختانی غرس شود که در همه فصول سال بتوان از میوه‌های مختلف آن بهره‌مند شد.

وی با بیان اینکه به‌طور کلی نهال‌ها را در ۴ پایه در زمین مورد نظر می‌توان پیوند زد، افزود: اولین پایه نارنج است که در مقابل یخبندان تحمل آن ضعیف است و ۹۰ درصد باغات مازندران با پایه نارنج است.

این معلم اظهار کرد: پایه دوم به نهالکاری «سیتروملو» اختصاص دارد که یک پایه وارداتی و از نارنج‌های سه برگ است و در مقابل سرما مقاومت بالایی دارد و تامسون خونی را به آن پیوند می‌زنند.

گتابیان گفت: نوع سوم پایه «سیترنج» است که سه برگ دارد و برای نارنگی زودرس (ژاپنی) استفاده می‌شود این نوع پایه پربار و کوتاه است و میوه آن در شهریور به بازار می‌آید که از نظر اقتصادی سوددهی خوبی دارد.

وی افزود: پایه «سیروس» بیشتر برای درخچه‌های تزئینی در آپارتمان‌ها و حیاط و گلدان به‌کار می‌رود، این گونه درخت کوتاه قد و پربار است.

این کارآفرین اظهار کرد: از مزیت استفاده از پایه‌های وارداتی این است که به علت کوتاه بودن می‌توان از فضای بین درختان برای کشت انواع صیفی‌جات استفاده کرد و محدودیتی در این موضوع نیست.

وی افزود: در این مدارس در زنگ آموزش او همه دانش‌آموزان شاد هستند و همه با تشویق‌های متنوع عملا وارد کار باغداری می‌شوند.

گتابیان گفت: به دانش‌آموزان یاد داده چگونه از کمترین فضای خاک برای تامین سبزیجات مصرفی خودشان بهره گیرند.

این کارشناس مجرب گل و گیاه اظهار کرد: در حال حاضر در چندین مدارس طرح خود را پیاده کرده و آمادگی دارد این طرح‌ها را در هر سطحی از مناطق اجرا کند.

وی از همکاری خانم ولایتی مدیر مدرسه مجتمع شیخ طبرسی به سبب اعتماد به وی و حمایت از این طرح تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش ایسنا، مازندران بر اساس آنچه از فعالیت کشاورزی این معلم مشاهده شد، این کارشناس مجرب کشاورزی و باغداری الگوی خوبی برای فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی است آنانی که آرزو می‌کنند ای کاش رشته تحصیلی‌شان غیر از کشاورزی بود، وقتی با گتابیان سخن می‌گفتیم با حرارت و عشق از فعالیت در زمین باغداری حرف می‌زد و درختان را فرزندان خود می‌داند که در دوران پیری به کمکش خواهند آمد.

وی چنان شیفته این شغل است که برای کارشناسی ارشد کشاورزی مطالعه می‌کند و امسال قصد دارد در این رشته در دانشگاه سراسری شرکت کند از همه چیز گذشته دیدگاه الهی و دینی که وی نسبت به دنیای کشاورزی و باغداری دارد یک انگیزه قوی در درون او ایجاد کرده است، او این شغل را عبادت می‌داند و احادیثی که در باره کشت و زرع بیان می‌کند که او نسبت به این شغل امیدوار می‌سازد.

به گزارش ایسنا، گتابیان تاکنون در پنج مدرسه طرح خود را اجرا کرده و در زمین خود نیز به باغداری مشغول است.

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

۲ دیدگاه

  1. زنده باد دبیر گتابیان

  2. پایه سیروس ؟؟؟ یا سیتروس؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *