آموزش وردپرس
barbari

چرا بربری محله،مرکز ثقل عزاداری های قائمشهر است؟

قائم خبر – نعمت نادری: بربری محله مرکز ثقل عزاداری های قائمشهر ، در مورد طایفه بربری چه می دانید؟ و چرا به مرکز ثقل عزاداری های این شهر تبدیل شد؟

بربری ها از مردمی هستند که بیش از یک قرن است، در قائمشهر ساکنند.در آمل و ساری نیز زندگی می کنند. در بابل و جویبار و دیگر نقاط استان نیز به طور پراکنده هستند.آنان همچنین بسیار به ائمه و معصومین علاقه مند هستند.

بربری ها یکی از اقوام ایرانی، از دوران ساسانیان هستند که در خراسان قدیم(از شرق دامغان و شاهرود گرفته تا افغانستان و پاکستان و تاجیکستان تا کوه های پامیر)پراکنده بودند. آنها در زمان شاه عباس صفوی، مذهب شیعه را پذیرفته بودند و به واسطه همین پذیرش، فشارها و تبعیض های زیادی به آنان وارد شد، بطوریکه تحت همین فشارها طی ۳ دوره زمانی(حکومت نادرشاه،ناصرالدین شاه و رضاشاه) بخشی از آنها به پاکستان کوچانیده شدند و بخشی نیز به موطن اصلی خود، ایران مهاجرت کردند.ودرشهرهای تربت حیدریه،تهران،ساری،قائمشهر،آمل و شهرهای دیگر سکنی گزیدند.

حدود سال ۱۲۷۵ هجری شمسی،۲۲ خانواده از بربری ها ، به ایران مهاجرت می کنند. با توجه به اینکه اکثرشان از سادات علوی بودند، به مازندران که مرکز تشیع علوی بود،از جمله قائمشهر مهاجرت کردند و مورد پذیرش اهالی این شهر قرار گرفتند.ازهمان ابتدا نیز زندگی مسالمت آمیزی داشته و دارند. و همچنین بسیار به ائمه اطهار و خاندان اهل بیت معتقد بودند.

آنها در خیابان تهران و در اطراف امامزاده حمزه ساکن شدند ودر سال ۱۲۹۱ ، تکیه امام حسین را تاسیس کردند.و اکنون نیز پیر تکیه قائمشهرمی باشد که مرکز ثقل دسته رویها وعزاداری سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) است. زبان مادریشان پشتو(پختو)می باشد و قدیمی هایشان قادر به تکلم این زبان می باشند.

علاوه بر بربری محله قائمشهر،درساری و آمل نیز بربری محله و بربری خیل وجود دارد.تکیه بربری های ساری نیز در سال ۱۲۹۱ با نام قاسم بن حسن مقابل ملامجدالدین تاسیس شد.تکیه بربری های آمل نیز در خاور محله قرار دارد.

تاسیس تکیه در آن زمان و موقعیت مکانی آن از یک سو ، و ارادت و علاقه زیاد بربری ها به سیدالشهدا از سوی دیگر باعث شد تا بربری محله به مرکز ثقل عزاداری های قائمشهر تبدیل شود.

هم اکنون حدود ۶۰ خانوار بربری در قائمشهر سکونت دارند.آنها ۴ شهید در جنگ تحمیلی تقدیم انقلاب اسلامی ایران کردند.به ورزش نیز علاقه ی زیادی دارند و ورزشکاران زیادی در آنها وجود دارد.بربری های قائمشهر اکثرا تحصیل کرده هستند که در مشاغل دولتی و خصوصی مشغول کارند.ضمن اینکه رتبه نخست کنکور رشته ریاضی فیزیک در سال ۱۳۸۶یک بربری به نام نوید نادری علیزاده بوده و باعث افتخار قائمشهر گشته است.

همچنین ببینید

ورزشگاه وطنی

رنج شهروندان قائمشهر از برگزاری مسابقات در استادیوم وطنی

ورزشگاه پیر و قدیمی شهید وطنی که در هسته مرکزی شهر قائمشهر و ابتدای ورودی …

۴ دیدگاه

  1. دِرخوشحال شوِیَم از آقای نعمت نادری و سایت قائم خبر هم تقدیر و تشکر

  2. احسان افتخاری

    اززحمات شمامتشکرم مطالب موردتوجه ای بود

  3. بهنام افتخاری

    با تشکر از آقای نعمت نادری

  4. مطلب جالبى بود
    مرسى از اقاى نادرى و سایت قائم خبر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *