آموزش وردپرس
200321_C21ndzoB

گدوگ” منطقه‌ای که شناسنامه‌اش گم شده است!

قائم خبر:این روزها کم صحبت از جدایی برخی شهرها و روستاهای مازندران به گوش نمی‌رسد؛ از امامزاده هاشم در محور هراز برای الحاق به دماوند تا بخشی از روستاهای ساری برای الحاق به سمنان و ماجرای روستای گدوک در شهرستان سوادکوه برای الحاق به فیروزکوه هم که ماجرای دیرینه‌ای دارد.

شهرستان سوادکوه در بخش مرکزی استان مازندران در دامنه‌ شمالی کوه‌ها البرز مرکزی از شمال به شهرستان قائمشهر، از جنوب به رشته کوه‌البرز و فیروزکوه و از شرق به شهرستان ساری و از غرب به شهرستان بابل محدود می‌شود، این شهرستان دارای سه شهر پل‌سفید، آلاشت، زیراب و شیرگاه با بیش از ۲۲۰ روستا با مساحت ۲ هزار و ۴۴۱کیلومتر مربع است.

اختلاف دو شهرستان سوادکوه و فیروزکوه سابقه چند ساله دارد اما مسئولان می‌گویند دو استان تهران و مازندران در تلاش هستند تا مشکلات پیش رو را رفع کنند.

روستای گدوک در استان مازندران و شهرستان سوادکوه واقع شده و نخستین بخشی از استان مازندران است که مسافران با گذر جاده‌ فیروزکوه از تهران به آن‌جا می‌رسند؛ با مصوبه هیئت وزیران از سال ۱۳۶۶ جز حوزه استحفاظی استان تهران قرار گرفته و همین مصوبه دستاویزی شد تا حال اختلافات برسر ادامه دست‌اندازی‌ها بر گدوک ادامه یابد.

جابه‌جایی علائم و تابلوهای راهداری در این منطقه گلایه‌های مردمی را در پی داشته و همگان آن را موجب سردرگمی مردم و مسافران و اختلال در ارائه خدمات عنوان می‌کنند.

گردنه گدوک مرز مورد اختلاف سوادکوه و فیرزکوه

معاون فرماندار سوادکوه در بحث جداسازی گدوک عنوان کرد: براساس اسناد موجود ثبتی مرز ثبتی شهرستان‌های سوادکوه و فیروزکوه دوراهی کتالان (حدود دو کیلومتر بعد از تأسیسات گدوک بسمت فیروزکوه) در محور سوادکوه به نام راه آهن شمال سند مالکیت صادر شده است.

عین‌اله طالبی افزود: به استناد نامه شماره ۷۶/۴۲/م مورخ ۳۰/۲/۸۶ وزارت راه و ترابری اظهار داشت: راهدارخانه گدوک بر اساس صورتمجلس شماره ۵۶۳۲ مورخ ۹/۸/۱۳۴۸ ثبت قائمشهر و نامه شماره ۱۶۲۴۴ مورخ ۱۸/۴/۱۳۵۸ وزارت تعاون و امور روستاها و نامه شماره ۱۱۰۷۶ مورخ ۱/۴/۱۳۴۷ هیئت وزیران و مصوبه شماره ۱۵۸ جلسه شورای اصلاحات ارضی تحویل اداره کل راه و ترابری استان است و هم اکنون در تصرف اداره مذکور قرار می‌گیرد.

معاون فرماندار سوادکوه افزود: سرپرست وقت دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور طی نامه شماره ۱۷۷۲۹/۴۲ مورخ ۱/۱۰/۷۸ مرز دو استان در محور گدوک را با بهره‌گیری از نقشه مصوب سال ۷۲ هیئت وزیران بر روی نقشه مشخص کرده به طوری که همه تأسیسات مستقر در محور یادشده در محدوه استان مازندران قرار می‌گیرد و مجدداً دفتر تقسیمات کشوری طی نامه شماره ۹۸۲۰۱/۴۲/۴/۱ مورخ ۱۴/۱۰/۸۱ به کمیسیون سیاسی و دفاعی هیئت وزیران ارسال کرده، تأسیسات مستقر حدفاصل شهرستان‌های فیروزکوه و سوادکوه در محور گدوک در استان مازندران قرار می‌گیرد.

وی عنوان داشت: ساختمان‌های هلال‌احمر در گردنه گدوک و واحدهای کسبی در این منطقه در سل ۱۳۷۴ و ۱۳۷۹ توسط اداره ثبت و اسناد سوادکوه صادر شده است

طالبی بیان کرد: با توجه به اینکه تقسیمات کشوری براساس تصمیمات هیئت وزیران می‌بایست تعیین و تکلیف شود همین عاملی شد تا در سال ۱۳۶۶ براساس مصوب هئیت وزیران روستای گدوک جز دهستان پشت کوه از بخش شهزستان فیروزکوه قرار گیرد.

معاون فرماندار سوادکوه با اشاره به این امر که تنها اختلاف سوادکوه و فیروزکوه اکنون در گردنه گدوک است، ابراز داشت: با توجه به تمکین قانون از سوی مسئولان وقت شهرستان در سال۶۶ اعتراضی از سوی مسئولان آن زمان براین مصوبه صورت نگرفت و متاسفانه مسئولین شهرستان فیروزکوه به استناد مصوبه فوق حوزه روستای گدوک را تا گردنه گدوک تسری دادند که این مکان اکنون مورد اختلاف است.

وی گفت: با پیگیری مسئولان وقت شهرستانی و با حضور کارشناسان و مسئولان اداره کل سیاسی استانداری مازندران و تقسیمات کشوری استانداری با درنظرگرفتن اینکه اکثر اراضی مزروعی اهالی شوراب که در حال حاضر جز سوادکوه بوده تقریبا مرز شهرستان سوادکوه را در محور گدوک حدود ۴۰۰متر بعد از گردنه از آخرین واحد کسبی به سمت تهران تشخیص داده شده است

طالبی مصوبه سال ۶۶ هیئت وزیران را دستاویزی برای جداسازی گدوک از سوادکوه به نفع فیروزکوه دانست و اظهار داشت: همواره سه پارامتر اسناد ثبتی، عرف و هم گنی و همزیستی برای تقسیمات کشوری حائز اهمیت است که با نگاهی سطحی به شواهد و مدارک می‌توان به وضوح گفت گدوک متعلق به سوادکوه است.

وی افزود: روستای گدوک با مهر سکوت مسئولان وقت از دست رفت و ما کاری با آن نداریم اما در بحث گردنه گدوک و تعیین مرز بین دو استان؛ نمایندگان باید مصوبه هیئت وزیران برای مرزها را بخوانند و با بازدید میدانی بین روستا و گردنه گدوک براساس حوزه آبریز و خاک ریز مرز دو استان را مشخص کنند.

نجات سازی جمعیت تهران عامل اصلی جداسازی گدوک از سوادکوه

عضو شورای اسلامی شهر زیراب سوادکوه نیز با بیان اینکه منطقه گدوک دارای موقعیت جغرافیایی استراتژیکی به ویژه در حوزه گردشگری است، اظهار کرد: گردنه گدوک سال‌های سال با نام سوادکوه زنده است و از سال ۱۳۴۵ براساس اسناد موجود به نام سوادکوه در ثبت اسناد ثبت شده است.

نرگس کمالی گفت: با اینکه مسئولین استان تهران می‌دانند که گردنه گدوک برای سوادکوه است و امروز به عنوان یکی از مناطق استراتژیکی و مهم مطرح می‌شود اما به دلیل انفجار جمعیت در تهران و نجات‌سازی این جمعیت عظیم، متوسل ورود به حوزه استحفاظی منطقه هم جوار خود شده‌اند.

وی با ابراز نگرانی از جداسازی‌های صورت گرفته در مازندران اعلام کرد: مازندران با از دست دادن گلستان، خطیرکوه، گدوک و از آن سوی نیز زمزمه‌هایی که در بحث جداسازی امامزاده هاشم آمل که سند آن شش دانگ بنام مازندران ثبت شده است به گوش می‌رسد؛ هر روز باید شاهد کوچکتر شدن حوزه استحفاظی مازندران باشیم.

یک وجب از خاک منطقه سوادکوه نباید واگذار شود

نماینده مردم قائمشهر، جویبار، سوادکوه و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی نیز درباره این اختلافات ابراز داشت: بحث گردنه گدوک در محاکم قضایی در حال بررسی و پیگیری است و همه حواشی به وجود آمده فضاسازی افرادسودجو است؛ به ویژه اکنون که انتخابات مجلس در پیش رو قرار دارد، این افراد سودجو در آب گل‌آلود ماهی‌گیری می‌کنند.

سید هادی حسینی با اشاره به بازپس‌گیری معدن گلیران و چهار میلیون لیتر از آب‌های چشمه روضه خطیرکوه که متعلق به سوادکوه بود و از خاک این منطقه جداشده بود، بیان کرد: هر چند تعیین مرز به عهده وزارت کشور است اما اعتقاد داریم یک وجب از خاک منطقه سوادکوه نباید واگذار شود و هرکجا که در بحث‌های حقوقی نیاز به حضور نمایندگان مجلس در این باره باشد، حمایت می‌کنیم.

حسینی با اشاره به اینکه این اختلافات تنها توسط افراد سودجو که برای قطعه قطعه کردن زمین‌های بکر مناطق گدوک و فروش آن برنامه دارند دامن زده می‌شود، ابراز داشت: نباید وقتمان را صرف اختلافات کنیم بلکه باید در این منطقه که دارای پتانسیل‌های بالایی به ویژه در بخش گردشگری است؛ طرح‌هایی برای رونق اقتصادی و اشتغالزایی جوانان ایجاد کنیم.

نماینده مردم قائمشهر، جویبار، سوادکوه و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی در مجلس در ادامه بیان کرد: اخیرا توافق‌نامه‌ای نیز در باره توسعه گردشگری در منطقه گدوک امضا شد که در این طرح که از سوی استاندار مازندران و همکاری بخش خصوصی صورت گرفته از سرچمن گدوک تا ساحل دریا جز مناطق گردشگری قرار می‌گیرد.

اگرچه هیچ مجموعه‌ای خواهان اختلاف و دودستگی نیست اما برخی مسایل حاشیه‌ای ایجاد شده در استان نشان می‌دهد مازندرانی‌ها باید در عرصه‌های اینچنینی محکم‌تر وارد شوند.

همچنین ببینید

ورزشگاه وطنی

رنج شهروندان قائمشهر از برگزاری مسابقات در استادیوم وطنی

ورزشگاه پیر و قدیمی شهید وطنی که در هسته مرکزی شهر قائمشهر و ابتدای ورودی …

۲ دیدگاه

  1. تهرانیها البته منظورم ساکنان فعلی شهر تهرانه غرب مازندران رو وجب به وجب خریدن ،حالا اومدن سراغ مرکز وشر ق مازندران!!!!کدوک پیشکش اگه میتونید جلوی ویلا سازیه تهرانیها که عمدتا آذربایجانین رو بگیرید!!!!! مازندران ویلای پولدلرا نیست هر زمین کشاورزی یک کارگاه وواحد اقتصادیه باید جلوی فروشندگان زمین به غیر بومیها رو گرفت.

  2. کی گفت گدوک مال سوادکوهه تماااااام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *