آخرین خبرها
آیین ˝تیرماه سیزده شو ˝ در قائمشهر برگزار شد

آیین ˝تیرماه سیزده شو ˝ در قائمشهر برگزار شد

به مناسبت گرامیداشت روز مازندران آیین تیر ماه سیزده شو به همراه شب شعر و نکو داشت بیش از نیم قرن تلاش استاد حجت ا… حیدری پیرامون شعر و ادب تبری در سالن حر شهرستان قائمشهر برگزار شد.

قائم خبر:به گزارش پانا-مازندران، در این آیین رییس شورای سیاستگذاری روز مازندران طی سخنانی با اشاره به اینکه روز مازندران تلنگری است برای تمامی سال در راستای حفظ و احیای فرهنگ و زبان مازندرانی، اظهار داشت: مازندران مهد بزرگان و فرهیختگان گرانقدری همچون آرش است که در راه وطن جان می دهند.

حسین اسلامی افزود :ما فرهنگ و ادب قوی و غنی داریم، زبان مازنی با ۲۰۰۰ گویش و لهجه حتی از زبان فارسی مقتدر تر است اما با تمام اینها ما در زیر پرچم ایران هستیم و هیچ گاه نغمه جدایی طلبی سر ندادیم.

وی استاد حیدری را اساس شعر مازنی خواند و گفت :او کسی است است که ۵۰ سال برای ادبیات ما که بخشی از هویت ماست تلاش کرده و در حقیقت فردوسی شعر تبری است و تجلیل امروز سرآغازی است برای گرامیداشت مفاخر در زمان حیاتشان که البته امیدواریم این راه ادامه داشته باشد.

همچنین در طی این مراسم از دو کتاب تحت عنوان “سوادکوه میراث دیار کهن” از احمد باوند و” آثار باستانی و میراث قائمشهر” از مهدی خلیلی رونمایی شد.

 

 

کلیک کنید

یک نظر

  1. زبان تبری؟؟؟؟پس گلکی که مازندرانیهای امروز به زبانشان می گویندچیه؟؟؟؟اصلاچرا میگوییم گلکی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!۱

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


× 8 = شانزده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>