آخرین خبرها
فلسفه جشن کهن ۲۶ عیدماه چیست؟!

فلسفه جشن کهن ۲۶ عیدماه چیست؟!

قائم خبر – آرمان طالبی اتویی: این روزها ۲۶ عید ماه در نقاط مختلف مازندران برگزار می شود.حالا فلسفه این جشن کهن چیست؟ ماجرای زیر که مربوط به نبرد فریدون و ضحاک می شود را حتماً بخوانید.

فرانک، مادر فریدون پس از کشته شدن شوهرش(آبتین)به دست جلادان ضحاک، فرزند نوزاد خود(فریدون)را به امیدوارکوه از توابع لفور سوادکوه برد و به دست مردی چوپان سپرد، دژ امیدوارکوه از هر سو در محاصره ی کوه های مرتفع قرار داشته و پیوسته محل مناسبی برای شاهان شکست خورده بوده است.

لفور مدت ۳ سال محل اختفای فریدون بود تا اینکه ضحاک از این موضوع آگاه می شود.فرانک نگران،فرزند خود را به دامنه ی البرز کوه برد و فریدون تا ۱۶ سالگی نزد مردی پاک سرشت و فرزانه زندگی کرد.

فریدون در همین سالها پنهانی نزد مادرش رفت و راز کشته شدن پدرش را جویا شد.او سپس از مردمان مازندران لشگر بزرگی ساخت و برای جنگ با ضحاک به محل حکومتش رفت و در جریان نبرد بزرگی که به وقوع پیوست بسیاری از سربازان غیور مازندران به خون غلتیدند و او ضحاک را به بند کشید………….

مردم مازندران روز ۲۸ تیر(۲۶ عیدماه) را روز پیروزی فریدون بر ضحاک می دانند و هر ساله با جشن آن را گرامی می دارند.

photo_2016-07-19_09-45-09

کلیک کنید

یک نظر

  1. باز هم آرمان طالبی خسته نباشی واقعا اطلاعات جالب و زیبا همیشه منتظر مطالب شما در وب سایت و کانال تلگرام قائم شهری ها هستم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


پنج − = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>