چهارشنبه , ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

نگاهی به تاریخچه ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر

 امروزه استادیوم پیر شهید وطنی جمعیت مشتاق فراوانی را در بازیهای خانگی نساجی مازندران در جای می دهد.اخیرا مدیرعامل سازمان آتش نشانی قائمشهر در مورد ایمنی این ورزشگاه هشدار داد و جوشکاری نامناسب سکوهای فلزی و همچنین فاصله ی زیاد بین پله های سکوی سیمانی را از موارد خطرآفرین این ورزشگاه برشمرد.

به گزارش مازندلیگ ، این مسئله بهانه ای شد تا به گوشه کوتاهی از تاریخچه این ورزشگاه فراموش نشدنی و خاطره انگیز بپردازیم.

ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر حدود ۹۰ سال قبل به عنوان بخشی از مراتع این شهر به شمار می رفت تا اینکه شهریور سال ۱۳۲۰ در پی اشغال شمال ایران توسط  قوای اتحاد جماهیر شوروی شاهد احداث پادگان نظامی در محل فعلی این ورزشگاه توسط نیروهای بیانه بودیم .

به مرور زمان روسها برای ایجاد شور و نشاط و تقویت قوای بدنی سربازان خود مبادرت به ایجاد زمین فوتبال درگوشه ای از  پادگان می کنند و با توجه به  تبحر و علاقه روس ها به رشته ژیمناستیک ، در بخشی از این زمین ورزشی (سکوی بتنی فعلی) تجهیزات ژیمناستیک قرار دادند.

بعد از ترک قوای شوروی از قائمشهر ( علی آباد سابق ) این مکان کاربری ورزشی خود را حفظ کرد و با این تفاسیر باید گفت در واقع پای رشته های فوتبال و ژیمناستیک توسط روسها به قائمشهر باز شد تا پس از ۹۰ سال همچنان در رگ و خون مردمان این شهر ریشه دوانده باشد.

اینطور که ریش سفیدان می گویند در برهه ای از زمان مسئولان وقت این شهر قصد داشتند زمین فوتبال را تخریب کنند ولی فردی سمج که اهل آمل بود و در کارخانه  نساجی کار می کرد سرسختانه مانع انجام این تصمیم شد و سایر کارگران را بر علیه این تصمیم شوراند تا تنها زمین ورزشی این شهر از خطر نابودی رهائی یابد و طی سال های بعد نیز توسط دلسوزانی مانند مرحوم عباس اسفندیاری که بعدها به عنوان پدر ورزش قائمشهر نامیده شد گسترش یابد .

در برهه ای از زمان شاهد ظهور ژیمناستیک کاران خوبی از این شهر کوچک نیز بودیم که از امکانات برجای مانده از قوای شوروی استفاده کردند و این شهر را به خواستگاه ژیمناستیک کشور تبدیل کردند.

در بخش فوتبال نیز  قائمشهر آن زمان صاحب ۳ تیم فوتبال به نام های نساجی شماره یک، نساجی شماره دو و وزارت فرهنگ(آموزش و پرورش فعلی) شد که در همان زمین فوتبال بازی می کردند.

زمین ورزشی قائمشهر تا قبل از انقلاب نام خاصی نداشت و پس از انقلاب مدتی به افتخاری معروف بود و بعد از شهادت شهید وطنی به این نام مسما گشت و سکوهای مختصری نیز در محل فعلی سکوهای فلزی تعبیه شده بود به گونه ای که رختکن دو تیم در زیر سکوها و در وسط آن نیز جایگاه ویژه هم سطح دو سکو تعبیه شده بود ( عکس شماره ۱ ). جالب اینجاست که در آن زمان از فنس دور زمین خبری نبود و کارگران نیز بعد از هر شیفت کاری در این زمین فوتبال بازی می کردند و بدین ترتیب فوتبال در خون مردم قائمشهر وارد شد و ورزش اول این شهر شد. ولی بعدها دور زمین را فنس کشی کردند.

http://s5.picofile.com/file/8112003742/1.jpg

رشد و پیشرفت سریع رشته فوتبال در ایران سبب شد قائمشهر نیز از این قاعده مستثنی نباشد تا شاهد فعالیت سه تیم قدرتمند نساجی ، صنعت نفت و آزمایش در فوتبال این شهر باشیم. از سوی دیگر روز به روز بر خیل عظیم هواداران قائمشهر نیز افزوده می شد که این مسئله  مسئولان را مجاب کرد نسبت به افزایش ظرفیت سکوها مبادرت ورزند.

به همین دلیل تصمیم گرفته شد سکوهای های کم ظرفیتی که در محل فعلی سکوهای فلزی ساخته شده بود تخریب شود و جای آن سکوهای بزرگتری احداث گردد. ولی این تصمیم با واکنش عده ای از فوتبال دوستان قائمشهری که فکر می کردند سکوی دیگری جای آن احداث نخواهد شد مواجه گردید. به هر حال این سکوها که تنها چند پله داشت تخریب گردید و به مرور زمان سکوهای فلزی فعلی احداث گردید( عکس شماره ۲ ) . هر چند قبل از آن نیمه پائین سکوی بتنی نیز احداث گردید ( عکس شماره ۳ )  و در ادامه سکوی پشت دروازه نیز به ظرفیت قبلی افزوده شد و مسئولیت حفظ چمن ورزشگاه نیز بر عده فردی سختکوش و فوتبال دوست به نام احمد احمدنژاد گذاشته شد( عکس شماره ۴ ).

http://s5.picofile.com/file/8112003784/2.jpg

http://s5.picofile.com/file/8112003800/3.jpg

http://s5.picofile.com/file/8112003834/4.jpg

 

از آنجائیکه رشته فوتبال در شهر قائمشهر بیش از حد مورد اقبال مردم این شهر واقع گردید مسئولان وقت دریافتند سکوهای فعلی نیز جوابگوی فوتبال دوستان قائمشهری که عمدتاً از هواداران نساجی مازندران و صنعت نفت قائمشهر بودند نمی باشد تا مجبور شوند  نسبت به گسترش سکوی بتنی و احداث نیمه دوم این سکو نیز اقدام کنند تا ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر به شکلی که امروزه شاهد آن هستید در آید و میزبان بازی های نساجی و سایپاشمال که از لیگ قائمشهر خود را به لیگ یک کشور رسانده بود باشد.

و اما استقبال قائمشهری ها از بعضی بازی های نساجی مازندران  مانند تقابل این تیم مقابل استقلال تهران در مسابقات جام حذفی و بازی های این تیم مقابل داماش گیلان و نفت تهران( عکس شماره ۵ ) در مسابقات لیگ یک نشان داد سکوهای فعلی نیز جوابگو نیست و همچنان باید نسبت به افزایش سکوهای آن اقدامات لازم صورت گیرد.

http://s5.picofile.com/file/8112003884/5.jpg

در طی سالیان اخیر نیز بابت زمین چمن بی کیفیت این ورزشگاه مشکلات زیادی برای تیم نساجی مازندران بوجود آمد ولی با حضور مهدی پرهام در این باشگاه ، فوتبال دوستان قائمشهری برای اولین بار شاهد یک چمن طبیعی بسیار زیبا و با کیفیت بودند( عکس شماره ۶ و ۷ ) اما یک هفته پس از اینکه باشگاه نساجی مسئولیت نگهداری از چمن این ورزشگاه را به اداره ورزش و جوانان قائمشهر تحویل داد دیگر خبری از آن چمن مخملی و سبز نبود و گویا ورزشگاه شهید وطنی به مزرعه کلزا تبدیل شده بود.

http://s5.picofile.com/file/8112003900/6.jpg

http://s5.picofile.com/file/8112003942/7.jpg

در طی دو سال بعد از آن نیز ، تلاش مسئولان برای کاشت چمن طبیعی جواب نداد ( عکس شماره ۸ )

http://s5.picofile.com/file/8112003976/8.jpg

بالاخره پس از دو سال آوارگی تیم های قائمشهری نساجی و سایپاشمال در ورزشگاه های ساری و بابل ، این ورزشگاه با تلاش و کوشش احمد سعادتمند ، مدیرکل اداره ورزش و جوانان قائمشهر به چمن مصنوعی ۲ ستاره فیفا که توسط شرکت هاتکو ترکیه و از الیاف هلندی تهیه شده است مجهز شد تا فوتبال قائمشهر تقریباً تا یک دهه دغدغه نگهداری از چمن طبیعی را نداشته باشد( عکس شماره ۹ و ۱۰ ).

http://s5.picofile.com/file/8112004018/9.jpg

 http://s5.picofile.com/file/8112004034/10.jpg

 ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر در طول حیات خود بازی های بسیار جذاب و پرتماشاگری را به خود دیده است که پیروزی ۵ بر ۰ نساجی مقابل استقلال تهران ، برد ۲ بر ۰  و ۳ بر ۱ این تیم مقابل پرسپولیس و پاس تهران و همچنین شکست سنگین ۴ بر ۱ داماش گیلان مقابل نساجی از معدود بازی های برگزار شده در این ورزشگاه بود . البته در کنار این بازی باید دیدارهائی که بین نساجی و صنعت نفت قائمشهر ( عکس شماره۱۱) و همچنین تیم های ساروی صورت گرفت را نیز باید افزودکه در بعضی اوقات هواداران دو تیم تا چند متری خط زمین می نشستند و بازی تیم محبوب خود را نظاره گر بودند.

 http://s5.picofile.com/file/8112004050/11.jpg

مازنـدلیـگ – آرمان طالبی

همچنین ببینید

تجلیل از برترین سخنرانان موسسه سخنوران حرفه ای

در آیینی با حضور جمعی از مسولان شهرستانی از برترین سخنرانان موسسه سخنوران حرفه ای …

۷ دیدگاه

 1. یادش بخیر بچه و نوجوان که بودیم زمین فوتبال زیاد میرفتیم من هنوز اون سکو های قدیمی تو ذهنم هست
  تخمه آلاسکا دوغ و …

 2. اگه عکسی از بازی داماش بذارین فوق العاده است…

 3. قائمشهرشهر من

  یادش بخیر .دست مریزاد نوستالوژى جالبی بود .بازیکنانی مثل محسنیان /دست نشانها/مهمان نواز/تورانی /بزاز/مسگر ساروی ها/اونق/اضطراری/…
  جنگ طرفداران صنعت ونساجی تو کلاس درس /روی دیوار کلاس اسم بازیکنان با گچ رنگ لباس تیم تو مدرسه جعفر صادق یادش بخیر یادش بخیر
  باخت استقلال وپرسپولیس یادش بخیر /همون موقع نساجی وصنعت باعث شده بودن که علاقه ای به استقلال وپرسپولیس نداشته باشم و غیرت وتعصب شهرم رو یاد بگیرم یادش بخیر .اما الان امان ازدست سیاسیون !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. یادش بخیر اون سکو ها ………………….♥ ش

 5. عاشق علی شاه قائمی

  واقعا” جای یک تیم از شهرمان در لیگ برتر خالی است با تشکیل یک کار گروه متشکل از همه مسئولین و مردم پیش بسوی لیگ برتر ( یا علی)

 6. اشتباه گفتید دوست عزیز،تاریخ مالکیت ورزشگاه وطنی قایمشهر برمیگرده به مالک مازندران یعنی هوژبر سلطان که چندی پیش فرزندان اون بزرگمرد با رو کردن اسناد و مدارکی مالکیت خودشون رو اثبات کردن ولی بازم با اون رو به مردم قایمشهر اهدا کردند که بزرگی خودشون رو ثابت کنند

 7. مگه قبل انقلاب اسمش شهنا نبود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 4 =