آموزش وردپرس
hosein_eshghi

نشست خبری رئیس دادگستری و دادستان قائمشهر

بیش از ۵۰ هزار پرونده قضایی در محاکم قضایی شهرستان قائم‌شهر/۹فقره قتل در سال ۹۴

دادستان : شمار زندانیان قائمشهر ۲۱ درصد کاهش یافت/سرقت رتبه اول و محکومیت‌های مالی و مواد مخدر در رتبه‌های دوم و سوم جرائم

نشست خبری حجت السلام برهانی – رئیس دادگستری قائمشهر و عشقی دادستان این شهر با مناسبت هفته قوه قضائیه در محل دادگستری قائمشهر برگزار شد .

رئیس دادگستری شهرستان قائمشهر خبر داد: در مجموع پرونده های ورودی به محاکم، دادسراها و محاکم عمومی در قائمشهر بیش از ۵۰ هزار مورد بود که بیش از همین میزان نیز مخدومه شد.

رئیس دادگستری شهرستان قائمشهر، تصریح کرد: در بخش محاکم قضایی هنوز کمبودهایی وجود دارد و امیدواریم با تبدیل وضعیت برخی از دادیاران این مشکل حل شود.

این مسئول گفت: هر چند در شهرستان قائمشهر ۴ شعبه کیفری وجود دارد اما با توجه به کار زیاد در این شعب، درخواست شعبه ۱۰۵ صادر شده و پنجمین شعبه کیفری منتظر ابلاغ و شروع به کار است.

برهانی با اشاره به اینکه از ۷ شعبه ای که به مسائل حقوقی می پردازد دو شعبه مربوط به خانواده است که پرونده های خانواده بیشترین ورودی را به محاکم قضایی دارد، اظهار کرد: در ماه بیش ۲۲۰ الی ۳۰۰ پرونده مربوط به خانواده وارد محاکم قضایی شده است که الزاما باید دادگاه شعبه خانواده تأسیس شود.

وی افزود: در شعب خانواده نگاه باید در راستای صلح و سازش باشد اما با توجه به حجم پرونده های ورودی عملا چنین امکانی وجود ندارد و در حال حاضر شعب خانواده ۹ الی ۱۰ پرونده درروز را رسیدگی می‌کند.

رئیس دادگستری شهرستان قائمشهر با بیان اینکه در شورای حل اختلاف نیز ۱۲ شعبه حل اختلاف شهری و ۱۱ شعبه حل اختلاف روستایی در قائمشهر وجود دارد، گفت: در شعبه حل اختلاف شهری دعاوی مالی ۵ میلیون تومان و در قانون جدید سقف ۲۰ میلیون تومان را رسیدگی می کند اما در شورای حل اختلاف روستایی تا ۲ میلیون رسیدگی می شود اما حکمی صادر نمی کند و این شورا فقط برای صلح و سازش است.

این مسئول با اشاره به اینکه متأسفانه در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ افزایش ورودی پرونده ها را داشتیم، گفت: در مجموع پرونده های ورودی به محاکم، دادسراها و محاکم عمومی در قائمشهر بیش از ۵۰ هزار مورد بود که بیش از همین میزان نیز مخدومه شد.

برهانی با بیان اینکه برنامه های سال جاری دادگستری قائمشهر حول سه محور است، گفت: باید ورودی پرونده ها و همچنین پرونده های موجود را کاهش دهیم و نیز اجرای احکام مدنی و کیفری ساماندهی شود بنابراین برای کاهش پرونده های وردی باید شهرداری ها، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و ثبت و احوال حمایت کنند تا بتوانیم عملکرد و سلامت دستگاه قضایی را افزایش دهیم.

وی افزود: از ۲۷ پرونده که از منابع طبیعی برای رفع خلیت به این مرکز فرستاده شد ۱۷ پرونده محکوم به خلیت شد.

رئیس دادگستری شهرستان قائمشهر درباره رسیدگی به پرونده های تغییر کاربری اراضی که به طور جدی در دستور کار قرار دارد، گفت: شعبه ویژه ای برای پرونده های تغییر کاربری تخصیص یافت که این پرونده ها مربوط به اراضی زراعی و باغی است که به طور اختصاصی رسیدگی می شود.

برهانی درباره برخورد با جرائم خشن، یادآور شد: در سال گذشته ۹ فقره قتل عمدی با انگیزه‌های مختلف در قائمشهر اتفاق افتاد که در کوتاه ترین زمان ممکن قاتلین شناسایی و راهی زندان شدند و همچین ۱۵ فقره کارد چاق کن‌ها دستگیر شدند.

دادستان قائم‌شهر با اشاره به کاهش ۲۱ درصدی تعداد زندانیان قائم‌شهر گفت: سرقت رتبه اول و محکومیت‌های مالی و مواد مخدر در رتبه‌های دوم و سوم جرائم قرار دارند.

حسین عشقی عصر یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: در راستای برخورد و مقابله با جرائم شهرستان قائم‌شهر، در سال گذشته ۱۸ هزار و ۶۹۹ پرونده در دادسرا تشکیل و در مقابل ۱۸ هزار و ۹۸۳ پرونده با ضریب مثبت مختومه شد.

وی در ادامه گفت: در شهرستان، افزایش نزاع و درگیری و برخورد با جرائم خشن را شاهد هستیم که بیکاری و تعطیلی کارخانجات قائم‌شهر و وجود قومیت‌های مختلف می‌تواند از دلایل اصلی افزایش آن محسوب شود.

دادستان قائم‌شهر، تصریح کرد: برخورد با اراذل‌واوباش و بی‌حجابی و بدحجابی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و برای برخورد با جرائمی که مخل نظم و امنیت اجتماعی هستند یک شعبه ویژه در نظر گرفته‌شده است.

در پایان عشقی وضعیت ساختمانی دادسرای قائم‌شهر را یکی از مشکلات مهم این اداره بیان کرد و گفت: ساختمان جدید و در حال احداث دادسرا تاکنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسد.

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *