آموزش وردپرس
dabirestan

نخستین دبیرستان های قائمشهر

قائم خبر – آرمان طالبی اتوئی: به عقیده ی بسیاری حتی کسانی که تحصیلات دانشگاهی دارند، دبیرستان خاطره انگیزترین دوران تحصیل است.همانا بسیاری از ما برای رسیدن به دانشگاه کوشش بسیار کردیم اما همواره از خاطرات شیرین دبیرستان، به نیکی یاد می کنیم. تصمیم گرفتم تا در مورد نخستین دبیرستان هایی که در قائمشهر دایر شدند مطالبی گردآوری کنم و با یاری قلم وکاغذ به استحضار شما برسانم.

این دیباچه را پیشکش همه ی دهه شصتی ها می کنم…

وارد مدرسه که شدم ناگهان تمام خاطرات دبیرستان از جلوی چشمانم گذشت…دوچرخه ۲۸ و پیکان دبیران،سمند و پژو پارس شده بود… لباسهای ساده، مارک دار و جین شده بود… نیمکت های کهنه، همه تک صندلی شده بود… از توپ پلاستیکی و گل کوچک خبری نبود،موبایل و تبلت فراوان شده بود…تنها زنگ اخبار از آن دوران مانده بود که صدای زنگ آن من را از آن دوران بیدار کرده بود!!!

دبیرستان رازی به عنوان نخستین دبیرستان قائمشهر،درسال ۱۳۳۶ تاسیس شد،که ابتدا در خیابان کوچکسرا بود و سپس به کوچه ی لاریمی منتقل شد و بعد ها به دبیرستان علامه طباطبایی تغییر نام داد.از سال ۱۳۶۱ نیز به دبیرستان امام جعفر صادق(ع) مسما گشت.در آن دوران ازدیاد دانش آموزان،دردو شیفت امام جعفر صادق و علامه طباطبایی فعالیت می کرد که در حال حاضر با نام امام صادق و به صورت دبیرستان هوشمند به فعالیت خود ادامه می دهد.این دبیرستان همچنین از نخستین دبیرستان های هوشمند استان مازندران می باشد. محیط پیرامون دبیرستان مانند امروزه خانه و کاشانه وجود نداشت،بیشتر باغ و بیشه بود.یکی از دانش آموزانی که در سال ۱۳۴۴ در دبیرستان رازی درس خوانده بودند، گفتند: حتی بعضی از دانش آموزان با اسب به مدرسه می آمدند!نخستین مدیر دبیرستان رازی آقای فضل عباسِ صادق بودند که اصالت آذری داشتند.سپس در سال ۱۳۴۸ آقای علاالدین باقری مدیر مدرسه رازی شدند.(شایان ذکر است که آقای باقری نخستین دبیر ریاضی قائمشهر بودند و بین دانش آموزان هم بسیار محبوب بودند). مدیران این دبیرستان را از بدو تاسیس تاکنون در نگاره ی زیرمشاهده می کنید. همچنین این دبیرستان شهدای زیادی تقدیم کرده است. مرحوم موسی رحیمی مدیرکل فقید راه و ترابری استان مازندران هم در این دبیرستان بودند که نگاره ی دوران دانش آموزی ایشان را مشاهده می کنید.( از طرفی چون این مدرسه در کوچه ی لاریمی مستقر شد میان مردم به دبیرستان لاریمی نیز شهرت یافت)

 

در سال ۱۳۴۱ دبیرستان رضا پهلوی در خیابان تهران تاسیس شد.این مدرسه ابتدا مقابل دخانیات و در کوچه ی ارکیده بود،سپس در سال ۱۳۷۲ به جنب درمانگاه شهید رجایی منتقل شد. محل سابق دبیرستان هم اکنون دبیرستان دخترانه ی حضرت معصومه می باشد. این دبیرستان سپس به دکترهشترودی تغییر نام داد و پس از مدتی به شهید درزی شهرت یافت. در زمانی که مدارس دوشیفت بودند یک شیفت با نام دکتر شریعتی فعالیت می کرد که چند سالی است دبیرستان دکتر شریعتی به آبدانسر منتقل شده وبه صورت نمونه دولتی فعالیت می کند.محل سابق دبیرستان با همان نام شهید درزی مبادرت به پذیرش دانش آموز می کند.بخشی از مدیران دبیرستان شهید درزی پس از انقلاب شامل۱-مرحوم عشق علی علیپور۲-آقای کمال نامدار۳-سید رسول موسوی۴-کیوان کوچکی میباشند.

در سال ۱۳۵۰ دو دبیرستان سپهر(پسران) و شرف (دختران){ناموس سابق}۱،دایر شدند. دبیرستان سپهر پس از مدتی به(سعید نفیسی)تغییر نام داد و هم اکنون به دبیرستان شهید مطهری شهرت دارد.این دبیرستان در کوچکسرا واقع است و ساختمان این دبیرستان نیز حدود۴۵ سال قدمت دارد.در زمان دوشیفت بودن، یک شیفت تحت نام شهدا فعالیت می کرد.مدیران این دبیرستان از بعد انقلاب تا کنون به ترتیب شامل:۱-صمد اشکانیان۲-غلامحسین ابراهیم زاده۳-شهید شعبان فکوری -احمدعلی رضایی۵-سید علی اصغر حسینی۶-قاسم مفتونی۷-پرویز محمودی۸-بهبود خانلری۹-عبدالله امیری۱۰-رامین۱۱-مسعود آقایی می باشند.

۱)مدرسه ی ناموس که بیشتر در رشته ی علوم انسانی فعالیت می کرد و همانطور که گفته شد، بعدها به دبیرستان شرف تبدیل شد.مکان آن دبیرستان، درمانگاه فرهنگیان کنونی بود.ن دبیرستان هم اکنون با نام عاشورا فعالیت می کند.روند تغییر نام این دبیرستان به ترتیب:

۱-ناموس۲-صدیقه رضایی۳-شرف۴-انتظارموعود۵-عاشورا.

مدرسه ی پویا در سال ۱۳۲۲ تاسیس شده بود که بعدها به دبیرستان دخترانه با نام فرح تبدیل شد.رشته های تدریس شده در آن،علوم طبیعی(تجربی) و ریاضی بود،مکان آن مقابل آموزش و پرورش که الان کانون خواهران فعلی است بود.وهم اکنون با نام دبیرستان فاطمیه فعالیت می کند. روند تغییر نام این دبیرستان به ترتیب:۱- پویا۲-فرح۳-فیضیه و فاطمیه می باشد.

درد دل های مشترک جمعی از دبیران و مدیران:

سیاست زدگی آفت برزگی است که بر پیکره ی آموزش و پرورش آسیب های زیادی وارد کرده است.انتخاب مدیران مدارس،سفارشی و لابی بازی شده و بر اساس لیاقت و شایسته سالاری نیست . این آموزش را که از حیاتی ترین و مهم ترین مسائل کشور است به چالش می کشد.آنان نیزمعتقد بودند،ازهرنوع تفکری که پایبند به ولایت مطلقه فقیه و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است، باید درآموزش و پرورش استفاده شود نه تفکرات سیاسی محض.همچنین یک معلم باید تامین باشد تا برای تربیت و تعلیم و آموزش آینده سازان،دغدغه ای نداشته باشد.

قائم خبر تمام کوشش خود را، برای افزایش آگاهی شما خواهد کرد.

آرمان طالبی اتوئی

همچنین ببینید

modiran_mazandaran

مدیران مازندرانی در بدنه اجرایی کشور

استان مازندران از جمله استان‌های مدیر پرور بوده که به‌واسطه توانمندی برخی از این مدیران …

۱۸ دیدگاه

 1. لطفا از تاریخچه تأسیس هنرستان شریف واقفی(کوروش کبیر سابق) که یکی از بزرگترین هنرستان های استان میباشد مطالبی تهیه بفرمایید….

  با تشکر

 2. سلام جالب بود
  از مدیر عزیزمون آقای نجاتی در دبیرستان امام جعفر صادق هم مطلبی بیاورید
  عکس ها مربوط به دبیرستان امام جعفر صادقه

 3. سلام
  مرحوم حسین مهدیزاده (در عکس دوم) رتبه ۳۰ کنکور سراسری و فارغ‌التحصیل مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف بودند. ایشان کارشناسی ارشد و دکترایشان را نیز با رتبه ۱در دانشگاه صنعتی شریف گذراندند و دقیقاً بعد از اتمام دوره دکتری، در روزی که تز پایان نامه دکترایشان را تحویل دادند، در حین مراجعه به منزل از تهران، با پیکان شخصی‌شان در زیراب تصادف کرده و فوت نمودند. ایشان در دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور تهران) به عنوان استاد مشغول به کار بودند. نکته قابل ذکر در مورد ایشان آن است که در دوره دکتری موفق به ارائه روش جدیدی در افزایش راندمان تصفیه فاضلاب بیهوازی شدند که هنوز هم در حال استفاده می‌باشد. یادشان گرامی. روحشان قرین رحمت الهی.

  • روح دکتر مهدزاده شاد. ایشان داماد آقای ملک زاده (شیرگاهی) بودن و من در مراسم تشیع جنازشون بودم. قیامتی بود و در روستای گاوان کلا بابلکنار به خاک سپرده شدند.

 4. پروفسور کوروش نوذری استاد تمام گروه فیزیک دانشگاه مازندران از دبیرستان امام جعفر صادق فارغ التحصیل شدند..( چهره ماندگار سوادکوه)

 5. خوب بود حالا که یادی از ۶۴کردید از کلاس A هم می نوشتید مخصوصا دوستان با اخلاق شهیدمان سید عبدالمجید تقوی (رتبه ۱۸ سال۶۴) وامین براری(با اخلاقترین فرد کلاس)

 6. اولین عکس بالای صفحه عکس دبیرستان شهید مطهری(شهدا)هست.یادش بخیر چه دورانی بود

  • سلام ، اولین عکس این صفحه مربوط به مسابقه فینال می باشد که در آن مسابقه کلاس دوم ریاضی قهرمان آن شد . اعضای آن تیم آقایان حسن عنایت زاده ، محمود یونسی ، محمد مهدی دارائی ( کاپیتان)، کروش توکلی ، مجیب طبرستانی و دروازبان تیم که نامش یادم نیست . و زننده ضربه در عکس اقای محمد مهدی دارائی می باشد.

 7. سلام
  یادش یخیر دبیرستان شهید ساداتی کوچه ظرافت.اقای پاکدل واقای مدیر موسوی.مسابقه فوتبال دهه فجر ساعت۶:۳۰صبح چه حالی میداد

  • سلام.
   میشه فامیلتونو بگید چون دقیقا مدیر و ناظم و مسابقات دهه فجری که ازش میگید مصادف با دوران درس خوندن من تو این دبیرستانه.

 8. باسلام لطفا درباره دبیرستان شهدا(مطهری)در کوچکسرا که از دبیرستانهای باسابقه قائمشهر است مطلب بگذارید

 9. با سلام
  مدیران موفق همچون مرحوم بهمن سیفی و محسنی در دبریستان شهد ا بوده اند که ظاهرا نویسنده فراموش نموده بودند .

 10. گزارش شما بسیار ساده وسطحی بوداز دبیرستان شهدا کم نوشتید ،از دبیر کهنسال .مهندس قنبر سوادکوهی یادی نکردید.امیدوارم هرجا هستن سلامت باشن

 11. مرحوم علی پور اولین مدیر پس از انقلاب دبیرستان دکتر شریعتی بودند.خدایش بیامرزد. روزگار چه نکرد با ما….

 12. مدرسه شهید ساداتی بعد راه اهن با معدل پونزده و هفتادو یک میتونم برم؟رشته تجربی ثبت نام کنم!؟؟؟

 13. من بهترین دوران تحصیلم در دبیرستان امام جعفر صادق در سال تحصیلی ۸۶-۸۵ بود یادش بخیر.

 14. خانم مشعوفی مدیر دبیرستان فاطمیه روحش شاد!کاش یادی از این بانو میکردید که شهر مدیون ایشون هستند!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *