آموزش وردپرس
pile

کاهش نوغانداری مازندران در پیله مشکلات

قائم خبر: مناف شوکت جلیل روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : نوغانداری در مازندران رو به فراموشی است و امسال فقط یکهزار و ۹۵۰ جعبه تخم نوغان میان نوغانداران توزیع کردیم که این میزان یک دهم سال های گذشته بویژه سال هایی است که این فعالیت در استان رونق داشت .

وی افزود : در آن سال ها بیشتر از ۲۰ هزار جعبه تخم نوغان توزیع می کردیم و بیشتر از هشت هزار خانوار هم در زمینه فعالیت داشتند ولی امسال کمتر از دو هزار و پارسال دو هزار جعبه تخم نوغان توزیع کردیم .

رئیس اداره توسعه نوغانداری مازندران علت اصلی کاهش فعالیت نوغانداری در استان را پیری نسل نوغاندار دانست و گفت : بررسی ها نشان می دهد که فرزندان نوغانداران حاضر به ادامه فعالیت پدران و مادرانشان نیستند.

وی با اظهار این که پرورش کرم ابریشم یکی از فعالیت های جانبی روستاییان بویژه زنان روستایی مازندران است ، افزود : دلیل اصلی بی رغبتی نسل جدید به ادامه فعالیت نوغانداری ، قیمت پایین پیله ابریشم ، واردات بی رویه بویژه قاچاق و سوداگری این محصول است.

او ادامه داد : تا اوایل دهه دوم پس از انقلاب اسلامی حدود هشت هزار خانوار روستایی به فعالیت نوغانداری مشغول بودند ، اما در حال حاضر کمتر از هزار خانوار کرم ابریشم پرورش می دهند.

توزیع جعبه کرم ابریشم در مازندران از فروردین آغاز می شود شد و تا پایان اردیبهشت ادامه دارد

شوکت جلیل در باره قیمت پیله ابریشم نیز گفت : در حال حاضر قیمت هر کیلو پیله تر ابریشم در بازار آزاد ۲۲۰ تا ۲۳۰ هزار ریال است که نسبت به سال قبل تغییر نکرده است.

تخم کرم ابریشم در مدت ۱۰ روز به صورت لارو و کرم در می آید و پس از ۲۸ تا ۳۰ روز نیز شروع به پیله زنی می کند.

پانزدهم فروردین تا اواسط تیر ماه هر سال زمان آغاز و پایان پرورش کرم ابریشم در مازندران است.

روستاییان بخش های بندپی شرقی، غربی و بابلکنار شهرستان بابل ، آهنگرکلا قائمشهر و لفور سوادکوه بیشترین فعالیت نوغانداری را در مازندران انجام می دهند

همچنین ببینید

KHODKOSHI

خودکشی دختر ۱۸ ساله با پرش از ساختمان ۵ طبقه

قائم خبر دختر جوانی در امیرکلا از ساختمان ۵ طبقه به پایین پرید و جان …

یک دیدگاه

  1. یادش بخیر اون سالهایی که کرم ابریشم داشتیم توتستان یا بقول خودمون توته باغ داشتیم که در اواخراردیبهشت واوایل خرداد توته باغها پر میشد از توتهای رسیده ی سیاه و سفید یادش بخیر وحالا همون زمینها وتوت باغها پر شده از موتورهای ابی که شیره ی زمین رو برای کشت برنج می مکنند.،همه ی دلایل ،بی رغبتی فرزندان نوغانداران نیست وقتی جهاد کشاورزی وابیاری به راحتی مجوز حفر چاه عمیق میدادند وهنوزهم بااین وضعیت خشکسالی مجوز حفر چاه میدهند خوب معلومه که مردم کار راحتتری رو انتخاب می کنند نوغانداری فقط یک کار ۴۵ روزست وخیلی زود میتونند کسب در امد کنند اما سیاستهای غلط کشاورزی م.جب نابودی منابع آبی مازندران شد وخیلی از چاهها در قائمشهر خشک شدند!!!!!!!!آیندگان چه خواهند گفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *