آموزش وردپرس
16-1-22-02736mohsenpour

پیکر احمد محسن‌پور کمانچه‌نواز پیشکسوت در قائم شهر آرام گرفت

قائم خبر:مراسم تشییع و خاک سپاری استاد احمد محسن پور مدیر خانه فرهنگ موسیقی مازندران در روستای قادیکلای قائم شهر برگزار شد و یگانه ی موسیقی مازندران ،خنیاگر بزرگ ایران ، راوی موسیقی کهن وامروز تبرستان جاودانه شد .

در این مراسم ، مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی ، اهالی فرهنگ و هنر و چهره های سرشناسی چون استاد حسین علیزاده ردیف‌دان، آهنگ‌ساز، پژوهش‌گر و نوازنده تار و سه‌تار بنام ایرانی، استاد بازی برون ، استاد فردوس حاجیان ، استاد اسلامی ، استاد محمدی ، استاد میثاقی و … حضور داشتند .

لازم به ذکر است ، فایل صوتی وصیت نامه استاد محسن پور بعد از خاک سپاری وی برای حضار پخش شد.

استادان محمدرضاشجریان و شهرام ناظری نیز به مناسبت درگذشت استاد محسن پور پیام تسلیت دادند.

استاد حسین علیزاده در مراسم خاک سپاری مرحوم محسن پور گفت : استاد محسن پور یکی از بهترین دوستان من بود که درس های زیادی از وی یاد گرفتم.

وی با تاکید بر اینکه درس امید به آینده داشتن را از مرحوم محسن پور فرا گرفتم ، اظهار داشت : خانه مرحوم محسن پور ، همواره برای من محلی آرام بخش محسوب می شد که در بدترین شرایط به آن پناه می آوردم.

http://media.vareshnews.ir/Original/1394/11/01/IMG23175730.jpg

استاد علیزاده تصریح کرد : استان محسن پور حق بزرگی بر گردن فرهنگ و موسیقی کشور دارد

استاد احمد محسن‌پور در سال ۵۳ ـ ۱۳۵۲ عضو گروه محلی رادیو ساری شد و در سال ۱۳۵۴ به ارکستر ملی فرهنگ و هنر مازندران پیوست، سپس در سال ۱۳۵۶ سرپرست گروه موسیقی محلی اداره‌ی فرهنگ و هنر آن زمان شد که سرپرستی‌اش را تا سال ۱۳۵۷ ادامه داد.

او در سال ۱۳۶۴، تصمیم به تاسیس فرهنگ‌خانه‌ی مازندران گرفت، تا بتواند به آموزش و اشاعه‌ی موسیقی و همچنین پژوهش درباره‌ی موسیقی مازندران و حفظ و نشر آن بپردازد؛ تصمیمی که پس از اجرایی شدن آن، نه تنها مردم مازندران، بلکه همه‌ مردم ایران را تا سال‌ها وام‌دار خود کرد.

فرهنگ‌خانه مازندران و البته استاد احمد محسن‌پور نقش ویژه‌ای در احیای موسیقی مازندرانی ایفا کرده است، به طوری که تاکنون صدها ساعت از موسیقی نواحی مختلف مازندران زیر نظر او گردآوری شده است و البته این تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های این مرکز است.

این هنرمند که دارای نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود یکی از حافظان موسیقی قومی شمال البرز محسوب می‌شد.

سال ۱۳۹۲ و در جشن چهاردهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران از این هنرمند پیشکسوت نواحی تجلیل به عمل آمد.

نوازنده کمانچه و آهنگ‌ساز و نواپرداز مازندرانی که سهمی جدی در معرفی موسیقی منطقه مازندران داشت صبح چهارشنبه ۳۰ دی ماه براثر سرطان ریه در زادگاهش دار فانی را وداع گفت.

استاد احمد محسن پور یکی از ارکان موسیقی مازندرانی است. آثار خلاق، پژوهش‌های ژرف و بازسازی‌های هنرمندانه او در نوین‌سازی، گسترش و معرفی موسیقی مازندرانی، نقشی ارزنده داشته است.

در بخشی از وصیت نامه استاد محسن پور آمده که برای او مجلس ختم سنگین و پرهزینه نگیرند و سنگ قبر هم برایش در نظر نگیرند تا سر قبرش علف بروید.

photo_2016-01-21_21-56-29 photo_2016-01-21_21-56-44 photo_2016-01-21_21-56-47 photo_2016-01-21_21-59-15 zz zz (1) zz (2) zz (3) zz (4) zz (5)

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

یک دیدگاه

  1. به نام خدای هنر آفرین

    یکی از دیگر از بزرگ مردان دیار قادیکلا بزرگ به سوی حق شتافت

    خدایش بیامرزد
    و راهش استوار…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *