شنبه , ۴ اسفند ۱۳۹۷

بیمارستان رازی قائم‌شهر؛ ناکام در توسعه/ نفس‌های بنای ۸۲ ساله به شماره افتاد

قائم خبر: مرکز آموزشی درمانی رازی این شهرستان که در سال ۱۳۱۳ تحت عنوان بیمارستان بهداری افتتاح شد، در سال ۱۳۵۰ از طریق جمعیت هلال احمر بازسازی شده و تحت عنوان بیمارستان شیر و خورشید نام‌گذاری شد که در میان مردم قائم‌شهر به‌نام مریض‌خانه مجانی شهرت داشت.

از سال ۱۳۵۸ این مرکز درمانی به وزارت بهداری وقت واگذار شد که بدون هیچ‌گونه تغییر در ساختار فیزیکی و تشکیلاتی به بیمارستان ۲۰۰ تخت‌خوابی مبدل شد و در سال ۱۳۸۶ طی مصوبه شورای گسترش وزارت بهداشت رسماً به‌عنوان مرکز آموزشی درمانی به ثبت رسید.

در سال ۱۳۸۷ طی سفر اول رئیس جمهور وقت به مازندران، بیمارستانی جایگزین در زمینی به مساحت ۲۵ هزار متر مربع در جوار ساختمان قدیمی این بیمارستان در دست ساخت قرار گرفت اما با وجود دید و بازدید مسؤولانی چون وزیر و معاون وزیر، مدیران ارشد استان در دولت قبل و کنونی و نمایندگان مجلس در ادوار مختلف تا امروز همچنان نیمه‌کاره مانده است.

مرکز آموزشی درمانی رازی قائم‌شهر به‌عنوان تنها بیمارستان دولتی این شهرستان نه‌تنها جمعیتی بیش از ۳۰۰ هزار نفر را خدمات‌دهی می‌کند بلکه به‌عنوان تنها مرکز درمانی بیماری‌های عفونی مازندران نیز محسوب می‌شود.

از طرفی با توجه به قرار داشتن قائم‌شهر در مسیر جاده ترانزیتی و پرتردد تهران به مازندران و بروز تصادفات متعدد در این محور، توسعه و پیشرفت این مرکز درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

* از سمنان تا مازندران؛ روایتی متفاوت از دو پروژه بیمارستانی

اما همزمان با سال آغاز عملیات احداث بیمارستان رازی در قائم‌شهر، عملیات ساخت‌وساز بیمارستانی دولتی به‌ نام بهار در شهرستان شاهرود واقع در استان سمنان شروع شد که با همت مسؤولان این استان در هفته سلامت ۹۵ در چهار طبقه مدرن و زیبا افتتاح شد.

سؤال این است، آیا دولت نسبت به تأمین اعتبارات سهل‌انگاری کرده یا مدیران مازندران همت لازم را به خرج نداده‌اند و یا نمایندگان دیروز و امروز درحوزه انتخابیه قائم‌شهر آن شجاعت و دقت لازم را نداشته‌اند.

* سرانجام صحبت‌های وزیر به کجا رسید؟

در حال حاضر مرکز آموزشی درمانی رازی قائم‌شهر با حداقل امکانات در ساختمان‌های فرسوده موجب نارضایتی شدید بیماران، پزشکان و پرسنل این مجموعه درمانی شده است.

نکته قابل تأمل در این میان اظهارات وزیر بهداشت درباره بیمارستان جایگزین رازی قائم‌شهر است که در ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۴ در بازدید از این بیمارستان، گفت: این پروژه از مصوبات سفر نخست دولت گذشته است و بعید می‌دانم با روند کنونی این بیمارستان تا ۱۵ سال آینده تکمیل شود.

سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی بیان کرد: امیدواریم بانک‌های عامل، استاندار و رئیس دانشگاه با همکاری تا پایان دولت تدبیر و امید شاهد اتمام بیمارستان جایگزین رازی باشیم وگرنه مثل بیمارستان‌های دیگر حداقل ۲۰ سال تکمیل آن به‌طول می‌انجامد.

وی درباره کمبود تجهیزات و امکانات مورد نیاز بیمارستان جایگزین و نیاز منطقه اظهار کرد: تاکنون هیچ مکاتبه‌ای درباره کمبود و نیاز تجهیزات و امکانات به وزارتخانه برای بیمارستان رازی منعکس نشده است.

* تکمیل و بهره‌برداری بیمارستان رازی تا پایان امسال؟!

محمدجعفر علیزاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی و عمومی وزارت راه و شهرسازی نیز در ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۴ در بازدید از مراحل ساخت بیمارستان جدید رازی قائمشهر از تکمیل و بهره‌برداری این بیمارستان تا پایان سال ۹۵ خبر داد.

وی افزود: با تخصیص اعتبارات لازم از سوی دولت تدبیر و امید این طرح سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

علیزاده ادامه داد: امسال ۲۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل طرح بیمارستان جدید رازی قائم‌شهر تعیین شد که تاپایان سال تخصیص می‌یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تا دو هفته آینده بیش از ۸۰ میلیارد ریال از این اعتبار تخصیص می‌یابد.

 حال با توجه به سخنان سال گذشته وزیر بهداشت در بازید از مرکز آموزشی درمانی رازی، برای روشن‌سازی افکار عمومی، مدیران ذی‌ربط باید پاسخگوی توسعه‌نیافتگی این بیمارستان باشن

همچنین ببینید

تجلیل از برترین سخنرانان موسسه سخنوران حرفه ای

در آیینی با حضور جمعی از مسولان شهرستانی از برترین سخنرانان موسسه سخنوران حرفه ای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 8 =