آموزش وردپرس
124095_thum

واگذاری زمین به تولیدکنندگان خاویار در مازندران

قائم خبر:سیدهادی حسینی با بیان اینکه سازمان شیلات منطقه نسبت به روند تولید خاویاردریای خزر کم توجه است، گفت:متاسفانه ۵ واحد تولید خاویاردرمنطقه ما وجود داشته است که به دلیل نبود نظارت و یا حمایت به طور کل تعطیل شده اند و علاوه بر آن ۳ طرح دیگر در حاشیه دریای خزر تعطیل شده است.

hoseini

نماینده مردم قائمشهر،سوادکوه و جویبار درمجلس شورای اسلامی،افزود: اگر این واحدها به بخش خصوصی سرمایه دار و توانمند ارایه می شد،اکنون شاهد تعطیلی آن ها نمی شدیم.اکنون ما این آمادگی را داریم تا سرمایه گذارانی که آماده فعالیت و تولید ماهی خاویار دراین خطه ازشمال کشور هستند دعوت به سرمایه گذاری کنیم و با دراختیار قراردادن زمین با تعریف زمانی مشخص این پروژه های تولیدی را به آن ها واگذار کنیم.

وی با اشاره به واحد تولید خاویار درکلاردشت،عنوان کرد:واحد تولید و پرورش ماهی خاویار کلاردشت نزدیک به ۴ سال است که اقدامات زیرساختی خود را برای پرورش دوهزار و ۵۰۰ تن ماهی خاویاری آغاز کرده است.

افزایش تولید خاویار اشتغال زایی و ارزآوری به همراه دارد

حسینی،با بیان اینکه خاویارایران با درایت دستگاه های اجرایی می تواند احیاء شود،تصریح کرد: این واحد تولیدی در کلاردشت درنظر دارد،سالانه ۳۰ تن خاویار تولید کند وعلاوه بر اشتغال‌زایی که نزدیک به ۲۰۰ نفر ایجاد کرده است نقش فزاینده ای در صادرات مروارید سیاه ایران ایفا خواهد کرد.

پیش بینی افزایش تولید خاویار کشور تا ۹۰ تن در سال

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جویبار پایتخت خاویار دنیا است، اظهار داشت: با ایجاد زیرساخت های اولیه برای صنایع تبدیلی می توان از همه پتانسیل های ماهی خاویار بهره برد. امیدوارم با ایجاد دو مجموعه تولیدی دیگر در این منطقه شاهد افزایش تولید خاویار کشورتا ۹۰ تن در سال باشیم.

صنعت خاویار ایران نیازمند یک «پایانه تولید» است

نماینده مردم قائمشهر و سوادکوه درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: با درنظرگرفتن فرآوری این صنعت که باعث ایجاد اشتغال و توسعه منطقه مازندران می شود باید چگونگی تامین و تولید خوراک مخصوص این صنعت تولیدی را هم در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه صنعت خاویار ایران نیازمند داشتن یک «پایانه تولید» و یا یک کارخانه است،یادآورشد: در سفر اخیر “جهانگیری “معاون اول رئیس جمهور به مازندران این طرح ارایه شده است و امیدواریم به زودی شکل اجرایی به خود بگیرد و مازندران دارای پایانه تولیدی در صنعت خاویار کشور شود.

با بازنگری در صنعت شیلات بازار جهانی خاویار را در دست می گیریم

حسینی با اشاره به برخی از انتقادات در«بازنگری» صنعت شیلات کشور تصریح کرد: بازنگری حرف درستی است و با اقدامات درست می توان بازار جهانی خاویار که همچون گذشته در دست گرفت.هر چند نباید ظرفیت بخش خصوصی و تعاونی ها را در حمایت از صنعت شیلات کشور فراموش کرد.

این نماینده مردم در مجلس یادآور شد: با توجه به اینکه ارزش هر کیلو خاویار ۱۰۰ دلار است و در گذشته بهای آن را برابر با یک بشکه نفت می دانستند؛این صنعت ارزآوری خوبی بهمراه دارد.

 

همچنین ببینید

ورزشگاه وطنی

رنج شهروندان قائمشهر از برگزاری مسابقات در استادیوم وطنی

ورزشگاه پیر و قدیمی شهید وطنی که در هسته مرکزی شهر قائمشهر و ابتدای ورودی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *