جمعه , ۳ خرداد ۱۳۹۸

۲۷۷ میلیارد ریال تسهیلات برای باغدار خسارت دیده قائمشهر

مدیر جهاد کشاورزی قائمشهر سهم تسهیلات ارزان قیمت باغداران خسارت دیده از برف و یخبندان سال گذشته این شهرستان را ۲۷۷ میلیارد ریال اعلام کرد.

فرزین فرهادی روز پنجسنبه در جلسه شورای اداری شهرستان گفت که این تسهیلات به پنج هزار و ۶۵۹ باغدار خسارت دیده پرداخت می شود.
وی افزود : تسهیلات در نظر گرفته شده برای جبران و ترمیم چهار هزار و ۸۷۷ هکتار باغ مرکباتی است که بر اثر سرمای و یخبندان آذر ماه سال گذشته خسارت دیدند.
فرهادی با اعلام این که پرونده تمامی باغداران خسارت دیده پس از شناسائی و راستی آزمائی برای دریافت تسهیلات به بانک ارسال شده است ، گفت که تاکنون ۶۶۸ نفر از این باغداران تسهیلات ارزان قیمت خود را دریافت کرده اند.
وی مبلغ پرداختی به این باغداران را در مجموع ۲۷ میلیارد ریال اعلام کرد.
شهرستان قائمشهر بر اساس آمارهای رسمی ۱۵ هزار هکتار باغ مرکبات دارد. بیشتر مراکز سورتینگ و سردخانه های نگهداری مرکبات و میوه جات مازندران هم در قائمشهر واقع است.
برفی کم سابقه ای که اوایل آذر ماه پارسال مازندران را سفیدپوش کرده بود ، دمای هوا را در این استان تا ۱۷ درجه زیر صفر کاهش داد و سبب از بین رفتن دستکم یک سوم محصول باغ های مرکبات شد.
دولت تدبیر و امید برای جبران خسارت باغداران هفت بسته حمایتی با اعتباری بالغ بر سه هزار میلیارد ریال تعریف کرد که پرداخت تسهیلات ارزان قیمت آخرین بسته ای بود که پس از کش و قوس های فراوان در اردیبهشت ماه امسال اجرائی شد.
خرید و معدوم کردن پرتقال های فاسد ، خرید پرتقال های صنعتی ، درجه بندی سه گانه پرتقال و خرید تضمینی آنها از هفت هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار ریال ، خرید پرتقال های سالم برای تامین بازار شب عید ، کمک به صندوق بیمه کشاورزی برای پرداخت فوری خسارت به باغداران دارای پوشش بیمه ای و خرید تضمینی کیوی ۶ بسته حمایتی بود که سال گذشته اجرائی شد.
کمک دولت یازدهم به باغداران خسارت دیده مازندران نخستین کمک به این بخش در تاریخ کشاورزی مازندران محسوب می شود.
مازندران ۱۱۰ هزار هکتار باغ مرکبات دارد که سالانه به طور میانگین بیشتر از ۲ میلیون تن محصول از این باغ ها برداشت می شود.

همچنین ببینید

تساوی پرگل نساجی و سپیدرود؛روز بدشانسی نساجی

قائم خبر – میلاد اکبری: در هفته چهاردهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال کشور، جام خلیج …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 5 =