جمعه , ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

پاکسازی بخشی از اتوبان ساری – قائمشهر

روز جهانی زمین پاک هر ساله ۲۲آوریل مصادف با۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار میشود و به همه مردم یادآوری می کند که نباید سیاره خودزمین را فراموش کنند.

قائم خبر:  پاکسازی وجمع آوری زباله  حاشیه اتوبان ساری- قائمشهر توسط انجمن مهرورزان زمین پاک ساری ، صورت پذیرفت.

در این حرکت زیبا جمعی از فعالین محیط زیست و مسئولین اداره کل محیط زیست استان ، اداره منطقه ۹ عملیات انتقال گاز ، موسسه بازیافت ، اداره کل راه وشهرسازی با شعار درختان برای زمین و زمین برای زندگی ، حضور داشتند.

علاقمندان و دوستداران طبیعت بخشی از حریم اتوبان را در حدفاصل ورودی شهرک فرهنگیان تا ابتدای کمربندی جنوبی از زباله ها پاکسازی نمودند.

امیدواریم نگاه مردم ومسئولان عزیز و با فرهنگ کشورمان به گونه ای باشد که زمین را مکان زندگی خود بدانند نه محل پسامند و انباشتن زباله.

پسماند، زباله یا آشغال؛ نامش را هرچه می‏خواهید بگذارید،فرق چندانی ندارد. موضوع این است که خیلی از ما، به این که هر روز چه حجم زباله، پسماند یا آشغال وارد چرخه محیط زیست می‏کنیم فکر نمی‏کنیم. اگر سطل زباله چند روز از خانه یا آپارتمانتان خارج نشود، چه اتفاقی می‏افتد؟

کره زمین، خانه و محیط زیست همه انسان‌هاست. گاهی ما فکر می‏کنیم با گذاشتن کیسه زباله بیرون خانه دیگر مسئولیت‏مان تمام شده است و اصلا فکر نمی‏کنیم که چه اتفاقی قرار است برای این زباله‏ ها بیفتد. چه‌قدر انرژی و هزینه صرف جمع آوری‏شان می‏شود و چه قدر به آلودگی‏های زیست محیطی اضافه می‏گردد و سهم ما در این‏ میان چه قدر است؟

سالانه ‏میلیون‏ها تن زباله شهری تولید می‏شود که بخش زیادی از این زباله‏ ها مربوط به بخش خانگی هستند. نیمی از محتویات سطل‏های زباله، قابل بازیافت است. ۳۰ درصد‏ میوه ها و سبزی ها قابل کمپوست شدن (کود) هستند، اما با وجود اینکه می‏توان ۶۸ درصد زباله‏ های خانگی را بازیافت یا تبدیل به کمپوست کرد، تنها در بخش بسیار کمی این کار انجام می‏شود. به‌عنوان مثال در انگلستان تنها ۱۵ درصد زباله ‏ها بازیافت می‏شوند. بازیافت پسماندها به کاهش تولید زباله، حفظ منابع زیست محیطی، کاهش مصرف انرژی، کاهش گازهای گلخانه‏ای و تغییرات آب و هوایی و کاهش هزینه ‏ها کمک می‏کند.

2222222 3333333 1111111

همچنین ببینید

تجلیل از برترین سخنرانان موسسه سخنوران حرفه ای

در آیینی با حضور جمعی از مسولان شهرستانی از برترین سخنرانان موسسه سخنوران حرفه ای …

یک دیدگاه

  1. شهروند قائمشهری

    سپاسگذاریم بابت زحمات انجمن مهر ورزان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 7 =